Čistá voda pro celou vesnici. První studnu jsme předali komunitě

30. 7. 2021 Videoreportáže

Polovina ugandské populace nemá přístup k nezávadné vodě – to je více než 21 milionů lidí, kteří jsou ohroženi chorobami přenášenými vodou. Arcidiecézní charita Praha letos plánuje vyvrtat patnáct studní ve venkovských oblastech diecézí Gulu, Nebbi a Lugazi, tedy v oblastech, kde žijí děti z programu Adopce na dálku®.

První studnu jsme již předali místní komunitě. Zároveň probíhají přípravné práce pro další vrty.

Jednou z vesnic je Kiyagi v diecézi Lugazi. Více než 300 lidí donáší vodu ze studně na pozemku Základní školy sv. Jana Nepomuckého. Studna je však vzdálená 2 kilometry. Navíc nedělá dobrotu, když se lidé pohybují v prostoru školy, která plánuje zřídit internátní sekci a potřebuje do budoucna zajistit bezpečný a uzavřený školní areál.

Novou studnu získají i obyvatelé vesnice Tukulu na břehu Viktoriina jezera. 140 domácností je nyní závislých na vodě z jezera, která je však kontaminovaná řadou mikroorganismů a bakterií způsobujících vážné zdravotní problémy. Pozemek pro vrt poskytla vesnická komunita a místní rada starších je připravena převzít za provoz studny odpovědnost.

Také obyvatelům vesnice Koko se po vyvrtání nové studny značně uleví. Sídlo čtyřiceti domů je totiž obklopeno cukrovými plantážemi, které je dělí od zdroje vody. Ženy a děti se necítí bezpečně, když mají procházet vzrostlou třtinou. Jejich šestikilometrové dennodenní putování za vodou ukončí nová studna.

V dalších vesnicích je situace obdobná. Lidé donášejí vodu z mnohakilometrové vzdálenosti nebo jsou závislí na znečištěných vodních zdrojích. Charita při výběru lokalit pro nové studny nezapomíná na školy. Mnohé nemají vlastní studnu nebo ji sdílí s celou vesnicí. To je i případ obce Wambete, kde se 200 domácností dělí o jeden vrt s místní školou. Dětem je tak zdroj vody těžko přístupný. Kdykoli přijdou nabrat vodu, narazí na dlouhou frontu.

Pitná voda je zkrátka v Ugandě vzácností. Polovina ugandské populace nemá přístup k nezávadné vodě – to je více než 21 milionů lidí, kteří jsou ohroženi chorobami přenášenými vodou. Arcidiecézní charita Praha letos vybuduje s finanční pomocí českých dárců 15 nových studní. Vodní vrty zajišťuje místní stavební společnost. Podmínkou v každé vesnici je dobrá spolupráce s místní komunitou a s radou starších, která při budování studní spolupracuje a bude v budoucnu za provoz studní odpovědná.

Děkujeme dárcům za finanční pomoc, díky níž můžeme nejchudším lidem v rovníkové Africe pomáhat.

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Zajistíme lidem přístup k pitné vodě.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Ugandy

8. 9. 2023

Noví jáhni z řad „adoptovaných“ studentů budou sloužit na severu Ugandy

Aktuálně z Ugandy

5. 9. 2023

Při základní škole sv. Jana Nepomuckého v Ugandě jsme postavili internát

Česká nemocnice v Ugandě

31. 8. 2023

Česká nemocnice v Ugandě zachránila další lidský život

Nemocnice Wesunire Uganda Aktuálně z Ugandy

9. 8. 2023

Po Buikwe i Buyenge a Wesunire. Česká pomoc mění k nepoznání další dvě ugandské nemocnice