Dárci byli o Vánocích štědří k lidem v nouzi

30. 12. 2022

Dárci byli o Vánocích štědří k lidem v nouzi

Děkujeme dárcům, kteří vyslyšeli naši adventní výzvu a obdarovali o Vánocích lidi, kteří se nacházejí v tíživé životní situaci. Díky vašim darům ve výši 309 885 korun jsme rozdali 914 praktických dárků.

Během adventu jsme se obrátili na veřejnost s výzvou, aby při nákupu vánočních dárků pamatovali nejen na své blízké, ale i na lidi, kterým život místo dárků naděluje hodně bolesti a trápení. Žádali jsme o pomoc se zajištěním praktických dárků: potravin, oblečení a přenocování v teple. Pro většinu z nás jsou to samozřejmosti, pro řadu seniorů a sociálně potřebných rodin bohužel nikoli.

Potraviny jako vánoční dárek

Dárci nejčastěji darovali potřebným lidem potravinový balíček. Na nákup potravin mohla Arcidiecézní charita Praha díky ochotným dárcům využít 159 617 korun. K tomu přidala výtěžek z nedávné Sbírky potravin. Potravinový balíček tak mohlo před Vánoci dostat 498 rodin.

Jednou z nich byla paní Iveta, maminka tří dětí. Nejčastěji mají na talíři špagety s kečupem, čočku, brambory na paprice nebo „chudé“ rizoto, tedy rýži s fazolemi. Využívají proto potravinovou pomoc od Arcidiecézní charity Praha. Z té si kromě trvanlivých potravin odnášejí i pleny, sunar a příkrmy pro batolata. „Jsme na všechno sami a o pomoc se můžeme obrátit jen na Charitu, jsme za to vděční,“ říká paní Iveta.

Nemuseli skončit na ulici

Příběh další rodiny vypráví pracovníci z Azylového domu Gloria. Paní Alena se stará o 3 děti. Její přítel propadl hazardu, zadlužil se a neplatil nájem. Rodinu opustil a ta by skončila na ulici, kdyby nepomohl Azylový dům. Alena a desítky dalších žen s dětmi zde mohly strávit Vánoce v teple a bezpečí.

Arcidiecézní charita Praha provozuje 3 azylové domy, noclehárnu a v zimním období navíc ještě ubytovnu pro lidi bez přístřeší. Dohromady tak poskytuje střechu nad hlavou 201 osobám.

„Děkujeme dárcům za podporu našich ubytovacích kapacit pro lidi v nouzi. Vybrané prostředky ve výši 82 088 korun využijeme v našich zařízeních zejména na úhradu zvýšených nákladů za energie,“ říká Stanislav Fiala z Azylového domu svaté Terezie.

Teplé oblečení na zimu

Teplé oblečení podpořili dárci částkou 68 180 korun. Zásobováním, tříděním a distribucí oblečení se v Arcidiecézní charitě Praha zabývají pracovníci charitního šatníku v Pernerově ulici. „Jen během adventu využilo náš šatník 215 osob,“ informuje sociální pracovnice Lucie Pavlovcová. „Lidé si chodí hlavně pro sezónní oblečení a obuv. V zimě jsou nejvíc potřeba teplé bundy, kalhoty, boty, ale i čepice, šály či ponožky. Oblečení získáváme buď přímo od dárců, kteří ho mohou přinést k nám do šatníku. Ošacení, které chybí, pak dokupujeme.“

Jménem všech obdarovaných vám děkujeme za laskavost a štědrost. Vaše dary přinesly praktickou pomoc, ale i ujištění, že na své těžkosti nejsou naši bližní v nouzi sami. Děkujeme!

AKTUALIZACE K 3. LEDNU 2023:
Po skončení adventu jsme od vás obdrželi další dary, které využijeme na potravinovou pomoc, podporu sociálního šatníku a sociálních služeb nabízejících ubytování lidem v nouzi. Celková částka činí k dnešnímu dni 336 805 korun (182 557 korun na nákup potravinových balíčků, 86 068 korun na zajištění noci v teple a 68 180 korun na pořízení teplého oblečení). Srdečně děkujeme!

Podpořit sociální služby můžete i vy

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Lidem v krizové situaci poskytneme odbornou pomoc.
  • Zajistíme materiální pomoc člověku v hmotné nouzi.
  • Zajistíme terapii týraným ženám.
  • Seniorům, kteří potřebují stálou péči, poskytneme domov.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Naše pomoc uprchlíkům

23. 12. 2022

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

Ve škole v Milevsku prezentujeme program přesídlení i ukrajinskou kulturu. Přesídlení krajanů

15. 12. 2022

Co je kuťa a uzvar? Přiblížili jsme ukrajinskou kulturu i program přesídlení krajanů

Pomoc rodinám v nouzi

12. 12. 2022

Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria