Děti se letos s českými „adoptivními“ rodiči neuvidí. Do Běloruska putuje materiální pomoc

Děti se letos s českými „adoptivními“ rodiči neuvidí. Do Běloruska putuje materiální pomoc

V těchto dnech navštěvují sociální pracovníci rodiny „adoptovaných“ dětí v Bělorusku a předávají potravinovou pomoc a ochranné pomůcky – roušky, rukavice a desinfekce. Pomoc postupně obdrží všechny rodiny zapojené do programu Adopce na dálku®, tedy 364 rodin v regionech Vitebsk, Glubokoe, Lyntupy, Pastavy a Braslav.

Na začátku května bylo v Bělorusku, v zemi s velikostí populace srovnatelnou s Českou republikou, potvrzeno přes 20 tisíc případů nakažení koronavirem. Denně přibývá 800–900 nových případů.

Ačkoli země přijala opatření proti šíření koronaviru, někteří lidé to považují za nedostatečné. V sobotu 9. května se v hlavním městě Minsku uskutečnila vojenská přehlídka k 75. výročí konce 2. světové války. Ve dvoukilometrové koloně pochodovalo téměř tři tisíce osob. Více než 150 tisíc Bělorusů podepsalo petici, která požaduje zavedení přísnějších opatření. Bělorusové sami dodržují sociální karanténu a nosí roušky. Jejich cena se v období pandemie zvedla cca 15krát a staly se nedostatkovým zbožím.

600 tisíc korun na pomoc běloruským rodinám

„Po dohodě s ředitelem Charity Vitebsk P. Andreijem Aniskevichem jsme se rozhodli zaslat na začátku dubna 6 000 EUR (164 000 Kč) na pomoc pro naše podporované děti a rodiny. Za 4 000 EUR jsme pořídili ochranné pomůcky a za 2 000 EUR trvanlivé potraviny,“ informoval Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.

Dalších 450 tisíc korun poputuje na pomoc Bělorusku díky výtěžku letošní Tříkrálové sbírky. „Jsme v úzkém spojení s českým velvyslanectvím v Bělorusku. Na doručení pomoci těm nejpotřebnějším budeme spolupracovat,“ uzavírá Jaroslav Němec.

Koronavirus znemožňuje kontakt mezi dětmi a „adoptivními“ rodiči

Kvůli pandemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční ozdravný pobyt běloruských dětí v České republice. Omezen je i písemný kontakt mezi dětmi a českými „adoptivními“ rodiči vzhledem k tomu, že Bělorusko nepřijímá mezinárodní poštovní zásilky. „Čeští dárci jsou běloruským rodinám nablízku prostřednictvím pomoci, kterou jim zaslali a za kterou velmi děkuji,“ oceňuje podporu dárců Jaroslav Němec.

Pomozme rozvojovým zemím v době pandemie koronaviru

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • darujeme potraviny nejpotřebnějším lidem v Indii, Ugandě, Zambii a Bělorusku
  • zajistíme lidem ochranné pomůcky a hygienické potřeby
  • organizujeme osvětu o prevenci proti koronaviru

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Běloruska

8. 4. 2024

Jak se běloruská rodina vypořádala se ztrátou matky. Pomohla i Adopce na dálku®

Aktuálně z Běloruska

4. 3. 2024

Jak prožívají půst studenti z programu Adopce na dálku® v Bělorusku

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Aktuálně z Běloruska

29. 12. 2023

Vánoční kouzlo solidarity: Čeští dárci obdarovali potřebné v Bělorusku