Epidemie cholery v Zambii. „Adoptované děti“ jsou zdravé. Začátek školního roku odložen

18. 1. 2024 Adopce na dálku®

Epidemie cholery v Zambii. „Adoptované děti“ jsou zdravé. Začátek školního roku odložen

Zástupce Arcidiecézní charity Praha v Zambii ALEŠ VACEK informuje o epidemii cholery, která se v zemi šíří od konce minulého roku. Paralyzuje život nejen v hlavním městě Lusace, ale dotýká se i rozvojových programů na venkově, které pražská Charita uskutečňuje na pomoc těm nejchudším.

Nefungující kanalizace, přeplněné příměstské slumy a tržnice, nedostatek veřejných toalet ve městech, nedostatečné zdroje pitné vody, ale především špatná osobní hygiena během období dešťů jsou důvody, proč si cholera v Zambii opět vybírá svou daň.

Epidemie nabrala síly během Vánoc a v současné době se rozšířila do 9 z 10 provincií Zambie. K 15. lednu Ministerstvo zdravotnictví evidovalo 9 155 případů, bohužel také 362 úmrtí. Za posledních 24 hodin bylo hlášeno 418 nových případů, 12 úmrtí.

Epidemie paralyzovala hlavní město Lusaku

Nejvíce postižené je hlavní město Lusaka. Na fotbalovém stadionu bylo hospitalizováno přes 1 000 pacientů včetně dětí, aby se ulevilo přetíženým kapacitám zdravotnických zařízení. Stadion navštívil zambijský prezident a slíbil rychlá opatření ke zlepšení infrastruktury a hygieny na veřejných prostranstvích, zejména v příměstských čtvrtích. Ty jsou díky probíhající nekontrolované zástavbě vlivem migrace lidí z venkova centrem epidemie.

V Lusace je v současné době zakázáno shromažďování osob. Pohřbu zemřelých na choleru se může zúčastnit pouze 5 lidí, všude platí zákaz pouličního prodeje, hlavně potravin, a pokud mají úřady podezření na špatné hygienické podmínky, mají pravomoc okamžitě uzavřít jakýkoliv obchod či restauraci až do odvolání. Ani na venkově však není bezpečno.

Nemocnice nestíhají. Pacienti jsou „hospitalizováni“ i ve školách

V oblasti Rufunsy, jedné z oblastí, kde působí program Adopce na dálku®, byl před nedávnem otevřen další nelegální zlatý důl, který za vidinou snadného bohatství láká mnoho lidí. Neexistuje zde žádná infrastruktura, natož hygiena. Nelegální těžba probíhá nekontrolovaně. Vodním zdrojem je potok, jehož vodu lidé používají na vaření, o kus dál na osobní hygienu.

Nemocnice sv. Lukáše v Rufunse dosáhla své kapacity a pacienti jsou přechodně umisťováni do středních škol Mpanshya a Rufunsa, kam je dochází ošetřovat nemocniční personál. Návštěvy jsou zakázány. Než budou školy opět otevřeny pro žáky, musíme dohlédnout na to, aby prošly důkladnou dezinfekcí a byly pro děti bezpečné. Mezi stovkami místních školáků jsou i „naše“ děti podporované českými dárci.

Pomáháme nejchudším získat informace i hygienické potřeby

Čeští dárci podporují ve venkovských oblastech stovky školáků v programu Adopce na dálku®. Pomáhají i jejich rodičům ke vzdělání a zdrojům obživy. V současné době žádné z podporovaných dětí ani jejich rodin touto nemocí díky Bohu netrpí. Jejich životy jsou ale epidemií také ovlivněny.

Začátek školního roku 2024 měl zambijským školákům začít v pondělí 8. ledna, byl však posunut až na konec měsíce, na 29. ledna.

Snažíme se chudým rodinám pomoci, předáváme informace, šíříme osvětu, protože choleru jde vymýtit jen pod podmínkou dodržování přísné hygieny. Součástí vánočního dárku pro všechny děti v programu Adopce na dálku® v Zambii bylo mýdlo a prací prášek. Další hygienický balíček obdrží děti po otevření škol během prvního trimestru. Děkuji touto cestou všem českým dárcům za jejich finanční pomoc, slova povzbuzení i modlitby za „adoptované děti“ a jejich rodiny, které teď stejně jako my všichni v Zambii žijeme v obavách o další průběh epidemie.

Aleš Vacek
15. 1. 2024, Mpanshya, Zambie

Foto: Brána střední školy Mpanshya zeje prázdnotou. Prochází jí jen zdravotnický personál, aby ošetřil pacienty, kteří jsou zde umístěni z důvodu chybějící kapacity nemocnice. Žáci se do školních lavic vrátí nejdříve 29. ledna. 

Podpořte pomoc chudým lidem v Zambii

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme nadaným dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Uspořádáme pro školáky osvětovou zdravotní přednášku.
  • Darujeme vesnickým školám počítače a solární panely.
  • Zorganizujeme alfabetizační kurzy pro dospělé.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně o pomoci v zahraničí

9. 2. 2024

Zdravotníci – absolventi programu Adopce na dálku® bojují s cholerou v Zambii

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě

Aktuálně o pomoci v zahraničí

26. 1. 2024

Příběh ze Zambie: Vdova a maminka čtyř dětí se naučila číst a psát až ve čtyřiceti letech