Arcidiecézní charita Praha provozuje Komunitní centrum sv. Anežky, které zanedlouho oslaví dva roky od svého otevření. Lidé jej znají jako místo s bohatým volnočasovým programem pro děti i dospělé. Už méně se ví, že jeho součástí je i psychologická ambulance.
Odbornou péči v psychologické ambulanci zajišťuje Oleksandra Sipailova, dětská psycholožka s neobyčejným příběhem a obrovským srdcem. Antonín Zajíček, vedoucí Komunitního centra, o ní mluví s obdivem: „Sašu jsem poprvé potkal, když začala válka na Ukrajině a my rozjížděli první adaptační skupiny pro ukrajinské děti na Barrandově. Od začátku se mi líbil její přístup k dětem. Během chvilky se dokáže naladit na stejnou vlnu a získat jejich důvěru.“
Oleksandra není jen odbornicí na dětskou duši. Je také ženou, která sama prošla traumatem války. Před třemi lety musela opustit bombardovaný Mariupol, město, kde žila od narození. Její příběh by vydal na román. „Šťastná náhoda, nebo snad samotný Bůh, mě přivedl do Charity,“ vzpomíná Oleksandra. „Úplnou náhodou jsem se dozvěděla o otevření nového centra pro Ukrajince a byla jsem připravena tam chodit a pomáhat jako dobrovolník.“
Spojení Komunitního centra s psychologickou ambulancí je ojedinělé. Oleksandra Sipailova zde denně naslouchá lidem, kteří čelí životním těžkostem. „Nejčastěji se na mě obracejí maminky školáků, kteří mají problémy s chováním – porušují disciplínu, mají zkreslenou představu o přátelství nebo se potýkají s obtížemi v rodinných vztazích. Pomáhám jim porozumět příčinám těchto problémů a najít cestu k lepší komunikaci s dětmi,“ vysvětluje.
Její typický pracovní den začíná individuálními konzultacemi. Lidé, kteří přicházejí do Komunitního centra, řeší často hluboké emoční krize. Oleksandra jim pomáhá zvládnout šok z nevyléčitelné nemoci, ztrátu sebevědomí po konfliktním partnerském rozchodu či úzkosti a adaptaci na nové životní podmínky. Po obědě obvykle přicházejí školáci, s nimiž pracuje na rozvoji komunikačních a sociálních dovedností. Pomáhá jim lépe porozumět sobě i druhým a budovat zdravé vztahy s vrstevníky.
Jeden z příběhů se Oleksandře vryl hluboko do paměti. Šlo o patnáctiletého chlapce, který během dvou let ztratil oba rodiče. Otec padl ve válce a půl roku poté zemřela maminka na rakovinu. Zpočátku byl uzavřený a odmítal komunikovat. Postupně se jí podařilo navázat s chlapcem důvěru skrze jeho vášeň pro fotbal a ambice, které s ním spojoval. „Mám velkou radost, že i přes tak těžké životní okolnosti v sobě dokázal najít sílu a chuť k životu,“ dodává s dojetím.
Kromě individuálních konzultací se Oleksandra aktivně podílí na organizaci letních táborů pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Letní tábory hrají podle ní důležitou roli v sociálním a emocionálním rozvoji dětí, zejména těch, které se nacházejí v obtížných životních situacích: „Účast na táboře pomáhá dětem stát se sebevědomějšími a samostatnějšími. Získávají pozitivní zkušenosti ze sociální interakce, navazují nová přátelství a co je nejdůležitější: zažívají radost. Hry, příroda, nová dobrodružství, to vše je naplňuje pozitivními emocemi, které jsou v těžkých časech tak potřebné.“
Aby Charita mohla na letní tábory vyslat co nejvíce sociálně potřebných dětí, zapojuje se u příležitosti Mezinárodního dne dětí k celonárodní sbírce Daránek. V ní loni dárci podpořili 12 příměstských a pobytových táborů v pražské arcidiecézi pro 268 dětí.
„Každý dar do sbírky Daránek má smysl, protože může změnit život dítěte k lepšímu,“ zdůrazňuje Oleksandra. „Není to jen o jednom letním týdnu plném zábavy, je to o zkušenostech a vzpomínkách, které dětem zůstanou na celý život, o posílení jejich sociálních dovedností a sebedůvěry, o naději.“
Oleksandra svou práci vnímá jako poslání. „Moje práce mi přináší radost, protože mi umožňuje vidět skutečné změny v životech lidí. Psychologie pro mě není jen povolání, ale i způsob, jak přispět ke světu, kde je více porozumění a podpory,“ říká s úsměvem.
Chcete udělat radost dětem ze sociálně slabých rodin? Přispějte na letní tábor!
Komunitní centrum sv. Anežky vzniklo díky Operačnímu programu Praha pól růstu (registrační číslo projektu: CZ.07.3.56/0.0/0.0/20_076/0001647).