Nadaný Robert hledal lásku a naději. Našel je v hudbě

20. 12. 2023

Nadaný Robert hledal lásku a naději. Našel je v hudbě

Kdoví, jak by se Robertův životní příběh odvíjel, kdyby vyrůstal v úplné a milující rodině. Dětství v ústavní péči a především chybějící podpora po jeho opuštění, dovedly mladého muže až do situace, kdy se obrátil o pomoc na Azylový dům sv. Terezie.

V deseti letech uměl zahrát na klavír náročné skladby. Noty ještě neuměl, stačil mu hudební talent a absolutní sluch. Rodiče ho neslyšeli, ani nepochválili. Robert žádné neměl – otec neznámý, matka ho po narození odložila do ústavu.

I když se tety snažily, chlapec se cítil osamocený a nemilovaný. Uzavřel se, neměl komu říci svá přání, touhy, pocity. „Slovo máma mi nic neříká, nevím, co to znamená,“ začíná vyprávět svůj příběh. Stěžejní roli v něm hraje teta Hanka z dětského domova, kde Robert vyrůstal. S dětmi si často zpívala a hrála přitom na klavír. Pětiletý Robert si na něj také občas zabrnkal, pak přidal jednoduché melodie, které odposlouchal. Teta se mu věnovala a učila ho těžší skladby. V deseti letech uměl zahrát například Dreamer od Ozzy Osbourna.

Vzlet a pád

Dětský domov chlapcův talent podporoval a on vyhrával hudební soutěže. Učil ho soukromý učitel, pak docházel do ZUŠ a následovalo studium na konzervatoři. Nové prostředí internátu a období dospívání způsobily, že na Roberta dopadla traumata z dětství. Neviděl smysl svého života, jednou se ho pokusil i ukončit. Následoval pobyt v psychiatrické léčebně. Opakovaně. Stal se z něj gambler, kterému bylo jedno, že nebude mít na jídlo a kde přespat. Pendloval po celé republice, nikoho neměl a žal utápěl v herně. „Lhal jsem a podváděl. Manipuloval jsem lidmi, kteří mi chtěli pomoc. Spoustě z nich dlužím omluvu,“ kaje se dnes 30letý muž. Přesto i v té době dál hrál na klavír, skládal písně a dokonce vydal CD. Jmenuje se „The First“. Úvodní skladbu s názvem „Naděje“ složil, když žil na ulici a byl úplně na dně.

Pomoc Charity

Vše se začalo obracet k lepšímu před rokem, když se zapojil do iniciativy na podporu dětských domovů. Jezdí na besedy s dětmi, hraje, zpívá, sdílí s nimi svůj příběh a ukazuje, že každá životní situace má řešení. Navíc díky Arcidiecézní charitě Praha získal střechu nad hlavou. V Azylovém domě sv. Terezie v pražském Karlíně našel podporu a zázemí.

Dává soukromé hodiny hry na klavír a přivydělává si hraním v pražském klubu. Skončil s hazardem. Dokonce se dobrovolně nechal zapsat do Rejstříku vyloučených osob na ministerstvu financí. Tím si pojistil, aby ho do žádné herny nepustili. Váží si lidí, kteří mu přišli do života. Patří k nim zejména Martin, s kterým podniká výjezdy do dětských domovů, a Mariana z Arcidiecézní charity Praha.

Robertova budoucnost

Robertovi je 30 let. Snaží se vyrovnat s tím, že ho rodiče odložili. Uvědomuje si svůj talent i to, že spoustě lidem ublížil. Chce si promyslet, jak naloží s životem dál. Nastupuje proto do léčebny pro gamblery. Kromě léčby závislosti si ještě chce srovnat své pocity a priority. „Po návratu bych se rád vrátil k výjezdům do dětských domovů. Začnu opět dávat soukromé lekce hry na klavír. Určitě chci složit další písně, a půjde-li to, vydat druhé CD. Díky fajn lidem vím, že se mám kam vrátit a že na to už nebudu sám,“ usmívá se Robert.

Přejeme mu hodně štěstí!

Podpořit Azylový dům můžete i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme sociálního pracovníka, který bude lidi bez domova provázet na cestě zpět do běžné společnosti.
  • Zajistíme chod Azylového domu (energie, drobné opravy atd.)

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

21. 2. 2024

Pečovatelská služba se zapojila do pomoci lidem bez domova

Pomoc lidem bez domova

10. 1. 2024

Kvůli vytížené kapacitě lůžek pro lidi bez domova umožňujeme přečkat mrazivé noci na „teplé židli“

Pomoc lidem bez domova

21. 12. 2023

Výdej polévky lidem bez domova funguje už pátým rokem

Pomoc lidem bez domova

11. 12. 2023

Zázemí v teple i duchovní pomoc: Charita během zimy posílila pomoc lidem bez domova