Nový sociální podnik: Charita Vlašim otevřela obchůdek Dobromysl

25. 7. 2023

Nový sociální podnik: Charita Vlašim otevřela obchůdek Dobromysl

Charitu ve Vlašimi znají lidé také díky Komunitnímu centru Zahrada, za jehož bohatým kulturním a volnočasovým programem přicházejí nejen místní, ale i lidé z širokého okolí. Oblíbený je i dobročinný second-hand (Charitní „obchůdek“ – místo vzájemné materiální pomoci), který vrací život použitým, zachovalým věcem a přitom svým výtěžkem podporuje práci Charity. Těžištěm práce Charity Vlašim jsou profesionální sociální služby a domácí zdravotní péče, které vlašimská Charita poskytuje zejména seniorům a lidem se zdravotním postižením.

Potřeby lidí, kterým Charita Vlašim pomáhá, spolu s nadšením pro věc jsou motorem pro další plány a vize. Od otevření Komunitního centra Zahrada ještě neuplynuly ani dva roky a Charitě se podařilo nejen zvelebit jeho zahradu, vybudovat zahradní altán, ale nově i postavit výtah, který pomůže lidem s berlemi, chodítkem či invalidním vozíkem dopravit se do patra, kde se nachází jeden ze sálů a také kanceláře.

Dobrý úmysl pomáhat lokálně

Novinkou je i komunitní obchůdek Dobromysl, který najdete hned u vstupu do Komunitního centra. „Dobromysl vznikla jako dobrý úmysl, jak pomáhat lokálně,“ vysvětluje Daniela Laloučková, ředitelka Charity Vlašim. Obchůdek nabízí ručně vyráběné výrobky lidí z Vlašimi a okolí: keramiku, oblečení, kožené peněženky, pásky, klíčenky, papírová přání, ale také křestní svíce, růžence, kříže či kadidlo. „Počet výrobců, s kterými jsme navázali spolupráci, se rozšiřuje. Baví nás dávat prostor těm, kteří dělají s láskou, co je baví,“ dodává Laloučková.

Komunitní obchůdek Dobromysl je sociálním podnikem. Jeho provoz zajišťují lidé se zdravotním postižením. Každým prodejem jde 20 % ceny výrobků do veřejné sbírky na podporu provozu a činnosti Charity Vlašim.

Obchůdek, galerie i recepce zároveň

Dobromysl je obchůdkem a galerií rukodělných prací zároveň. Zpříjemní čekání na začátek koncertu či přednášky. Pracovníci vlašimské Charity v něm vidí i příležitost být ještě více otevření veřejnosti. „Denně k nám přichází mnoho lidí – jen tak se na něco zeptat, zkonzultovat svůj problém, na domluvenou schůzku nebo na probíhající aktivity. Často příchozí nevědí, na koho mají zazvonit, proto vznikla potřeba recepce, jejíž provoz zajišťují právě pracovníci v Dobromysli,“ vysvětluje sociální pracovnice Dana Kucharčíková.

Dobromysl je otevřená od pondělí do pátku v čase od 8 do 16 hodin a ve středu také půl hodiny před začátkem každého literárního a folk-rockového klubu. Obchůdek sídlí v Komunitním centru Zahrada na adrese Tovární 2042.

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

19. 10. 2023

Noví zaměstnanci se seznamují s Charitou

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 10. 2023

Můj klub – vstupte do světa, kde každý nákup pomáhá

Novinky z ostatních Charit

25. 9. 2023

I člověk bez domova může číst Maupassanta. Podivín inspiruje lidi ve svém okolí

Novinky z ostatních Charit

1. 9. 2023

Empatická lektorka češtiny přetváří životy ukrajinských uprchlíků v Praze