Partnerský Domov seniorů a postižených v Bělorusku potřebuje naléhavě naši pomoc

Partnerský Domov seniorů a postižených v Bělorusku potřebuje naléhavě naši pomoc

Domov v běloruském Kryčevě, který již třetím rokem podporujeme, čeká velká změna. Místní samospráva rozhodla o jeho přestěhování do oblastní nemocnice blíž k lékařské péči. Nové prostory vyžadují rekonstrukci, ale místní zdroje jsou nedostatečné a nedokážou ji plně financovat.

„Rádi bychom pomohli,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Náš příspěvek, který bude doplněn z běloruských zdrojů, umožní, aby se rekonstrukce uskutečnila.“

Domov má začít fungovat v místě zrušeného neurologického oddělení, které je ale v neobyvatelném stavu. Rekonstrukci bude možné uskutečnit v základní podobě už za 600 000 korun, z toho třetinu poskytne Arcidiecézní charita, dvě třetiny místní samospráva. Díky příspěvku Charity se našly prostředky z běloruských zdrojů, na které by Domov jinak administrativně nedosáhl.

Z peněz je plánováno vyměnit podlahu, obnovit omítky, vyměnit nejhůře poničená okna. A také vymalovat všechny pokoje, společné prostory i barevně a konečně zřídit hovornu pro návštěvy u klientů, včetně setkání s knězem. Práce by měly začít už v červenci 2020, aby se do konce roku mohli klienti Domova do nových prostor přestěhovat.

„Váš příspěvek v této chvíli může být proto zásadní. Pomozte nám vybudovat důstojné životní podmínky pro seniory a  lidi s postižením, kteří jsou závislí na pomoci Domova,“ vyzývá Jaroslav Němec.

Senioři žijí ve velmi nuzných podmínkách

Domov v běloruském Kryčevě podporuje pražská Charita od roku 2018, kdy na jeho chudobu upozornil místní kněz, otec Pavel. „Do Běloruska jezdím posledních patnáct let pravidelně, ale návštěva domova pro seniory a postižené ve městě Kryčev mě šokovala, lidé zde žijí neskutečně nuzně,“ vzpomíná na první dojmy Jaroslav Němec. Charita proto začala Domovu v rámci svých možností pomáhat jak materiálně, tak například stáží dvou místních ošetřovatelek v Česku.

„Pochopit místní problémy dokážeme díky dlouholetým vztahům v rámci programu Adopce na dálku®. I proto jsme se rozhodli Domovu v Kryčevě pomoci s vybavením a začali jsme připravovat projekt lepšího zařízení Domova, kde chyběly i skříně na osobní věci seniorů, polohovatelná lůžka nebo místnost pro návštěvy. Do těchto příprav ale zasáhla celosvětová pandemie covid-19,“ vysvětluje ředitel Němec.

„Situace v Bělorusku je o to složitější, že ji vedení země vlastně ani nepřipouští. Nebyla zavedena žádná plošná opatření. V tuto chvíli je přitom ve městě Kryčev diagnostikováno přinejmenším několik případů nákazy koronavirem.“

Domov přijal na Bělorusko přísná bezpečnostní opatření: jsou zakázané návštěvy, personál používá roušky, mění častěji ochranné pláště a zavedl častou dezinfekci rukou a pravidelné měření teploty. V Domově je však tristní nedostatek ochranných a hygienických pomůcek, včetně toaletního papíru a tekutého mýdla, a často je musí donášet rodiny seniorů nebo jsou poskytovány nárazově ze sponzorských darů. „Je to náročné a bojíme se,“ říká vrchní sestra Natalia, „ale děláme všechno proto, abychom naše seniory ochránili.“

Domov v běloruském Kryčevě můžete podpořit darem

na číslo účtu: 749011/0100
var. symbol: 20 570

Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!

Související články

Aktuálně z Běloruska

8. 4. 2024

Jak se běloruská rodina vypořádala se ztrátou matky. Pomohla i Adopce na dálku®

Aktuálně z Běloruska

4. 3. 2024

Jak prožívají půst studenti z programu Adopce na dálku® v Bělorusku

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Aktuálně z Běloruska

29. 12. 2023

Vánoční kouzlo solidarity: Čeští dárci obdarovali potřebné v Bělorusku