Penzion či sociální služba. Obojí je službou lidem

15. 9. 2019

Penzion či sociální služba. Obojí je službou lidem

Chystáte se na výlet, za kulturou nebo pracovními povinnostmi do hlavního města? Využijte služeb penzionu U sv. Kryštofa, který v Praze 10 provozuje Arcidiecézní charita Praha. Budete příjemně překvapeni a stejně jako většina hostů se budete rádi vracet. Požádali jsme o rozhovor JAROSLAVA NEKLA, dlouholetého ředitele penzionu.

Penzion U sv. KryštofaJaká je historie penzionu?

Historie objektu, v níž se penzion U sv. Kryštofa nachází, je skutečně výjimečná. Byl postaven v roce 1907 jako Dům pro opuštěné a osiřelé děti. Z té doby se nám na zdi penzionu zachovala pamětní deska na zakladatelku J. K. Parmovou. Osobně jsem se setkal s lidmi, kteří zde vyrostli a vzpomínali v dobrém na prožité roky. Domov byl zrušen kolem roku 1950. Věřím, že historie stejně jako současné působení Charity v tomto objektu, pozitivně ovlivňuje zdejší atmosféru. Mnoho hostů se i v tomto smyslu vyjadřuje.

Penzion působí jako nově zrekonstruovaný…

V roce 2013 zasáhly penzion povodně. Během osmi minut zaplavila voda celou rozlehlou zahradu včetně tří charitních aut parkujících na spodním parkovišti. Následovala celková rekonstrukce. Proto je dnes penzion krásně opravený. Před tím, než byl znovu otevřen, jej požehnal otec kardinál Dominik Duka.

Komu penzion nejčastěji slouží a jaké nabízí zázemí?

Nejčastěji ubytováváme zaměstnance firem z okolí, kteří přijíždějí z regionů do Prahy na školení či porady. Výhodou je pro ně hlídané bezplatné parkoviště v areálu penzionu. Často přicházejí také turisté. Do centra se dostanou snadno a rychle městskou hromadnou dopravou pomocí autobusu a metra. Zabere to necelou půl hodinu. Penzion je proto vhodný pro návštěvníky Prahy i poutníky. Nacházejí zde klidnou atmosféru mimo rušné centrum a přitom dobrou dostupnost do centra města.

Penzion také slouží potřebám Arcidiecézní charity Praha. Probíhají zde porady a školení. Zajišťujeme samozřejmě ubytování pro charitní hosty. V nedávné době například pro prezidenta Charity Uganda otce arcibiskupa Cypriana Lwangu z Kampaly. Nebo pro sestru Marii Goretti z Indie, která je naším dlouholetým partnerem v pomoci těm nejchudším.

V čem je penzion U sv. Kryštofa výjimečný?

Hosté nejčastěji oceňují vysoký komfort, snídaně formou švédských stolů a velmi vstřícný personál. Můžeme se pochlubit téměř nejvyšším možným hodnocením, které hosté udělují na vyhledávači Booking.com. Návštěvou našeho penzionu navíc podpoříte práci Charity.

Jaké jsou plány do budoucna?

Vedle penzionu bychom chtěli vybudovat kapli, která by sloužila lidem při duchovní obnově. Máme již architektonický plán. Chybí však finance. Rádi bychom také v penzionu instalovali výtah.
Vedle penzionu bychom chtěli vybudovat kapli.

Jak dlouho penzion vedete? V čem je tato práce pro Vás naplňující? Co Vás na ni nejvíc baví?

Penzion vedu již skoro dvacet let. Prožil jsem zde lepší i horší období. I když se to na první pohled nezdá, je to práce podobná práci kolegů, kteří pracují v sociálních službách Charity. I v našem provozu  sloužíme druhým lidem. Má to svá specifika, ale základ je stejný. Proto mě vždy naplňuje radostí, když hosté odcházejí spokojení a opět se k nám vracejí.

Více informací: Penzion U sv. Kryštofa

Související články

Pomoc lidem bez domova

7. 12. 2023

Zázemí v teple i duchovní pomoc: Charita během zimy posílila pomoc lidem bez domova

Pomoc seniorům

4. 12. 2023

Žijte pro dnešní den a rozdávejte lásku – senioři vyplnili svými vzkazy Adventní kalendář Charity

koncert Mukařov Pomoc seniorům

28. 11. 2023

Seniorům jsme přinesli radost hudbou

Pomoc lidem s postižením

22. 11. 2023

Domov svaté Rodiny si připomněl 100. výročí zakladatelky sestry Akvinely