Po Buikwe i Buyenge a Wesunire. Česká pomoc mění k nepoznání další dvě ugandské nemocnice

9. 8. 2023

Po Buikwe i Buyenge a Wesunire. Česká pomoc mění k nepoznání další dvě ugandské nemocnice

Zprávy o české pomoci, která se dostává pacientům v kraji Buikwe, se šíří celou Ugandou. Dostáváme žádosti o pomoc od dalších zdravotnických zařízení. V tomto roce jsme podpořili hned dvě z nich: Nemocnici sv. Josefa v Buyenge (arcidiecéze Kampala) a Nemocnici Wesunire (diecéze Jinja).

Všeobecná nemocnice sv. Josefa v Buyenge, založená v 60. letech minulého století, slouží obyvatelům dvou měst a 32 vesnic. Tisíce nemocných včetně mnoha dětí z programu Adopce na dálku® musí spoléhat na zařízení, které nemá žádné prostředky na modernizaci.

Devět zdravotníků tu měsíčně ošetří 2 700 pacientů v podmínkách, které jsou pro nás jen těžko představitelné. Velmi zastaralé je gynekologicko-porodnické oddělení. Chybí potřebné vybavení, stejně jako zubní ordinace. V lůžkových odděleních jsou ve stropech díry a v období dešťů se tvoří mokré mapy, protože střechou zatéká.

Arcibiskupova vize se naplňuje

Špatná úroveň zdravotní péče v Nemocnici sv. Josefa ležela na srdci zesnulému arcibiskupovi Cyprianovi Lwangovi, který během své poslední návštěvy Česka požádal Arcidiecézní charitu Praha o pomoc. S pražskou Charitou úzce spolupracoval na mnoha projektech a Nemocnice v Buyenge je další v pořadí. Jeho vize se v těchto dnech naplňuje.

„Díky pomoci našich dárců jsme Nemocnici sv. Josefa v Buyenge podpořili částkou 37.000 eur (cca 890.000 korun),“ informuje David Flak z Centra zahraniční spolupráce. „Dokončili jsme první fázi rekonstrukce a plánujeme další kroky.“

Darem od českých dárců získá nemocnice zdravotnické vybavení včetně zubařského křesla, aby mohla otevřít zubní ordinaci. Na střechu budou instalovány solární panely jako náhradní zdroj elektřiny.

Chybí prostory, ordinuje se i venku

Také druhá podpořená nemocnice vznikla v 60. letech, a to z iniciativy sester františkánek, které ji dodnes provozují. Zařízení se specializuje na pomoc ženám a dětem. Hlavními odděleními jsou pediatrie, gynekologie a porodnictví.

Vybavení i zázemí zastaralo, protože nemocnice nebyla rekonstruována od svého založení. Je příliš malá, byla postavena v době, kdy žilo v oblasti mnohem méně lidí. Dnes slouží spádové oblasti s 18 tisíci obyvateli. Mnohá vyšetření musejí probíhat venku.

Nemocnice získala nové vybavení

Díky příspěvku štědrých dárců z České republiky ve výši 4.600 eur (cca 110.000 korun) získala Nemocnice Wesunire moderní vybavení, jako je ultrazvukový přístroj, fetální doppler k zaznamenávání srdečního tepu plodu, kyslíkový koncentrátor, odsávací čerpadlo, transportní invalidní vozík pro pacienty a porodní křeslo.

„Pacienti i zaměstnanci jsou nadšeni proměnou, kterou nemocnice prošla,“ pochvaluje si David Flak. „Do budoucna bychom ještě rádi zřídili pokoj pro infekční pacienty a ze současných 14 lůžek dobudovali postupně nemocnici do kapacity 45 lůžek. Věřím, že nám dárci pomohou. Nemocnice Wesunire je tak podinvestovaná, že každá koruna, kterou do ní vložíme, přináší velký efekt. Naše pomoc zachraňuje lidské životy, a to za to stojí.“

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Zajistíme lidem přístup k pitné vodě.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 4. 2024

Kostel sv. Kajetána bude hostit unikátní výstavu UNESCO zaměřenou na východní Afriku

Uganda Aktuálně z Ugandy

14. 3. 2024

10 nových studní v Ugandě zajistí čistou vodu pro 8000 lidí

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě