Pražská arcidiecéze má novou farní charitu

Pražská arcidiecéze má novou farní charitu

Nová farní Charita vznikla v pražských Čakovicích. Až patnáct dobrovolníků se v ní zapojí do pomoci seniorům, samoživitelkám nebo bezdomovcům.

„Jsme teprve na začátku. Ve spolupráci s úřadem městské části si ,vytipováváme‘ skupiny, které pomoc nejvíce potřebují,“ přibližuje po schůzce s dobrovolníky rozbíhající se projekt nová ředitelka Anna Steinová. A přímo v místním kostele sv. Remigia, kde je Steinová zároveň pastorační asistentkou, se hodlá zaměřit také na přibližně 25 farníků-seniorů, kteří žijí sami. „Od těch začneme,“ ujišťuje ředitelka. „Ve farnosti plánujeme anketu, abychom zjistili, co přesně je potřeba,“ dodává.

Když si neumí říct o pomoc

Farní Charita sídlící v severovýchodní části hlavního města se zapojovala do pomoci už během nejtěžších dní koronavirové krize. „Mile mě překvapilo, kolik lidí se nám ozvalo třeba s nabídkou ušitých roušek. Naši službu nákupu a návštěv pak využilo i několik klientů místního domova se sociálními byty,“ líčí Steinová. „Při návštěvách jsem zjistila, že lidí, kteří potřebují pomoc, je opravdu hodně a často si o ni neumí říct,“ konstatuje. „Chceme se proto určitě podílet na potravinové pomoci FEAD (Fond evropské pomoci nejchudším osobám), se kterou měli dobrou zkušenost v Charitách v Holešovicích nebo Letňanech,“ doplňuje. Výhodou této služby oproti jiným sbírkám podle ní je, že si lidé mohou předem vybrat, co konkrétně z potravin či drogerie potřebují.

V Čakovicích žije také hodně lidí bez domova. „,Dobrovolničí‘ tu pro ně i místní starosta Jiří Vintiška. Těším se, že naše spolupráce bude dobrá,“ věří Anna Steinová.

Velkou oporu má prý též od čakovického duchovního správce P. Stanislawa Góry. Do budoucna se chce Farní charita Čakovice zapojit do říjnové misijní neděle, chystá program především pro seniory na Den nemocných a bude pokračovat v Tříkrálové sbírce. Pro svou činnost získala nová Charita grant Nadace Proměny Karla Komárka.

Tereza Zavadilová, Katolický týdeník č. 23 / 2.-8. června 2020

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

19. 10. 2023

Noví zaměstnanci se seznamují s Charitou

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 10. 2023

Můj klub – vstupte do světa, kde každý nákup pomáhá

Novinky z ostatních Charit

25. 9. 2023

I člověk bez domova může číst Maupassanta. Podivín inspiruje lidi ve svém okolí

Novinky z ostatních Charit

1. 9. 2023

Empatická lektorka češtiny přetváří životy ukrajinských uprchlíků v Praze