Řekla jsem „ne“ domácímu násilí

21. 8. 2017 Příběhy pomoci

Řekla jsem „ne“ domácímu násilí

Paní Nany se obrátila na Poradnu Magdala v době, kdy se jí rozpadala rodina a manželství směřovalo po dlouhodobé krizi k rozvodu. Zachránit vztah manželů už nebylo možné. Nany zažívala psychické i fyzické násilí. Díky socioterapeutickým konzultacím dokázala vzít život opět do svých rukou.

Řekla jsem „ne“ domácímu násilíV čem vám pomohla spolupráce s Poradnou Magdala?

Pochopit situaci, postavit se jí, bojovat s ní a nerezignovat. Nesnížit se a nechat se zničit manželem jak psychicky tak fyzicky. Naučila jsem se více myslet na sebe a hlavně naučit se pracovat sama se sebou.

Všimli jsme si, že jste velmi klidná i během emočně vypjatých situací, to na vás obdivujeme, jak to děláte?

Na tom má zásluhu opět Poradna Magdala, kde jsem se naučila zvládat tyto situace a nevybuchnout, nehysterčit, nebrečet a nekřičet. Tyto stavy jsem zažívala často díky manželovi, který mě pořád ničil a trápil mě. V Magdale jsem se naučila pracovat s emocemi – přemýšlet, dodržovat doporučené cviky a zklidnit hlavu. Uvědomila jsem si, že emoce jsou důležité a mám na ně nárok. Ale nesmí mě ovládat a zabránit mi, abych se situaci, která je sebezničující, postavila.

Konflikty s manželem ještě nejsou za vámi. Jak je tedy nyní zvládáte?

Teď jsem rozhodně psychicky silnější, a když přijde opět stres a nějaké ataky ze strany manžela, jsem v klidu a počítám do desítky, uvědomím si okolnosti a skutečnosti. Uklidním se hlavně vnitřně. To je to, co manžel nečeká a to, co mě dělá lepší. Musím říct, že poslední návštěvy v Magdale a hlavně první soud, mi dodaly velikou odvahu. Už se muže nebojím, jako tomu bylo celé roky předtím. Nebojím se jeho výhrůžek v současném rozvodovém řízení.

Pokračujete v terapii i nadále?

Sezení jednou týdně zatím cítím jako povinnost pro sebe samu. Moc mi pomáhá někomu vše říct a vyslechnout doporučení, jak se zachovat. Dokážete-li být otevřený, učit se a přijmout třeba i negativní slova, změní se celý pohled na věci okolo vás.

Prošla jste velmi náročným obdobím, co vás teď čeká?

Teď mě čeká ještě spousta soudů. Necítím strach. Těším se, že mě soud vysvobodí a pomůže mi. Na mého manžela totiž funguje jen soud, slušně se s ním nikdy na ničem nedomluvím. Dělá jen naschvály nebo se mě snaží psychicky deptat. Čeká mě stěhování a taky nový život. Začnu znova, bez něho. Se sebevědomím, které postupně získávám, které jsem měla předtím, než jsem ho poznala a než začalo to šílené období, které už nikdy nedovolím, aby nastalo.

I kvůli vašemu synovi…

Přesně tak. Syn půjde od září do školky, na to se těším. Mám zajištěnou práci a tak si poslední měsíce užijeme společně. Budu si s ním užívat jara a léta, dokud to jde. Až skončí soudy, doufám, že nastanou pravidla, která otec bude dodržovat. Doufám, že si syna začne brát k sobě a jevit o něj zájem.

MPSVMagistrát hl. m. PrahyČinnost Poradny Magdala podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a Magistrát hl. m. Prahy.

Související články

Aktuálně z Ugandy

1. 6. 2023

Česká nemocnice v Ugandě zachraňuje životy obětem domácího násilí

Pomoc rodinám v nouzi

12. 12. 2022

Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria

Pomoc rodinám v nouzi

7. 6. 2022

V Azylovém domě Gloria oslavili Den dětí

Gloria Pomoc rodinám v nouzi

3. 6. 2022

Pomáhám dětem získat sebedůvěru, říká speciální pedagožka z azylového domu