Školy v Ugandě kvůli pandemii nefungují. „Adoptované“ děti se učí dál díky Charitě

Kvůli pandemii koronaviru se v březnu uzavřely všechny ugandské školy. Po sedmi měsících nebyla výuka stále obnovena a děti zůstávají doma. Výuku přerušily i více než dva tisíce školáků, kteří chodili do školy díky podpoře českých dárců a programu Adopce na dálku®.

Ugandská vláda přislíbila zavedení alternativních způsobů výuky. Děti se měly učit s pomocí rozhlasu a on-line vyučování, každý žák měl obdržet studijní materiály pro domácí studium. Zůstalo však jen u slibů. Studijní materiály nebyly dodány. Přístup k počítačům a rádiu mají jen některé děti ve městech.

„Dívky a chlapci v programu Adopce na dálku® patří k těm nejchudším,“ připomíná Grace Mboizi, vedoucí charitní mise v Ugandě. „Vláda pro tyto děti neudělala nic. A tak jsme vzali odpovědnost za jejich domácí studium do vlastních rukou.“

Arcidiecézní charita Praha připravila pracovní sešity pro samostudium, vytiskla je a dodala všem „adoptovaným“ dětem. Sociální pracovníci, kteří v rámci programu Adopce na dálku® působí v jednotlivých vesnicích, děti ve studiu vedou. Opravují vypracované úkoly a motivují studenty k další práci.

České děti by zřejmě reagovaly zdrženlivě, ale ty ugandské přivítaly studijní materiály s nadšením. Vyrůstají v prostředí, v němž není školní docházka samozřejmostí. Dokončené vzdělání je šancí na zaměstnání, pravidelný příjem a vymanění se z chudoby. O vzdělání mají děti zájem.

Jednou ze studentek, která se začala díky pracovním sešitům od Charity znovu pravidelně učit, je Joan Mirembe: „Děkuji českým dárcům za tuto příležitost. Sešity se mi moc líbí. Chci nyní pilně studovat, abych si všechnu látku pamatovala, až se budu zpět hlásit do školy.“

Pomoc vítají i rodiče. Paní Christine, jedna z maminek, říká: „Jsme velmi vděční za vaši laskavost a podporu. Krásné knížky budeme opatrovat i pro ostatní děti.“

Pomozte nám pomáhat v Ugandě i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • darujeme potraviny nejpotřebnějším lidem v Indii, Ugandě, Zambii a Bělorusku
  • zajistíme lidem ochranné pomůcky a hygienické potřeby
  • organizujeme osvětu o prevenci proti koronaviru

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Nemocnice v Ugandě

24. 6. 2024

Proměna Nemocnice Wesunire. Česká pomoc zlepšila zdravotní péči pro tisíce obyvatel Ugandy

Nemocnice v Ugandě

11. 6. 2024

Česká štědrost zachraňuje životy v Ugandě: Jessica bojuje s nemocemi i chudobou

Nemocnice v Ugandě

2. 6. 2024

Česká nemocnice sv. Karla Lwangy v Ugandě prošla díky české podpoře renovací

Nemocnice v Ugandě

14. 5. 2024

Děkuji za pomoc: Uganďanka chválí obyvatele České republiky za dar nemocnice