Speciální vydání Bulletinu shrnuje 5 let programu přesídlení krajanů

28. 10. 2020 Příběhy pomoci

Speciální vydání Bulletinu shrnuje 5 let programu přesídlení krajanů

Paní Liubov Pereverzieva pochází z ukrajinského Donbasu. Když zde v roce 2014 vypukl válečný konflikt, bydlela rodina dva měsíce ve sklepě. Báli se o život. Pak narazila na inzerát českého ministerstva zahraničí. Příslušníkům  české krajanské komunity na Ukrajině se nabízela podpora při přestěhování do Česka. Paní Liubov neváhala a rozhodla se s rodinou přesídlit do země svých předků.

„Díky podpoře Charity jsme vše zvládli dobře. S pracovníky Charity jsme se mohli poradit už před odjezdem z Ukrajiny a na všechno se připravit,“ oceňuje paní Liubov. „Charita pomohla s  evidencí na všech úřadech. Pomohla nám najít bydlení. Nepřestáváme být vděční. Program Přesídlení byl pro nás skutečným spasením v situaci ohrožení našeho života a zdraví.“

Za 5 let více než 1 600 přesídlených krajanů

Program Přesídlení umožnila svým rozhodnutím před pěti lety vláda České republiky. Podporu využilo přes 1 600 krajanů, většina z nich z Ukrajiny, několik desítek z Venezuely. „Tito lidé mají vřelý vztah k naší zemi a kultuře. Jsou to většinou lidé v produktivním věku, kteří jsou připraveni zde pracovat a mají velkou motivaci se plně integrovat,“ říká Světlana Porsche ze Střediska Migrace Arcidiecézní charity Praha, která krajanům pomáhá při přesídlení a začlenění se do společnosti.

„Z pohledu Ministerstva vnitra ČR je projekt asistence při přesídlení krajanů jedním z  nejúspěšnějších projektů v  rámci aktivní imigrační politiky České republiky,“ zhodnotil Pavel Dymeš z odboru azylové a migrační politiky. „V  rámci projektu se dlouhodobě ukazuje jako zcela klíčová role pracovnic a pracovníků Střediska Migrace, kteří se svou erudicí, nadšením a  aktivním přístupem stali pilířem, bez něhož by přesídlení krajanů nikdy neprobíhalo tak hladce a  efektivně.“

Vděčnost českému státu

Arcidiecézní charita Praha připravila u příležitosti 5. výročí programu Přesídlení speciální vydání Bulletinu. K jeho vydání si vybrala symbolické datum 28. října, Den vzniku samostatného československého státu. Vřelý vztah k Česku a velká vděčnost za možnost návratu totiž spojuje příchozí krajany.

„Všem, pro které se Česká republika stává novým domovem, přeji hodně úspěchů, spokojenosti a  Božího požehnání. Děkuji vám, že přicházíte s pokorou, vděčností a připraveností pracovat a podílet se na rozvoji naší společnosti. Ať se vám v naší společné zemi daří naplňovat vaše životní plány, touhy a sny,“ přeje za celou Arcidiecézní charitu Praha její ředitel Jaroslav Němec.

Speciální vydání Bulletinu k 5 letům programu Přesídlení

Co se v něm dozvíte

  • příběhy přesídlených krajanů
  • program Přesídlení v číslech
  • program Přesídlení v historických souvislostech

Pomáhejte nám pomáhat během pandemie koronaviru

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • zajistíme provoz profesionálních sociálních služeb v době pandemie koronaviru
  • zakoupíme ochranné pomůcky a testovací sady do testovacích přístrojů
  • zakoupíme potravinovou pomoc pro lidi v nouzi

Potřebujeme vaši pomoc!

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně. Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu v této nelehké době potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

29. 1. 2024

Do Česka přesídlili krajané z Ukrajiny, Ruska, Venezuely i Moldavska. Charita jim pomáhala s integrací

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 12. 2023

Charita se spolu s klienty chystá na Vánoce

Přesídlení krajanů

22. 8. 2023

Perla uprostřed válečného chaosu. Příběh ukrajinské rodiny s českými kořeny nás chytl za srdce

Přesídlení krajanů

19. 6. 2023

Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší