Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Jak probíhala v pražské arcidiecézi

11. 1. 2017

Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Jak probíhala v pražské arcidiecézi

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám… přály stovky koledníků lidem po celé pražské arcidiecézi. Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli do zapečetěných kasiček a podpořili tak služby a projekty Charity na pomoc potřebným lidem v naší zemi. V tomto článku se dozvíte, jak probíhala sbírka v pražské arcidiecézi a jaké akce ji doprovázely.

Tříkrálová sbírka - Metro I. P. PavlovaTříkrálová sbírka proběhla letos již posedmnácté. Malí i velcí koledníci přáli lidem šťastný a požehnaný nový rok a žádali o koledu na pomoc lidem v nouzi. „Lidé byli velmi vstřícní, přispívali peníze do sbírky, mnozí se přidávali a zpívali s námi koledu, někteří se zajímali, jak konkrétně bude výtěžek sbírky využit,“ sdílí jeden z koledníků zkušenosti, které zažívalo víc než dva tisíce koledníků v obcích a městech pražské arcidiecéze.

Tříkrálová sbírka probíhala od 1. do 15 ledna. V pražské arcidiecézi ji pomyslně zahájili koledníci z Farní charity Roudnice nad Labem, kteří 1. ledna vystoupili tradičně na horu Říp a zúčastnili se zde novoroční mše svaté. Na Roudnicku se Tříkrálové sbírce daří. Svědčí o tom letošní historicky nejvyšší výtěžek a zájem nových obcí, které se do sbírky zapojily. (Více o koledě na Roudnicku)

Tříkrálovou sbírku letos provázelo mrazivé počasí. Teploty v některé dny klesly hluboko pod bod mrazu. „Lidé obdivovali, že vydržíme v takovém mrazu hodiny venku,“ říká kolednice Eva z Prahy. „Několik lidí nám dokonce přineslo teplé nápoje, to se mi zatím nikdy nestalo, i když koleduji téměř od začátků sbírky“.

Tříkrálová sbírka - Poslanecká sněmovnaPo celé arcidiecézi probíhalo mnoho doprovodných akcí. V Praze mohli lidé zajít na koncert skupin Intonic, Osmikráska a Lady Praga. Zázemí poskytly obchodní domy Centrum Chodov, Harfa a Hlavní nádraží.

Nejsledovanější akcí byl pak Tříkrálový průvod v čele s třemi králi na velbloudech, který prošel na svátek Tří králů historickým centrem Prahy. Průvod směřoval z Malé Strany přes Karlův most na Staroměstské náměstí k živému Betlému. „Smyslem akce bylo upozornit na Tříkrálovou sbírku a poděkovat lidem, kteří se na ní podílejí,“ řekla Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha.

Tříkrálová sbírka - SenátTříkráloví koledníci nesli radostnou zvěst o narození Božího Syna v Betlémě mezi lidi a byli přijati také v mnoha významných institucích. V Arcibiskupském paláci je přijal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Koledníkům zde přispěl i prezident republiky Miloš Zeman, který se zde setkal s p. kardinálem na Tříkrálovém obědě.

Koledníci navštívili Parlament České republiky. V Poslanecké sněmovně je přijal její předseda pan Jan Hamáček. V Senátu zaštítila setkání koledníků se senátory 1. místopředsedkyně paní Miluše Horská.

Tři králové, jak jsou označováni mudrci z východu, koledovali i na velvyslanectvích Nizozemského království, Norského království, Filipínské republiky a Italské republiky. Na všech ambasádách byli vřele přijati.

„Zažijte spolu s dětmi Tříkrálovou sbírku jinak“ – takové motto má akce pořádaná Českou spořitelnou, generálním partnerem Charity Česká republika a Tříkrálové sbírky. Veřejné kluziště pod Žižkovskou věží není jediným tahákem akce. Děti se mohou svést na velbloudovi nebo vyřádit na skákacím hradě. Akce se koná v pátek 13. ledna od 14 do 21 hodin a v sobotu 14. ledna od 10 do 21 hodin.

Tříkrálové koledování neslo vánoční poselství, přinášelo radost a mnoho krásných setkání. Vedle toho Tříkrálová sbírka pomáhá lidem v nouzi – seniorům, kteří potřebují pomoc druhé osoby, lidem s postižením, sociálně slabým a lidem ohroženým sociálním vyloučením. Tříkrálové záměry vyhlásila Arcidiecézní charita Praha již v prosinci, před konáním sbírky. Z letošního výtěžku podpoří Centrum pro tělesně postižené Fatima, rodiny s dětmi v tíživé životní situaci či charitní komunitní centrum v Kolíně.

Tříkrálový průvodTříkrálová sbírka - setkání s prezidentem republiky

Související články

Tříkrálová sbírka

13. 2. 2024

Arcibiskup Jan Graubner poděkoval koledníkům Tříkrálové sbírky

Tříkrálová sbírka

2. 2. 2024

Tříkrálová sbírka hlásí dosud nejvyšší výnos. Děkujeme!

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Tříkrálová sbírka

22. 1. 2024

Probíhá sčítání Tříkrálové sbírky