Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Jak probíhala v pražské arcidiecézi

11. 1. 2017

Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Jak probíhala v pražské arcidiecézi

My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám… přály stovky koledníků lidem po celé pražské arcidiecézi. Tříkrálová sbírka je téměř u konce. Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli do zapečetěných kasiček a podpořili tak služby a projekty Charity na pomoc potřebným lidem v naší zemi. V tomto článku se dozvíte, jak probíhala sbírka v pražské arcidiecézi a jaké akce ji doprovázely.

Tříkrálová sbírka - Metro I. P. PavlovaTříkrálová sbírka proběhla letos již posedmnácté. Malí i velcí koledníci přáli lidem šťastný a požehnaný nový rok a žádali o koledu na pomoc lidem v nouzi. „Lidé byli velmi vstřícní, přispívali peníze do sbírky, mnozí se přidávali a zpívali s námi koledu, někteří se zajímali, jak konkrétně bude výtěžek sbírky využit,“ sdílí jeden z koledníků zkušenosti, které zažívalo víc než dva tisíce koledníků v obcích a městech pražské arcidiecéze.

Tříkrálová sbírka probíhala od 1. do 15 ledna. V pražské arcidiecézi ji pomyslně zahájili koledníci z Farní charity Roudnice nad Labem, kteří 1. ledna vystoupili tradičně na horu Říp a zúčastnili se zde novoroční mše svaté. Na Roudnicku se Tříkrálové sbírce daří. Svědčí o tom letošní historicky nejvyšší výtěžek a zájem nových obcí, které se do sbírky zapojily. (Více o koledě na Roudnicku)

Tříkrálovou sbírku letos provázelo mrazivé počasí. Teploty v některé dny klesly hluboko pod bod mrazu. „Lidé obdivovali, že vydržíme v takovém mrazu hodiny venku,“ říká kolednice Eva z Prahy. „Několik lidí nám dokonce přineslo teplé nápoje, to se mi zatím nikdy nestalo, i když koleduji téměř od začátků sbírky“.

Tříkrálová sbírka - Poslanecká sněmovnaPo celé arcidiecézi probíhalo mnoho doprovodných akcí. V Praze mohli lidé zajít na koncert skupin Intonic, Osmikráska a Lady Praga. Zázemí poskytly obchodní domy Centrum Chodov, Harfa a Hlavní nádraží.

Nejsledovanější akcí byl pak Tříkrálový průvod v čele s třemi králi na velbloudech, který prošel na svátek Tří králů historickým centrem Prahy. Průvod směřoval z Malé Strany přes Karlův most na Staroměstské náměstí k živému Betlému. „Smyslem akce bylo upozornit na Tříkrálovou sbírku a poděkovat lidem, kteří se na ní podílejí,“ řekla Jarmila Lomozová z Arcidiecézní charity Praha.

Tříkrálová sbírka - SenátTříkráloví koledníci nesli radostnou zvěst o narození Božího Syna v Betlémě mezi lidi a byli přijati také v mnoha významných institucích. V Arcibiskupském paláci je přijal pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Koledníkům zde přispěl i prezident republiky Miloš Zeman, který se zde setkal s p. kardinálem na Tříkrálovém obědě.

Koledníci navštívili Parlament České republiky. V Poslanecké sněmovně je přijal její předseda pan Jan Hamáček. V Senátu zaštítila setkání koledníků se senátory 1. místopředsedkyně paní Miluše Horská.

Tři králové, jak jsou označováni mudrci z východu, koledovali i na velvyslanectvích Nizozemského království, Norského království, Filipínské republiky a Italské republiky. Na všech ambasádách byli vřele přijati.

„Zažijte spolu s dětmi Tříkrálovou sbírku jinak“ – takové motto má akce pořádaná Českou spořitelnou, generálním partnerem Charity Česká republika a Tříkrálové sbírky. Veřejné kluziště pod Žižkovskou věží není jediným tahákem akce. Děti se mohou svést na velbloudovi nebo vyřádit na skákacím hradě. Akce se koná v pátek 13. ledna od 14 do 21 hodin a v sobotu 14. ledna od 10 do 21 hodin.

Tříkrálové koledování neslo vánoční poselství, přinášelo radost a mnoho krásných setkání. Vedle toho Tříkrálová sbírka pomáhá lidem v nouzi – seniorům, kteří potřebují pomoc druhé osoby, lidem s postižením, sociálně slabým a lidem ohroženým sociálním vyloučením. Tříkrálové záměry vyhlásila Arcidiecézní charita Praha již v prosinci, před konáním sbírky. Z letošního výtěžku podpoří Centrum pro tělesně postižené Fatima, rodiny s dětmi v tíživé životní situaci či charitní komunitní centrum v Kolíně.

Tříkrálový průvodTříkrálová sbírka - setkání s prezidentem republiky

Související články

Tříkrálová sbírka Tříkrálová sbírka

5. 1. 2022

Reportáž z koledování: Tříkrálová sbírka sbližuje

Tříkrálová sbírka

4. 1. 2022

Divadlo Ypsilon podporuje Tříkrálovou sbírku

Tříkrálová sbírka

30. 12. 2021

Tříkrálová sbírka je za dveřmi!

Tříkrálová sbírka Tříkrálová sbírka

28. 12. 2020

Tříkrálová koleda bude online