Tříkrálová sbírka je za dveřmi!

30. 12. 2021

Tříkrálová sbírka je za dveřmi!

Ve dnech 1. – 16. ledna proběhne již 22. ročník Tříkrálové sbírky, největší české sbírky konané ve prospěch lidí v nouzi. Tisíce dobrovolníků v kostýmech králů navážou na starodávný lidový obyčej. Koledníci dnes, stejně jako kdysi šíří mezi lidmi boží požehnání do nového roku a prosí přitom o příspěvek, který pomůže prostřednictvím Charity – tak jako každý rok – lidem v tíživé životní situaci.

Prvního ledna nového roku vyjdou do ulic měst a obcí tříkráloví koledníčci. Na jejich cestu jim udělí tradiční požehnání – tentokráte online cestou – otec Juan Provecho, kněz z farnosti svatého Tomáše v Praze. Jeho požehnání naleznete také ve videu na webu sbírky. Požehnání koledníkům můžete též sledovat na programu ČT2 1. ledna 2022 od 18.00 hodin v rámci Ekumenické novoroční slavnosti z kostela Krista Spasitele v Praze-Barrandově.
 
„Tříkrálová sbírka je jednou z možností, jak se každý může zapojit do charitního díla. Děkuji všem, kteří sbírku podpoří. Dobrovolníkům a koordinátorům za jejich čas, dárcům za věnované peníze, majitelům obchodů a provozoven za umístnění statických tříkrálových kasiček. Úsilí každého z vás se spojí ve velkou sílu pomoci lidem v nouzi,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.

Vykoledované peníze podpoří seniory, nemocné, lidi s handicapem, sociálně potřebné rodiny a lidi, kteří jsou na okraji společnosti (více o záměrech sbírky). Charita působí v celé České republice a díky její husté síti sociálních služeb pomůže výtěžek sbírky přímo v místech, kde byly peníze vykoledovány.
 
Tříkrálová sbírka je svátkem solidarity. Umožňuje všem zúčastněným zažít pocit radosti a vzájemnosti, milého setkávání s obyvateli měst a obcí – a právě to je jejím nejdůležitějším posláním a nejsilnějším poselstvím. Pro koledníky i dárce představuje navíc unikátní příležitost začít nový rok dobrým skutkem.

Loni byla koleda ovlivněná pandemií a s ní souvisejícími opatřeními. Dobrovolníci proto nemohli vyrazit koledovat do ulic, institucí či firem. Charita umožnila dárcům přispět online nebo do statických kasiček umístěných v obchodech a dalších provozovnách. Tuto možnost budou mít dárci i během letošní sbírky.

Online kasička je umístěna na www.trikralovasbirka.cz. I v ní mohou dárci nasměrovat svůj příspěvek tak, aby pomáhal v jejich regionu. Stačí zadat příslušné PSČ nebo název obce a ze seznamu Charit vybrat tu, která se o jeho využití ve prospěch potřebných lidí postará.

Tříkrálovou sbírku, která potrvá od 1. do 16. ledna 2022, doprovodí zajímavé akce. Za všechny jmenujme Tříkrálový koncert v neděli 9. ledna 2022 od 18 hodin, který bude živě vysílat ČT1. Tento koncert je poděkováním koledníkům, partnerům i všem dárcům a příznivcům sbírky. Koncertem budou diváky i posluchače provázet Martina Kociánová a Jan Čenský. Koncert přináší zábavu, živé hudební výstupy a také reportáže o tom, jak peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají.

S ohledem na pandemickou situaci je bohužel nutné vyhnout se těm akcím, na kterých se v letech, kdy jsme ještě covid neznali, shromažďovalo velké množství lidí – ať již protagonistů, nebo diváků. Proto se například v Praze neuskuteční oblíbený Tříkrálový průvod. Pro naše koledníky je připraven seznam doporučení, jak postupovat při koledování, tak aby byla zachována všechna protipandemická opatření.

Jak do sbírky přispět?

Navštíví vás nebo potkáte naše malé tři krále a přispějete do zapečetěné kasičky s logem Charity Česká republika. Kasičky můžete najít i ve veřejných místech, na úřadech, v kostelech či obchodech:

 • Kostel sv. Kajetána, Nerudova 22, Praha 1
 • Arcibiskupství pražské, recepce, Hradčanské náměstí 16, Praha 1
 • Burger King, Masarykovo nádraží, Praha 1
 • Prodejna potravin PONT, Hlavní nádraží, Praha 1
 • Prodejna potravin PONT, Masarykovo nádraží, Praha 1
 • Choco coffee, kavárna, Jugoslávská 27, Praha 2
 • Prodejna potravin PONT, Smíchovské nádraží, Praha 4
 • Prodejna Náš chléb, Nuselská 60, Praha 4
 • Burger King, Chodovská, Praha 4
 • Úřad MČ Praha 6, recepce, Czech Point; Československé armády 23, Praha 6
 • Česká Spořitelna, Sokolovská 1, Praha 8
 • Burger King, Křižíkova 2, Praha 8
 • Úřad MČ Praha 10, recepce, Czech Point; Vršovická 68, Praha 10
 • Burger King, D 11 (dálnice, 3 km za Černým Mostem)

Darovat můžete pomocí bankovního účtu číslo 66008822/0800. Variabilní symbol pro Arcidiecézní charitu Praha je 77701990. Pro rychlý převod v mobilním bankovnictví využijte QR platbu.

Na webu Tříkrálové sbírky můžete přispět do online kasičky. Pro podporu našich záměrů zadejte Arcidiecézní charita Praha.

Můžete zaslat dárcovskou sms na číslo 87 777 ve tvaru:
DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90
(více na www.darcovskasms.cz).

Děkujeme všem ochotným dárcům a do nového roku vám přejeme hodně zdraví, spokojenosti a Božího požehnání. 

Související články

Tříkrálová sbírka

13. 2. 2024

Arcibiskup Jan Graubner poděkoval koledníkům Tříkrálové sbírky

Tříkrálová sbírka

2. 2. 2024

Tříkrálová sbírka hlásí dosud nejvyšší výnos. Děkujeme!

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Tříkrálová sbírka

22. 1. 2024

Probíhá sčítání Tříkrálové sbírky