Vyhlašujeme sbírku na pomoc Ukrajincům, kteří se nachází na území pražské arcidiecéze v tíživé situaci

25. 2. 2022 tisková zpráva

Vyhlašujeme sbírku na pomoc Ukrajincům, kteří se nachází na území pražské arcidiecéze v tíživé situaci

Žádostmi o pomoc a radu je v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině zavalena Poradna pro migranty a uprchlíky, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha. Kontaktují ji jak Ukrajinci žijící na území Česka, tak lidé přímo z Ukrajiny. Jejich zájem je jediný. Dostat se z ohrožení života. Vycestovat co nejrychleji z válkou zasažené domoviny.

„Odpovídáme v těchto dnech na stovky dotazů, telefonicky, e-mailem i osobně na pobočkách Ministerstva vnitra, kam nyní docházíme i mimo určenou provozní dobu,“ říká Světlana Porsche, která stojí v čele charitní Poradny pro migranty a uprchlíky. „Jednáme s Ministerstvem vnitra o dalším postupu.“

Česko zavedlo bezvízový styk

Česká republika rozhodla o možnostech prodloužení víz Ukrajincům, aby nikdo z nich nemusel Česko opustit nebo tu pobývat nelegálně. Do Česka mohou Ukrajinci přicestovat na základě bezvízového styku.

Možnost vycestovat z Ukrajiny je však nyní omezená. „Jsem v kontaktu s lidmi na Ukrajině. Nemohou zem opustit z různých důvodů. Na některých místech probíhají boje, nefunguje doprava, v některých regionech není benzín. Další lidé hlásili, že nebyli puštěni přes hranice s odkazem na válečný stav a brannou povinnost,“ sdílí zkušenosti z první ruky Světlana Porsche.

„Vítám vstřícné kroky českého státu,“ oceňuje Světlana Porsche. „V tuto chvíli ale lidé na Ukrajině potřebují razantnější podporu od celého světového společenství. Na Ukrajině probíhá regulérní válka, jde o lidské životy.“

Žádosti o pomoc

Na charitní Poradnu pro migranty a uprchlíky se obrací stovky lidí. Volají jednotlivci, ale také například české krajanské spolky na Ukrajině s žádostí o pomoc. „Tento týden mělo do Česka přicestovat 6 krajanů v rámci programu Přesídlení Ministerstva vnitra, ve kterém Arcidiecézní charita Praha působí. Tito lidé však nestihli opustit Ukrajinu. Během března je naplánován přesídlení dalších 30 lidí,“ informuje Světlana Porsche, která sama pochází z Ukrajiny a se strachem sleduje kritickou situaci, v níž se Ukrajina nachází.

Charita a její Poradna pro migranty a uprchlíky se připravuje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra na pomoc válečným uprchlíkům, jejichž příchod lze v následujících dnech a týdnech očekávat. Spolu s Ministerstvem vnitra plánuje konkrétní kroky, jak pomoci lidem zasaženým válkou.

Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku

Válka na Ukrajině směřuje k migrační vlně. Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku na pomoc Ukrajincům, kteří se v souvislosti s válečným konfliktem nacházejí na území pražské arcidiecéze v kritické situaci. Jde o lidi, kteří se kvůli válce nemohou vrátit do své vlasti, i ty, kteří opouštějí území Ukrajiny, aby zachránili své životy. Pražská arcidiecéze zahrnuje území Prahy, Středočeského kraje a části kraje Ústeckého. Pomoc bude koordinovat charitní Poradna pro migranty a uprchlíky.

Poradna pro migranty a uprchlíky pomáhá od roku 2002 cizincům žijícím na českém území, kteří se ocitají v tíživé životní situaci. Každoročně využije služeb poradny přes 6 tisíc osob. V uplynulých sedmi letech se Arcidiecézní charita Praha věnovala asistenci krajanům při přesídlení do Česka. Krajané, jejichž počet přesáhl 2000 osob, přicházeli zejména z Ukrajiny.

Poradna pro migranty a uprchlíky je připravena nasadit své kapacity a zkušenosti na pomoc lidem, které válka vyhání z jejich domovů.

Pokud můžete její práci podpořit, pošlete, prosíme, jakýkoli dar na sbírkové konto 749986/5500, variabilní symbol 43. Děkujeme!

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Naše pomoc uprchlíkům

23. 12. 2022

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

Ve škole v Milevsku prezentujeme program přesídlení i ukrajinskou kulturu. Přesídlení krajanů

15. 12. 2022

Co je kuťa a uzvar? Přiblížili jsme ukrajinskou kulturu i program přesídlení krajanů

Naše pomoc uprchlíkům

19. 9. 2022

Výlet pro ukrajinské děti: noví kamarádi i pokroky v češtině