Z Karlína na Vinohrady. Poradna pro lidi v tísni změnila adresu a nabízí i terénní službu

26. 6. 2023

Z Karlína na Vinohrady. Poradna pro lidi v tísni změnila adresu a nabízí i terénní službu

Z těsných prostor v objektu Azylového domu sv. Terezie v Karlíně se Poradna pro lidi v tísni, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha, nedávno přestěhovala do většího zázemí v Praze 2, v Londýnské ulici číslo 83. Nadále pomáhá lidem, kteří se dostali do krizové situace. Služby navíc rozšířila o terénní práci.

„Poradna pro lidi v tísni je jakýmsi rozcestníkem, místem, které člověka v krizi zorientuje v jeho situaci a ukáže možnosti, jak lze spletitou situaci řešit,“ shrnuje záměr poradny její vedoucí Petr Zavřel.

Připomíná, že na poradnu se může obrátit úplně každý, kdo se ocitá v tísni a řeší problém, s nímž si sám neví rady. Vedle lidí bez domova umí pomoci matkám samoživitelkám, seniorům či lidem s postižením. „Kdokoliv si se sociálními pracovníky či s právníkem poradny může domluvit schůzku. Pokud mu neumíme poradit u nás, víme, kam klienta nasměrovat tak, aby dostal potřebnou pomoc,“ upřesňuje Petr Zavřel.

Nedoplatky za energie uvrhávají lidi do krizové situace

V těchto dnech se na Poradnu pro lidi v tísni obrací stále více lidí, kterým byly zúčtovány vysoké nedoplatky za energie. „Zrovna dnes jsme poskytli konzultaci paní, která má nedoplatek přes dvacet tisíc korun, a protože pobírá dávky hmotné nouze, nemá ho z čeho zaplatit,“ uvádí příklad z praxe sociální pracovnice Helena Kopecká. Jejím prvním doporučením bylo podání žádosti na úřad práce o mimořádnou okamžitou pomoc.

Do krizové situace se dostal i muž, který po dobu hospitalizace v nemocnici neměl z čeho platit nájem. Majitel ho nyní chce vystěhovat. Sociální pracovnice teď zjišťují, na jaké dávky má po amputaci končetiny nárok. V rámci urychlení pomoci se za ním vydaly domů, protože cesta do poradny byla pro něj náročná. Terénní služba je v Poradně pro lidi v tísni novinkou.

Poradna je lépe přístupná lidem na invalidním vozíku

Ačkoli poradna není zcela bezbariérová, nové prostory jsou přístupné i lidem na invalidním vozíku, kteří přicházejí v doprovodu asistenta.  „Zatímco do naší dosavadní kanceláře vedlo dlouhé strmé schodiště, nové prostory jsou umístěny v přízemí zvýšeném o čtyři schody,“ přibližuje Helena Kopecká další výhodu přestěhování Poradny pro lidi v tísni na novou adresu v Londýnské ulici 83, přibližně 200 metrů od sídla Arcidiecézní charity Praha v téže ulici.

„K dispozici máme nově dvě konzultovny a navíc zázemí pro personál,“ pochvaluje si Helena Kopecká, která si dříve musela s kolegy vystačit s jednou menší kanceláří. Poradna přitom poskytne přes 1 300 konzultací ročně. „Klientům doporučuji domluvit si návštěvu poradny předem, buď na telefonním čísle 737 280 635 nebo e-mailem na poradna@praha.charita.cz.“

Foto: zleva Helena Kopecká, Mariana Siváková a Petr Zavřel

Poradna pro lidi v tísni je tu pro vás

Bc. Mariana Korousová Siváková

sociální pracovnice

Podpořit Poradnu sv. Vincence z Pauly můžete i Vy

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • lidem v krizi poskytneme odborné sociální poradenství
  • podpoříme je materiální pomocí
  • zajistíme odborný růst našich sociálních pracovníků v poradně

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

12. 6. 2024

Zpěvačka Yanna: Chci pomáhat dětem, protože jsem na vlastní oči viděla, jak je hodně z nich nešťastných

Pomoc seniorům

5. 6. 2024

Rekonstrukce Domova sv. Václava zlepší technický stav budovy a přinese úsporu energií

Pomoc rodinám v nouzi

30. 5. 2024

Azylový dům sv. Gerarda pomáhá už 20 let maminkám a dětem v nouzi

Pomoc rodinám v nouzi

29. 5. 2024

Rozhovor se sestrou Imeldou: Se sbírkou Daránek můžete dětem v nouzi darovat zážitky na celý život