Mwineshi – komunitní pekárna

V Mpanshye a okolí nebyla před rokem 2012 žádná pekárna. K dostání na místním tržišti bylo obvykle pouze pečivo nižší kvality, které bylo zakoupeno ve výprodeji v hlavním městě Lusace během předešlého dne.

Ve spolupráci s místními partnery v Mpanshye jsme v roce 2012 založili komunitní pekárnu a obchůdek na místním tržišti. Pomohla nám v tom mj. Tříkrálová sbírka. Místní obyvatelé mají nyní možnost koupit si čerstvé pečivo upečená přímo v Mpanshye.

Stálé zaměstnání získal pekař, které jsme vyslali do vyučení do zavedené pekárny v Lusace. Tam získal potřebné dovednosti nezbytné pro vykonávání profese.

Livé v Mpanshye mají čerstvé pečivo

Pekárna je v provozu 2 – 3 x týdně. Peče pekařské výrobky, o které je na tržišti největší zájem: čokoládové a cappuccinové muffiny, slané housky a sladké housky s rozinkami a skořicí.

Provoz pekárny není závislý na elektrickém proudu, používá otopové dřevo, které kupuje od vybraných sociálně slabých rodin v komunitě.

Pekárna navíc pomáhá chudým rodinám

Pekárna je v některých obdobích ve ztrátě kvůli vysoké inflaci a rostoucí ceně vstupních surovin. Celková bilance je ale kladná. Výnos vkládáme do revolvingového fondu, z něhož poskytujeme finanční půjčky rodinám dětí z programu Adopce na dálku® a dalším potřebným lidem v komunitě.  Například osm rodin v roce 2014 nakoupilo semínka kukuřice a hnojivo. Každá rodina sklidila 250 kilogramů kukuřice. Z prodej pak zaplatila cenu osiva zpět do revolvingového fondu.

Podpořte pomoc chudým lidem v Zambii

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Každá částka dokáže pomoci.

Na co váš dar využijeme?

  • Zaplatíme nadaným dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Uspořádáme pro školáky osvětovou zdravotní přednášku.
  • Darujeme vesnickým školám počítače a solární panely.
  • Zorganizujeme alfabetizační kurzy pro dospělé.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)