Adopce na dálku® v Albánii: Studentky se chystají na bakalářské státnice

31. 3. 2023 Adopce na dálku®

Adopce na dálku<sup>®</sup> v Albánii: Studentky se chystají na bakalářské státnice

Zbývá jim jeden semestr k získání bakalářského titulu. Pětice studentek z Albánie studuje třetím rokem díky podpoře českých dárců. Z dopisů studentek, které poslaly jako poděkování za to, že dostaly možnost studia na vysoké škole, jsme vybrali dvě svědectví.

Marie studuje politologii. Na konci ledna jí začalo zkouškové období a může se pochlubit stoprocentní úspěšností. Díky studiu vidí věci z jiného úhlu pohledu: jak funguje politika, stát, společenský život atd.

„Po zkouškách jsem absolvovala stáž u Centrální volební komise. Byla to příležitost dozvědět se, jak funguje volební mechanismus,“ prozrazuje budoucí bakalářka. Děkuje Bohu, že je jí oporou v mnoha těžkostech, a současně přiznává, že má starost o budoucnost svou a své země.

Děsí ji nezaměstnanost, odchody vzdělaných lidí ze země i nárůst kriminality. Marie si není jistá, zda dokáže najít práci ve svém oboru, případně jestli bude moci pokračovat v magisterském studiu. Snadněji než v Albánii by totiž získala stipendium v zahraničí, to by ale znamenalo svou rodnou zemi opustit. A to ona rozhodně nechce.

„Když mi bylo šest let, chodilo do naší školy 400 dětí, zatímco dnes jich tam není ani 100. Prosím Boha, aby se smiloval nad touto zemí a pomohl nám zde vybudovat život s Ním. On je naše naděje, i když okolnosti jsou těžké. Děkuji vám za váš zájem a vaši podporu a přeji vám požehnanou postní dobu!“ uzavírá dopis Marie.

Studentce pomáhá místní farnost a čeští dárci 

Manushaqe studuje na porodní asistentku. Na podzim nastoupila do třetího ročníku a v rozvrhu jí přibyly další zajímavé předměty.  Přednášky střídají praktická cvičení. Na ty se studentka těšila nejvíc, bohužel vyučující na ně mají málo času, a proto není praxe nejkvalitnější.

„Není to pro mě lehké období. Často jsem byla nemocná. Jeden večer jsem skončila na pohotovosti v nemocnici ve Valoně. Je to pro mě těžké období i proto, že končím třetí rok studia a mám trochu strach ze své budoucnosti,“ přiznává s tím, že naopak velmi dobrý zůstává její vztah s farností v Beratu. „Všechny věci řeším se sestrou Micaelou, kterou beru jako svoji matku, protože jsem s ní vyrůstala, a obracím se na ni vždy s prosbou o radu,“ píše studentka. Dárcům do Česka, kteří umožnili její studium, posílá poděkování a přání požehnané postní doby i Velikonoc.

Tříletý program, kterému udělil záštitu Mons. Zdenek Wasserbauer, se chýlí ke konci. „Děkuji dárcům, kteří studium albánských dívek podpořili,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Díky našim studentkám jsme poznali, jak těžké je pro mladého člověka v Albánii získat vyšší vzdělání a uplatnit se. Ačkoli dívky prožívají obavy z budoucnosti, jsem přesvědčen, že bakalářské vzdělání pro ně bude v životě nezpochybnitelnou výhodou a otevře jim dveře k příležitostem, které by bez vzdělání nezískaly. Přejeme jim hodně úspěchů, zdraví a Božího požehnání.“

Pomáhat v zahraničí můžete i vy

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Vybavíme vesnické školy pomůckami.
  • Zaplatíme léčbu nejchudším lidem, kteří na ošetření nemají.
  • Uspořádáme krejčovský kurz pro ženy z chudých rodin.
  • Zaplatíme školné nadaným sociálně potřebným dětem.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 11. 2023

Adopce na dálku® pomáhá 30 let

Aktuálně z Indie

10. 11. 2023

Paní Ranjitha z Indie získala nejen stabilní příjem, ale i novou sílu do života

Aktuálně z Indie

8. 11. 2023

Příběh z Indie: Vnučka a babička obrátily kormidlo svého života s pomocí Charity

Aktuálně z Ugandy

6. 11. 2023

Od podlahy po střechu: Jak jsme proměnili Nemocnici sv. Josefa v Ugandě