Asistujeme při integraci cizinců od Afghánistánu po Vietnam

30. 12. 2018

Asistujeme při integraci cizinců od Afghánistánu po Vietnam

Středisko Migrace poskytlo v roce 2018 v rámci projektu „Zapojení streetworkerů z řad cizineckých komunit“ asistenci 4 028 cizincům a realizovalo 5 601 intervencí. S cizinci se pracovníci Charity setkávali v poradně, v terénu a na Odděleních pobytu cizinců Ministerstva vnitra ČR.

„Pomoci cizincům se věnujeme již řadu let,“ říká Lenka Nevařilová, sociální pracovnice Střediska Migrace a vysvětluje: „Poskytujeme sociální a právní poradenství, asistenční služby a někdy i psychickou podporu pro naše klienty. Jsme k dispozici přímo v prostorech Oddělení pobytu cizinců Ministerstva vnitra v Praze a také v Příbrami a Mladé Boleslavi. Zájemci o služby se na nás mohou obrátit v Poradně pro migranty a uprchlíky v Londýnské ulici v centru Prahy.“

Pracovníci se denně setkávají s klienty ze všech koutů světa. „Z těch méně obvyklých bych jmenovala například Angolu, Nepál nebo Peru,“ upřesňuje Lenka Nevařilová. Pomáháme jim při řešení nejrůznějších situací. S některými se setkáme pouze jednou na krátkou chvíli, pomůžeme, poradíme a klient odejde. O to příjemnější jsou pak setkání po delším čase, kdy se dozvídáme pokračování příběhů, u jejichž začátku jsme stáli. „Těší mě, když klienti přicházejí s žádostí o trvalý pobyt, nebo se dozvím, že již žádají o občanství. To svědčí o tom, že se úspěšně v naší společnosti integrovali. Děti z těchto rodin nezřídka navštěvují vysokou školu. Vybavuje se mi klientka, jejíž syn se stal nedávno Mistrem Evropy v bojovém umění,“ sdílí úspěchy cizinců Lenka Nevařilová.

Snažíme se, aby se informace o našich službách dostaly k co největšímu počtu klientů. V prostorech Oddělení pobytu cizinců Ministerstva vnitra jsou vyvěšené propagační materiály na nástěnkách, ve vitrínách i přímo na přepážkách. Cesta do naší poradny je značena směrovkami. „Zkrátka není možné nás přehlédnout,“ usmívá se Lenka Nevařilová.

Za dobu trvání projektu se nám již podařilo nastavit pravidla a postupy práce, aby byla co nejefektivnější. „Doufáme, že se nám podaří v dobře rozjetém projektu pokračovat i v letošním roce,“ uzavírá Lenka Nevařilová.

Ministerstvo vnitra ČR

Projekt je spolufinancován MV ČR v rámci programu „Integrace cizinců 2018“.

Související články

Naše pomoc uprchlíkům

6. 7. 2022

Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout

Naše pomoc uprchlíkům

18. 6. 2022

Pomáháme stovce uprchlíků v ubytovně v Praze-Modřanech

Naše pomoc uprchlíkům

13. 5. 2022

Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

Ukrajina Naše pomoc uprchlíkům

5. 5. 2022

Válka rozdělila Juliinu rodinu. Manžel si novorozeného syna nepochová