Centrum Fatima vrací do života lidi s handicapem

20. 9. 2023

Centrum Fatima vrací do života lidi s handicapem

Vážná nemoc nebo úraz obrátí člověku život vzhůru nohama. Šedesátiletému Petrovi kvůli bércovému vředu amputovali nohu. Teď si zvyká na život s invalidním vozíkem. Pomáhá mu v tom Centrum pro tělesně postižené Fatima, které provozuje Arcidiecézní charita v pražských Třeboradicích. 

Petr přišel do Fatimy v květnu. Nejvíce času tráví v novém altánku na zahradě. Má tady tři kamarády, se kterými se poznali už v nemocnici. Rodinu nemá, občas ho navštíví kamarádka Káťa. „Nenechala mě ve štychu. Od své rodiny a známých vybrala peníze a pořídila mi elektrický skútr,“ říká dojatě Petr. Na něm si zajede třeba na výlet do nedalekých Miškovic nebo nakoupit do Lidlu. Časem by se rád vypravil do Větrného Jeníkova. Chodil tam na základní školu a rád by viděl bývalé spolužáky.

Petr pracoval posledních 20 let u bezpečnostní agentury a žil na ubytovně. Ani na jedno místo se už vrátit nemůže, a tak mu pracovníci Fatimy pomáhají nastalou situaci řešit. „Naše klienty učíme žít s postižením. V nemocnici dostanou zdravotní péči, tady se opět zapojují do života,“ vysvětluje ředitelka Fatimy Sylvie Smidová. Když život s handicapem zvládnou, vrací se k aktivitám, které měli dřív. Klienta, který miloval auta, doprovázeli pracovníci Fatimy do autoškoly, ve které se naučil ovládat ruční řízení. Milovníkovi plavání pomohli sehnat speciální kurzy v nedalekém bazénu a lyžaři umožnili vrátit se na sjezdovky na monoski.

K rodinné atmosféře přispívá i společné vaření. To je na programu zrovna dnes: K obědu si chlapi udělají bramboráky z cuket, které si vypěstovali ve skleníku. V současné době má ve Fatimě přechodný domov 10 klientů, z toho jedna žena. Stráví tu maximálně rok a půl, součástí pobytu jsou i cvičné byty. V těch si mohou vyzkoušet žít samostatně.

„Ke každému tady přistupujeme individuálně, zajímá nás. Když od nás odchází a má zase chuť do života, je to ta největší odměna,“ říká Smidová, empatická žena, která vnímá svou práci jako poslání.

Co je ve Fatimě nového?

Díky podpoře od Globusu jsme na zahradě Centra Fatima vybudovali altánek. Stal se oblíbeným místem setkávání a zahrada je díky němu využitelná i za deštivých dnů.

 

Klienti spolu se zaměstnanci Fatimy pečují o zeleninovou zahrádku a skleník. Vypěstovali výborná rajčata, cukety a okurky. Společně pak vaří chutné a zdravé pokrmy.

Centrum Fatima právě prochází dílčí rekonstrukcí. Zateplujeme fasádu a střechu, vyměňujeme okna, děláme stavební úpravy pro odvlhčení objektu a další drobné úpravy.

Rekonstrukce Centra pro tělesně postižené Fatima probíhá v rámci projektu Zkvalitnění sociálních služeb Arcidiecézní charity Praha v rámci Operačního programu Praha pól růstu (číslo projektu CZ.07.3.56/0.0/0.0/20_076/0002300).

Evropské strukturální a investiční fondy OP Praha - pól růstu ČR

Podpořit Centrum Fatima můžete i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Obnovíme kompenzační pomůcky, které dosloužily.
  • Zajistíme klientům doprovod při obchůzkách mimo Centrum.
  • Uspořádáme pro klienty grilování a zabíjačku.
  • Zaplatíme náklady na provoz domu (energie, opravy atd.).

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc lidem s postižením

19. 6. 2024

Aktivní život v Domově sv. Rodiny: výlet za jahodami i muzikoterapie

Pomoc lidem s postižením

22. 11. 2023

Domov svaté Rodiny si připomněl 100. výročí zakladatelky sestry Akvinely

Pomoc lidem s postižením

2. 6. 2023

Každý den je tu o obyčejných věcech. Reportáž z Domova sv. Rodiny na Petřinách

Pomoc lidem s postižením

14. 10. 2022

Další lidé s mentálním postižením najdou nový domov