Česká nemocnice v Ugandě zachránila další lidský život

31. 8. 2023

Česká nemocnice v Ugandě zachránila další lidský život

Česká nemocnice sv. Karla Lwangy, kterou postavila Arcidiecézní charita Praha v ugandském kraji Buikwe, pomohla sedmiletému Martinovi zvítězit nad smrtelnou malárií.

Chlapec byl hospitalizován za minutu dvanáct. Již týden měl potíže s dýcháním. Celé noci prokašlal suchým kašlem. Chudá rodina z finančních důvodů odkládala návštěvu nemocnice, ale když se Martin začal třást vysokou horečkou, zamířili pro pomoc do Buikwe.

Lékaři diagnostikovali závažný případ malárie spojený se zánětem průdušek, který přecházel v zápal plic. Díky jejich odborné péči se Martin během čtyřdenní hospitalizace dostal z ohrožení života.

Myslel jsem, že umřu

Klíčová byla podle ošetřujícího lékaře kyslíková terapie, která malému pacientovi pomohla získat normální dýchací rytmus. Také byl ke zlepšení jeho stavu nasazen nebulizátor, zařízení, které pomáhá odstranit hlen a zlepšit dýchání. Chlapec ztratil chuť k jídlu, byl zesláblý a vyčerpaný, takže mu byla podána potřebná výživa.

Když nabral trochu sil, překvapil Martin zdravotní sestry a lékaře, když jim poděkoval za záchranu života. „Myslel jsem si, že doopravdy umřu. Teď se cítím dobře a jsem silný. Jsem šťastný, že si zase můžu hrát se svou sestřičkou Mercy,“ usmíval se na všechny kolem chlapec, který se brzy vrátí z nemocnice domů. Čekají ho také spolužáci; letos začal Martin chodit do první třídy.

Děkuji za nemocnici, která pomáhá i chudým

Díky rychlému a odbornému zásahu lékařů spadl Martinově matce kámen ze srdce. „Děkuji těm, kteří se rozhodli postavit tuto nemocnici, kam se můžou obrátit i lidé s nízkými příjmy,“ říká vděčně rolnice, jejímž jediným zdrojem obživy je malé políčko a příležitostná námezdní práce.

V nemocnici byla poučena o péči, kterou bude Martin po hospitalizaci potřebovat, a také o preventivních opatřeních, která pomohou snížit riziko nákazy malárií.


K záchraně života stačí docela málo. Zapojte se, prosím, do sbírky! V programu Sponzorství nemocničního lůžka můžete podpořit týdenní či měsíční provoz konkrétního typu lůžka v České nemocnici v Ugandě. 

Chci pomoci

Podpořte Českou nemocnici v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme mzdy zdravotníků.
  • Vybavíme nemocnici potřebnými přístroji.
  • Uspořádáme výjezdy mobilní ordinace do odlehlých vesnických oblastí.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 4. 2024

Kostel sv. Kajetána bude hostit unikátní výstavu UNESCO zaměřenou na východní Afriku

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Česká nemocnice v Ugandě

1. 12. 2023

Příběh z České nemocnice v Ugandě: Včasná léčba zachránila dítěti život

Česká nemocnice v Ugandě

7. 8. 2023

Mobilní ordinace zachraňuje životy lidí v odlehlých vesnicích na břehu Viktoriina jezera