Další lidé s mentálním postižením najdou nový domov

14. 10. 2022

Další lidé s mentálním postižením najdou nový domov

V zahradní přístavbě libockého Domova svaté Rodiny bylo v posledních měsících rušno. V dosud nevyužitých prostorech v prvním patře jsme vybudovali novou domácnost se šesti lůžky pro lidi s mentálním postižením.

„Sedm desítek lidí s mentálním a kombinovaným postižením, o které v našem Domově pečujeme, bydlí v menších domácnostech, vysvětluje ředitel Domova sv. Rodiny Pavel Kopka. „V počtu čtyř až devíti lidí dokážeme udržet příjemnou rodinnou atmosféru a zajistit kvalitní péči.“ Každá domácnost je plně vybavená a má zpravidla dva až čtyři pokoje, vlastní kuchyni s jídelnou, společenskou místnost a koupelnu s toaletou.

Nová domácnost je připravena pro šest lidí. Tři z nich se v novém prostoru před několika dny již zabydleli. Paní Zuzana, Hanka a Hanička žijí v Domově už několik let a tak mohly sledovat, jak práce na nové domácnosti postupují. A nejen to. S přípravou podle svých možností pomáhaly.

Klientky pomáhaly s malováním

„Když jsem paní Hance a Zuzaně navrhla, že nám mohou pomoct s malováním, hned souhlasily,“ vzpomíná sociální pracovnice Marie Kamínková (na snímku). „Nečekala jsem, že se do práce opřou s takovou vervou a nadšením. Hanka se pak dokonce sama ujala úklidu. Místnosti zametla a společně jsme umyly okna.“

Klienti se v Domově svaté Rodiny zapojují do všech prací, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. Pomáhají v kuchyni, při praní a žehlení prádla či úklidu. Docházejí do terapeutických dílen, kde vyrábí krásné a užitečné výrobky. „Využíváme všech možností, jak udržet a rozvíjet jejich schopnosti, které bez aktivizace rychle upadají,“ vysvětluje Marie Kamínková.

Paní Hanka a Zuzana nemohou kvůli svému zdravotnímu postižení žít samostatně, přesto patří mezi klienty s poměrně vysokou mírou samostatnosti. „Toho chceme využít a jejich schopnosti dále rozvíjet,“ říká Marie Kamínková.

Do Domova nastoupí tři noví obyvatelé

Pro další tři obyvatele bude prostředí úplně nové. Sociální pracovníci nyní vybírají z lidí, kteří o pobyt v Domově projevili zájem a jeho každodenní podporu potřebují. „Obvykle o člověka s mentálním postižením pečují jeho rodiče do chvíle, kdy to z různých důvodů už není možné. Bývá to těžký okamžik. Vědomí, že dávají své dítě do přátelského prostředí s profesionální péčí, jim rozhodnutí usnadňuje,“ přibližuje Pavel Kopka.

Při výběru lidí, kteří budou na dlouhá léta sdílet společnou domácnost, je podle Pavla Kopky důležité dbát i na osobnost, zvyklosti, denní režim i typ postižení. „Lidé žijící pospolu si nesmí svými projevy překážet nebo se obtěžovat. Míra samostatnosti by přitom měla být na podobné úrovni, aby se klienti žijící ve stejné domácnosti mohli věnovat společným aktivitám. To všechno musíme při výběru zohlednit, a tak je pokaždé proces přijetí nového klienta do Domova delší a náročnější.“

Domov svěřili pod Boží ochranu

Každá domácnost v Domově sv. Rodiny je svěřena pod ochranu některého ze světců. Ta nová ponese jméno svaté Anny. „Udržet v Domově rodinnou, přátelskou a harmonickou atmosféru, aby se zde lidé cítili dobře, je pro nás prioritou. Život světců a svaté Rodiny je tím nejlepším vzorem,“ uzavírá Pavel Kopka.

Podpořit Domov sv. Rodiny můžete i vy!

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zajistíme lidem s postižením pravidelnou canisterapii.
  • Nakoupíme materiál pro terapeutické dílny.
  • Vezmeme klienty na výlety a na dovolenou.
  • Zaplatíme náklady na provoz domů (energie, opravy atd.).

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc lidem s postižením

22. 11. 2023

Domov svaté Rodiny si připomněl 100. výročí zakladatelky sestry Akvinely

Pomoc lidem s postižením

20. 9. 2023

Centrum Fatima vrací do života lidi s handicapem

Pomoc lidem s postižením

2. 6. 2023

Každý den je tu o obyčejných věcech. Reportáž z Domova sv. Rodiny na Petřinách

fatima Pomoc lidem s postižením

9. 5. 2022

Díky silné vůli a charitnímu Centru Fatima má David zase plány do budoucna