Hellen z Mpanshy boduje na turnaji v Lusace

Hellen z Mpanshy boduje na turnaji v Lusace

Hellen Chanda ze zambijské Mpanshy studuje ZŠ díky programu Adopce na dálku®. Kromě školy má jedno velké hobby – šachy. Ačkoli ve vesnické škole, kam dochází, není organizován žádný šachový kroužek s odborným vedením, dosáhla Hellen vynikajícího umístění na národním šachovém turnaji pořádaném Zambijskou šachovou asociací v hlavním městě Lusace.

Turnaj měl původně začít v osm hodin ráno, ale díky neočekávaně velkému zájmu (odhadem se přihlásilo 250–300 dětí) došlo ke zpoždění při registraci všech účastníků. „Pořadatelé se snažili vzniklou situaci řešit, jak se dalo. Jakmile byli soutěžící zaregistrováni, začala se mezi nimi hrát přátelská utkání. Hellen se tedy ještě před oficiálním začátkem soutěže mohla rozcvičit. Odehrála několik partií s dalšími soutěžícími, převážně s chlapci,“ dodává Aleš Vacek, pracovník Charity Praha v Zambii, který Hellen během turnaje doprovázel.

Jdeme na to, turnaj právě začíná

Samotná soutěž byla konečně zahájena kolem desáté hodiny, kdy již byli všichni soutěžící rozděleni do svých věkových kategorií, včetně cca 40 dospělých. „Hellen nejprve sehrála tři vítězné partie v základním kole své skupiny juniorek z 5–7. tříd. Tím se dále kvalifikovala mezi šest nejlepších dívek této kategorie,“ informuje Aleš Vacek.

Jaký začátek, takové finále

Během odpoledne pak následovaly čtyři partie, z nichž Hellen vyhrála tři. V celkovém závěrečném bodování následně obsadila skvělé druhé místo. „Je nutné podotknout, že všichni hráči a hráčky turnaje pocházejí ze státních nebo soukromých škol v hlavním městě Lusace, kde jsou také členy šachových kroužků. Jenom Hellen reprezentovala 200 km vzdálenou základní školu Rufunsa Basic, kde takový kroužek organizován není,“ říká Aleš Vacek a pokračuje: Proto Hellen během turnaje oslovila místní nezávislá televizní stanice MUVI TV s žádostí o rozhovor. Hellen zde vyzvala své vrstevnice, aby se nebály do hry zapojit. Její talent neunikl ani představitelům místní šachové asociace.“

Gratulujeme Hellen ke skvělému výsledku a přejeme, aby výsledky z nedávno podstoupených důležitých státních zkoušek v 7. třídě byly stejně dobré!

Čtěte o Hellen také v zářijovém Bulletinu (na str. 21).

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

29. 2. 2024

Adopce na dálku® mění sny v realitu. Příběh indické dívky Joyline

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně o pomoci v zahraničí

9. 2. 2024

Zdravotníci – absolventi programu Adopce na dálku® bojují s cholerou v Zambii

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě