Kardinál Duka a ukrajinský velvyslanec Perebyjnis navštívili charitní centra pomoci uprchlíkům

23. 3. 2022

Kardinál Duka a ukrajinský velvyslanec Perebyjnis navštívili charitní centra pomoci uprchlíkům

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka, ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija dnes společně navštívili ubytovnu v Sokolské ulici, aby vyjádřili podporu zdejším maminkám, babičkám a dětem z Ukrajiny.

Otec kardinál během návštěvy požehnal prostory ubytovny. Dětem přinesl několik krabic ovoce a ženám pak pár exemplářů Bible v ukrajinštině. „Podařilo se nám jich sehnat posledních devět kusů, více jich v tuto chvíli bohužel není k dispozici. Rozhodně ale budeme usilovat o jejich dotisk,“ doplnil kardinál Duka.

„Arcidiecézní charita Praha je pravou rukou církve pro pomoc bližním. Má obrovské zkušenosti a je již 20 let partnerem vlády pro pomoc uprchlíkům. Je tu velká praxe a odbornost,“ zhodnotil kardinál Dominik Duka. K poděkování se přidal i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Ukrajinské ženy hostům jako poděkování připravily ochutnávku ukrajinské tradiční speciality – vareniků (plněné bramborové taštičky podávané s osmaženou cibulkou, slaninou a zakysanou smetanou). Děti zazpívaly emotivní píseň o lásce v době války.

Ubytovnu v Sokolské ulici poskytla městská část Praha 2 a provozuje ji Arcidiecézní charita Praha. „Ubytovnu o kapacitě 43 lůžek jsme zrekonstruovali na vlastní náklady a dovybavili vším potřebným,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. „Rodiny zde mají k dispozici kompletně vybavené pokoje včetně dětských postýlek, dále kuchyň a společenskou místnost. Společně s pracovníky Arcidiecézní charity Praha se u nás na radnici snažíme o to, aby jim nic nechybělo. Díky této vynikající spolupráci jsme schopni těmto lidem zprostředkovat i sociální a zdravotní péči, pomáháme s umisťováním dětí do školských zařízení a adaptačních skupin, a také s hledáním zaměstnání.“

Azyl přímo v kostele

Z centra Prahy se kardinál Dominik Duka vydal do Dejvic, kde přímo v kostele sv. Vojtěcha vzniklo pro pomoc ukrajinským uprchlíkům Komunitní centrum Slunečnice. Funguje každodenně od pondělí do čtvrtka vždy od 9 do 12 hodin a aktuálně jeho služeb využívá zhruba 50 maminek s dětmi. Vedle rektora kostela sv. Vojtěcha P. Jana Kotase jej zde čekali i zastupitelé Prahy 6, kteří na zřízení centra přispěli částkou 500 tisíc korun.

„Protože na Ukrajině převládá pravoslaví, vzal jsem si s sebou pravoslavný kříž,“ prohlásil kardinál Duka a pomodlil se s uprchlíky Otčenáš v ukrajinštině.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Naše pomoc uprchlíkům

23. 12. 2022

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

Ve škole v Milevsku prezentujeme program přesídlení i ukrajinskou kulturu. Přesídlení krajanů

15. 12. 2022

Co je kuťa a uzvar? Přiblížili jsme ukrajinskou kulturu i program přesídlení krajanů

Naše pomoc uprchlíkům

19. 9. 2022

Výlet pro ukrajinské děti: noví kamarádi i pokroky v češtině