Kardinál Duka a ukrajinský velvyslanec Perebyjnis navštívili charitní centra pomoci uprchlíkům

23. 3. 2022

Kardinál Duka a ukrajinský velvyslanec Perebyjnis navštívili charitní centra pomoci uprchlíkům

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka, ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis a starostka Prahy 2 Alexandra Udženija dnes společně navštívili ubytovnu v Sokolské ulici, aby vyjádřili podporu zdejším maminkám, babičkám a dětem z Ukrajiny.

Otec kardinál během návštěvy požehnal prostory ubytovny. Dětem přinesl několik krabic ovoce a ženám pak pár exemplářů Bible v ukrajinštině. „Podařilo se nám jich sehnat posledních devět kusů, více jich v tuto chvíli bohužel není k dispozici. Rozhodně ale budeme usilovat o jejich dotisk,“ doplnil kardinál Duka.

„Arcidiecézní charita Praha je pravou rukou církve pro pomoc bližním. Má obrovské zkušenosti a je již 20 let partnerem vlády pro pomoc uprchlíkům. Je tu velká praxe a odbornost,“ zhodnotil kardinál Dominik Duka. K poděkování se přidal i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Ukrajinské ženy hostům jako poděkování připravily ochutnávku ukrajinské tradiční speciality – vareniků (plněné bramborové taštičky podávané s osmaženou cibulkou, slaninou a zakysanou smetanou). Děti zazpívaly emotivní píseň o lásce v době války.

Ubytovnu v Sokolské ulici poskytla městská část Praha 2 a provozuje ji Arcidiecézní charita Praha. „Ubytovnu o kapacitě 43 lůžek jsme zrekonstruovali na vlastní náklady a dovybavili vším potřebným,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. „Rodiny zde mají k dispozici kompletně vybavené pokoje včetně dětských postýlek, dále kuchyň a společenskou místnost. Společně s pracovníky Arcidiecézní charity Praha se u nás na radnici snažíme o to, aby jim nic nechybělo. Díky této vynikající spolupráci jsme schopni těmto lidem zprostředkovat i sociální a zdravotní péči, pomáháme s umisťováním dětí do školských zařízení a adaptačních skupin, a také s hledáním zaměstnání.“

Azyl přímo v kostele

Z centra Prahy se kardinál Dominik Duka vydal do Dejvic, kde přímo v kostele sv. Vojtěcha vzniklo pro pomoc ukrajinským uprchlíkům Komunitní centrum Slunečnice. Funguje každodenně od pondělí do čtvrtka vždy od 9 do 12 hodin a aktuálně jeho služeb využívá zhruba 50 maminek s dětmi. Vedle rektora kostela sv. Vojtěcha P. Jana Kotase jej zde čekali i zastupitelé Prahy 6, kteří na zřízení centra přispěli částkou 500 tisíc korun.

„Protože na Ukrajině převládá pravoslaví, vzal jsem si s sebou pravoslavný kříž,“ prohlásil kardinál Duka a pomodlil se s uprchlíky Otčenáš v ukrajinštině.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat jakoukoliv částku. Jelikož každá částka dokáže pomoci.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Naše pomoc uprchlíkům

13. 5. 2022

Vyděsilo je hučení větráku i letící letadlo

Ukrajina Naše pomoc uprchlíkům

3. 5. 2022

Válka rozdělila Juliinu rodinu. Manžel si novorozeného syna nepochová

Ukrajina Naše pomoc uprchlíkům

14. 4. 2022

Ukrajinské děti z adaptační skupiny v pražských Dejvicích zasadily strom porozumění

Naše pomoc uprchlíkům

11. 4. 2022

Kreslí vojáky a tanky, ze stavebnic staví kryty. Děti se v adaptačním centru vyrovnávají s válkou