Mezi „adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství

Mezi „adoptovanými” dětmi v Zambii se rodí technický talent. Sarah má na kontě další vítězství

V Zambii začal nový školní rok. Do školy se po vánočních prázdninách vrátila i mladá vynálezkyně SARAH MWALE ze Solwezi. Má za sebou již první rok na dívčí internátní škole Mukinge v okrese Kasempa. A také další vítězství v soutěži mladých vynálezců. Sarah je sirotek, vychovává ji babička a na studium přispívají dárci z Česka.

Sarah, jaký byl tvůj první rok na internátu?

Bylo to vůbec poprvé v životě, kdy jsem tak daleko od domova. Do školy se mnou jela první den babička. Všechno bylo pro mě nové. Ubytování se spolužačkami, režim školy, nové předměty, učitelé.

Zapojila ses i na nové škole do technického kroužku?

Ano, tak jako v Solwezi, i zde jsem členkou kroužku mladých techniků JETS (Junior Engineers, Technicians and Scientists). Téma, které jsme dostali pro naše nové projekty, znělo: krádeže v zemědělství a jejich prevence. A protože mě zemědělství stále zajímá, tak po nějakém čase, který jsem strávila čtením v knihovně a hledáním na internetu, jsem začala pracovat na modelu svého dalšího projektu. Bezpečnostního elektrického oplocení farmy. Myšlenka to není nová. Já však přemýšlela o dopadech na hospodářské zvíře a člověka. Navrhla jsem oplocení drátem s optimálním napětím, které neusmrtí, ale jen zvíře odradí. Zahrnula jsem navíc jako součást systému výstražnou sirénu s majákem, která uvědomí ostrahu a majitele. Sirény jsou rozmístěny tak, aby je i zloděj viděl a při spuštění sirény a majáku věděl, že je monitorován.

Přihlásila ses s modelem opět do soutěže?

Ano, ze školního kola jsem postoupila do provinčního, kde jsem obsadila druhé místo. Do celostátní soutěže jsem se tentokrát nedostala. Ve škole, kde se konalo provinční kolo, mají stále model mého projektu, čekám na jeho vrácení, tak vám ho ani nemůžu ukázat.

Jak jsi prožila Vánoce? Před týdnem začal nový školní rok. Těšíš se?

Během vánočních prázdnin jsem hodně času strávila s babičkou a příbuznými doma. Měli jsme klidné Vánoce, byli jsme na mši. Hlásím se k Anglikánské církvi. Do školy se těším, určitě budeme mít možnost vytvořit nějaký další projekt v našem kroužku. Jsem moc ráda a děkuji, že na této škole můžu díky mému dárci a Charitě studovat!

Související články

Aktuálně ze Zambie

12. 1. 2023

Z chudého chlapce stavební inženýr: Díky vzdělání jsem jiný člověk

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny