Milostivé léto pomohlo studentce s šesti exekucemi

30. 11. 2022

Milostivé léto pomohlo studentce s šesti exekucemi

Dva roky jezdila Michaela po Praze na černo. Rodiče studentce střední školy neplatili „lítačku“, a ta dostala celkem 23 pokut od revizorů. Upomínky rodiče neřešili a dívka si s nimi sama nevěděla rady. Dluh se vyšplhal na 150 tisíc korun. Když si v 18 letech našla práci, nestačila se divit – z dluhů se vyklubalo 6 exekucí na plat.

Pomoc poradny

V říjnu proto vyhledala pomoc Poradny pro lidi v tísni, kterou v pražském Karlíně provozuje Arcidiecézní charita Praha. Většina pokut se dala uhradit v rámci akce milostivé léto II a díky výtěžku veřejné sbírky, kterou v této souvislosti Charita vyhlásila. „Brečela jsem dojetím, když mi řekli, že moje situace má řešení. Sociální pracovnice byla úžasná. Domluvila mi schůzku s právničkou, ta rozeslala exekutorům dopisy, já jen seděla a koukala,“ říká dnes už s úsměvem Michaela.

Plány do budoucna

Michaela příští rok dokončí střední zahradnickou školu. Plánuje ještě nástavbu s maturitou. Práce floristky ji baví, do budoucna uvažuje o založení firmy na navrhování zahrad. Je šťastná, že může plánovat svou budoucnost bez dluhů.

„Každému, kdo se do podobné situace dostane, radím – nevykašlat se na to a zkusit to řešit,“ vzkazuje lidem, kteří se dostanou do podobné situace. Podle ní by se už na základních školách měla učit finanční gramotnost.

Rodinné vztahy

Michaela chce být samostatná, při studiu si proto vydělává. Bydlí stále u mámy, jinak si vše platí sama. „Na mámu jsem se kvůli tomu, že mě zadlužila, zlobila. Ale vysvětlily jsme si to a udobřily se. Dnes jsme spíš jako kamarádky,“ uzavírá Michaela.

Související články

Přesídlení krajanů

20. 1. 2023

Ohlédnutí za osmým rokem programu přesídlení krajanů ze zahraničí

Aktuálně ze sociálních služeb

30. 12. 2022

Dárci byli o Vánocích štědří k lidem v nouzi

Naše pomoc uprchlíkům

23. 12. 2022

Ani válka Denyse nezastavila! Mladý karatista stál hrdě na stupních vítězů

Ve škole v Milevsku prezentujeme program přesídlení i ukrajinskou kulturu. Přesídlení krajanů

15. 12. 2022

Co je kuťa a uzvar? Přiblížili jsme ukrajinskou kulturu i program přesídlení krajanů