Nadace Agel převezme patronát nad Azylovým domem Gloria

4. 10. 2016 Tiskové zprávy

Nadace Agel převezme patronát nad Azylovým domem Gloria

Ve středu 5. října 2016 převezme Nadace Agel patronát nad Azylovým domem Gloria. Azylové domy pomáhají matkám překonat těžkou životní krizi, kdy ztrácejí střechu nad hlavou, což bývá spojeno s odebráním dětí do ústavní péče. Tyto domy by se však neobešly bez pomoci dárců.

Nadace Agel věnovala maminkám nové kuchyňské vybaveníSlavnostního setkání v Azylovém domě v Renoirově ulici 7 v Praze 5 se mj. zúčastní Tomáš Chrenek, předseda dozorčí rady Agel a.s., pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP a Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. Ten ještě před setkáním oceňuje zájem Nadace Agel pomáhat dlouhodobě. „V Nadaci Agel jsme našli silného partnera a patrona našeho Azylového domu Gloria, který nám pomůže překonat finanční nejistotu plynoucí z jednoletého dotačního systému a z nedostatečné výše provozní dotace,“ říká Němec, který převezme od zástupců Nadace šek na 600 000 Kč. Na budovu azylového domu bude umístěna pamětní deska patronátu.

Pomoc stovce maminek

Mikrovlnnou troubu a dvě pračky získal Azylový dům Gloria díky daru Nadace AgelAzylový dům Gloria poskytne přechodné ubytování ročně přibližně stovce matek a jejich dětí. Vytvořením bezpečného prostředí, sociálním poradenstvím, podporou rodičovských kompetencí a aktivizačními činnostmi pomáhá maminkám načerpat sílu a získat dovednosti pro jejich návrat do běžného života.

Pomoc klientkám domu vychází ze skutečnosti, že matka a dítě jsou nejpevnějším a přitom křehkým spojením. To, co maminka do dítěte v dětství „vloží“, to je pro jeho budoucnost základní a jedinečné. Bylo zjištěno, že matky, které se obracejí pro pomoc azylového domu, bývají samy v těžké nouzi, a to nejen materiální, ale i psychosociální. Nemají se na koho obrátit, mívají zcela nefunkční sociální vazby a opory. Samy často zažily narušené rodinné vztahy a ve svém dětství nedostaly od svých rodičů dostatek pozornosti a lásky. Samy pak nemohou zvládat výchovu svých dětí, neumí jim naslouchat a věnovat svůj čas.

Nejlepší prázdniny

Klárka, Lucka, Gábina a Mikuláš jsou školáci, kteří letos díky Nadaci Agel vyrazili na letní tábor. „Bylo to skvělé, každý den jsme dělali keramiku, naučili jsme se pracovat i s hrnčířským kruhem. Jeli i čtyři moji kamarádi ze školního výtvarného kroužku. Byla jsem prvně smutná, že nebudu moct je s nimi, protože teď mamka nemá peníze, ale nakonec to vyšlo. Byly to nejlepší prázdniny, které jsem kdy zažila,“ líčí devítiletá Klárka.

Maminka Klárky přišla před pár měsíci do Azylového domu, protože ztratila střechu nad hlavou. Utekla od manžela, který ji bil a ponižoval. Situace se zhoršovala a začala ovlivňovat i děti. Zoufalá, s malým sebevědomým, třemi igelitkami v ruce a dvěma dětmi v náručí dorazila do Azylového domu Gloria, o kterém jí řekla kamarádka. Našla zde bezpečí, podporu a chuť začít znovu.

Díky za otevřená srdce

„Podobný osud prožívá řada našich klientek. Když poznají, jakou pomoc jim může Azylový dům nabídnout, mrzí je, že od partnera, který jim ubližoval, neodešly dříve. Vyhnuly by se mnoha ponížením a životu ve strachu o sebe a své děti,“ říká sestra Imelda, ředitelka Azylového domu Gloria. „Chci poděkovat Nadaci Agel za finanční prostředky na vybavení a provoz. Paní Chreneková, Nováčková, Ostruzsková, Sládková a další lidé z vedení Nadace nám a našim klientkám věnovali také svůj čas. Při návštěvě našeho Azylového domova se zajímali, jak to u nás chodí, v jakých situacích k nám maminky přicházejí a jaké jsou naše potřeby. Našli si čas na setkání a popovídání s maminkami. Díky za vaše otevřená srdce!“

Více o Azylovém domě Gloria

Více o Nadaci Agel

Související články

Tříkrálová sbírka

17. 1. 2024

Paní Jana se postavila na vlastní nohy i díky Tříkrálové sbírce

Pomoc rodinám v nouzi

28. 8. 2023

Maloobchodní řetězec otevírá dveře nového obchodu a srdce pro rodiny v tísni

Azylový dům Gloria Den dětí s NADACÍ AGEL (1) Pomoc rodinám v nouzi

8. 6. 2023

Pouliční kejklíři i malování na obličej. NADACE AGEL uspořádala v Azylovém domě oslavu Dne dětí

Pomoc rodinám v nouzi

12. 12. 2022

Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria