Nejsou zvyklí na návštěvy a dárky. Seniorům tekly slzy dojetí, když dostali pomoc z Česka

8. 12. 2022

Nejsou zvyklí na návštěvy a dárky. Seniorům tekly slzy dojetí, když dostali pomoc z Česka

Navzdory válečnému konfliktu na Ukrajině pokračujeme v pomoci v Bělorusku. Máme velkou radost z vaší vytrvalé podpory běloruských projektů. Lidé, které díky vašim příspěvkům podporujeme, strádají vlivem sankcí a vládních represí ještě více než kdy jindy. Týká se to jak sociálně slabých rodin, tak seniorů, které podporujeme ve dvou domovech i formou terénní pomoci.

Poučeni z loňských průtahů s uvolněním peněz jsme se rozhodli další pomoc ve výši 2 000 eur poslat s dostatečným předstihem již koncem léta. Finance byly uvolněny běloruskými úřady v říjnu a realizaci další pomoci již nestálo nic v cestě.

28. října 2022 doručili kolegové z Charity Minsk-Mogilev do Domova pro seniory v Kryčevě předvánoční překvapení. Jednalo se o osobní balíček oděvů a obuvi pro každého z 37 klientů. Každý z nich dostal teplou domácí obuv, kalhoty, tričko, svetr nebo mikinu, muži ponožky a ženy teplé punčochy.

Na výběru obuvi a ošacení si kolegové dali opravdu záležet a věci nakoupili přesně podle velikostí a vkusu každého seniora. Více sportovní, či naopak elegantní pro ženy. Každému předali dárek osobně.

Senioři se radovali z teplého oblečení

Prvotní reakcí bylo překvapení. Tito staří a většinou opuštění lidé nejsou zvyklí na pozornost v podobě návštěv a dárků. Nesměle vztahovali ruce a dotýkali se huňatých papučí, teplých a měkkých kalhot. Díky přítomnosti otce Pavla, který nás před lety do domova přivedl, se ledy prolomily velmi rychle. Překvapení se měnilo v úsměv a radost. Někdy i slzy vděčnosti.

Zazněla slova poděkování a tak, jak je zde zvykem, slova modlitby a přání Božího požehnání pro všechny sponzory a dárce. „Ať vám Bůh žehná, dá vám zdraví a vše potřebné,“ zaznívalo jako refrén z pokojů.

Za každým dárkem je štědrost a laskavost českých dárců, kteří přispěli na projekty v Bělorusku. Vrchní sestra Natalije jim vzkazuje: „Chtěla bych všem dárcům tlumočit slova díků našich stařečků. Oni už nemohou dojít dále, než pár kroků po pokoji, nikdo na ně nemyslí, ale díky Vám svět přichází k nim“.

Chybí zdravotní a rehabilitační pomůcky

Z všedního dne byl rázem nezapomenutelný okamžik plný radosti a vděku. Domov potřebuje i nadále naší pomoc, nefunguje tiskárna na sesterně, chybí invalidní vozík a další rehabilitační a zdravotní pomůcky. Snem by bylo mít v domově EKG, aby se klienti nemuseli převážet k vyšetření ve chvíli, kdy se necítí dobře.

Pomáhejte v Bělorusku

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Dlouhodobě podporujeme sociálně slabé rodiny s dětmi
  • Pomáháme seniorům v domovech v Kryčevě a Krasnopole

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Běloruska

8. 4. 2024

Jak se běloruská rodina vypořádala se ztrátou matky. Pomohla i Adopce na dálku®

Aktuálně z Běloruska

4. 3. 2024

Jak prožívají půst studenti z programu Adopce na dálku® v Bělorusku

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Aktuálně z Běloruska

29. 12. 2023

Vánoční kouzlo solidarity: Čeští dárci obdarovali potřebné v Bělorusku