Paní Ranjitha z Indie získala nejen stabilní příjem, ale i novou sílu do života

10. 11. 2023 Příběhy pomoci

Paní Ranjitha z Indie získala nejen stabilní příjem, ale i novou sílu do života

Paní Ranjitha patří ke stovkám indických žen, které jsme měli to štěstí poznat a které se díky svému odhodlání a píli dokázaly vymanit z nuzných poměrů. Práce uklízečky v nemocnici přinášela spíše almužnu než důstojnou mzdu. Žilo se od výplaty k výplatě. Rodině nezbývalo na základní životní potřeby, natož na vzdělání dětí. Chudoba přinášející každodenní drobná ponížení je ale už minulostí.

Šanci přinesl program na podporu drobných a začínajících podnikatelů, který v Indii a v dalších rozvojových zemích uskutečňuje Arcidiecézní charita Praha. Jeho součástí je nejen potřebné školení a vedení v začátcích, ale také finanční příspěvek, který drobným živnostníkům pomůže rozjet podnikání.

Módní obchůdek se stal centrem vesnice

Paní Ranjitha se rozhodla otevřít si doma obchůdek s dámským oblečením. Počáteční investici ve výši 10 000 rupií (cca 2 750 korun) tak mohla plně využít na nákup zboží, aby mohla nabízet široký výběr dámského oblečení pro své sousedky a další ženy ve vesnici.  Její obchod si brzy získal oblibu díky pestré nabídce oblečení. Stal se tak nejen místem, kam chodí ženy rády nakupovat, ale i centrem, kde si mohou společně popovídat o různých tématech.

Během festivalové sezóny se paní Ranjitha rozhodla podniknout riskantní krok. Vydala se do Bangalore, které je od její vesnice vzdálené 300 kilometrů. Náročná a nákladná cesta se vyplatila. Na tržišti ve velkoměstě šlo její oblečení rychle na odbyt.

Zaplatit školu už není problém

„Když se ohlédnu zpět, připadá mi, že ta utrápená a věčně ustaraná uklízečka v nemocnici nejsem já. Dnes jsem jiný člověk,“ uvažuje paní Ranjitha. „Podnikání mě staví do nových situací, v kterých si musím umět poradit. Každá překonaná překážka mě posouvá dál.“

Největší radost má úspěšná obchodnice z toho, že může zaplatit vzdělání své dceři. Ta chodí do 5. třídy základní školy. Nákup nové školní uniformy či pomůcek do školy již není pro rodinu zátěží. Paní Ranjitha se těší, že dcera získá vzdělání, najde si kvalifikovanou práci nebo se třeba rozhodne pokračovat v rodinném podnikání a módní obchůdek se dočká dalšího rozkvětu.

Podpořte pomoc chudým lidem v Indii

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme nadaným dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Darujeme nejchudším dětem školní pomůcky.
  • Zorganizujeme ve vesnicích zdravotní osvětu.
  • Poskytneme drobné půjčky farmářům.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Indie

5. 4. 2024

Adopce na dálku® změnila osud nejen studentky Reemy, ale celé její rodiny

Aktuálně z Indie

11. 3. 2024

Adopce na dálku® mění sny v realitu. Příběh indické dívky Joyline

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 11. 2023

Adopce na dálku® pomáhá 30 let

Aktuálně z Indie

8. 11. 2023

Příběh z Indie: Vnučka a babička obrátily kormidlo svého života s pomocí Charity