Pavel z osady a maminka nemocné holčičky. Balíčky potravin pomáhají těm nejchudším

27. 11. 2022 Příběhy pomoci

Pavel z osady a maminka nemocné holčičky. Balíčky potravin pomáhají těm nejchudším

Pana Pavla poznávám ve frontě na potravinovou pomoc, kterou pravidelně distribuuje Arcidiecézní charita Praha. Stará se o malou zahrádku. Pěstuje na ní vinnou révu a zápasí se všudypřítomným plevelem. Je mu kolem 80 let a v zahrádkářské osadě žije celoročně. Má malý důchod, a tak využívá této formy pomoci už čtvrtým rokem. „Je to skromný pán, chodí si nejčastěji pro luštěniny a věci na základní hygienu,“ říká sociální pracovnice Mariana Siváková.

Získání potravin předchází návštěva v Poradně

Jako každý čtvrtek kompletuje balíčky pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Obrátili se na Poradnu pro lidi v tísni, ve které jim radí, jak řešit své problémy. Když je potřeba, dostanou poukázku na potravinovou pomoc, tedy trvanlivé potraviny, jako jsou rýže, těstoviny, polévky v pytlíku, masové a rybí konzervy, dětské výživy. Žádané jsou také prostředky osobní hygieny, čisticí prostředky a dětské pleny.

I pro ty si dnes přišla čtyřicetiletá maminka dvou holčiček. Ta starší má epilepsii, vyžaduje celodenní péči, a tak Ludmila nemůže do práce. Moc děkuje lidem, kteří přispívají do Sbírky potravin, bez jejich pomoci by se neobešla.

Na blížící se Vánoce zatím vůbec nemyslí. Kdyby ale měla možnost, věděla by, co dcerkám dopřát. „Ta starší miluje Spidermana a mašinku Tomáše. Ta mladší zase vesmír. Stále se mě ptá, jestli žijí mimozemšťané a co to je černá díra,“ zasní se Ludmila.

Psychická podpora i azylové bydlení

Vedle ní stojí o rok mladší Alena. Opustila partnera-narkomana a neměla kam jít. Odborná sociální poradna Arcidiecézní charity Praha jí zajistila azylové ubytování a potravinovou pomoc. „Charita mi pomáhá tím, že se tam můžu vypovídat, mám u nich psychickou podporu, dají mi poukaz na potraviny a také doporučí akce pro děti, kde se nestydíte za to, že nemáte peníze,“ říká Alena.

Děkujeme dárcům, kteří nám pomáhají zajistit potraviny na pomoc sociálně slabým.

Přispět můžete i Vy. Probíhá adventní výzva, v níž můžete pořídit potraviny nebo oblečení jako vánoční dárek lidem v nouzi.

Chci pomoci

Související články

Aktuálně z Ugandy

24. 5. 2023

Česká nemocnice v Ugandě zachraňuje životy obětem domácího násilí

Aktuálně ze sociálních služeb

17. 5. 2023

Rozhovor s Vladimírem Kořenem: Pomoc druhým je přirozená součást lidského bytí

Pomoc seniorům

11. 5. 2023

Nový nábytek a nejmodernější polohovací lůžka potěšily seniory v Domově sv. Václava

Pomoc seniorům

9. 5. 2023

Videoreportáž z Domova pro seniory: vlídná péče, duchovní zázemí a příroda