Pomohli jsme 245 osamělým seniorům z běloruského Grodna

11. 2. 2022

Pomohli jsme 245 osamělým seniorům z běloruského Grodna

Celkem 245 potravinových balíčků spolu s léky a zdravotnickými potřebami věnovala Arcidiecézní charita Praha osamělým seniorům žijícím ve vesnicích grodenské diecéze v Bělorusku.

Čtyřiaosmdesátiletá Tamara Afanasjevna je milá a dobrosrdečná babička z vesnice Porečje. Na sklonku života zůstala úplně sama. Jen malé kotě rozptyluje její samotu. Dodnes se nevzpamatovala z tragédie, která ji postihla před více než 15 lety. Její dům do základů vyhořel. Paní Tamara obývá malou, zchátralou stodolu, kterou oheň ušetřil. Z posledních peněz pokryla střechu igelitem a koupila novou postel. Dokud je teplo, bydlí ve stodole, v zimě jí poskytují útočiště sousedé.

Bělorusko

Paní Tamaru pravidelně navštěvují sociální pracovníci Charity Grodno. Díky daru od českých dárců jí mohli při poslední návštěvě přinést balíček s trvanlivými potravinami. Obsahoval konzervované dušené maso, kukuřici, fazole a hrášek, rýži, pohanku, krupici, cereálie, těstoviny, pšeničnou mouku, sůl, cukr, koření, slunečnicový olej, čaj.

Ředitel grodenské Charity P. Roman Raczko vyjadřuje slova díků českým dárcům. „Bez Vaší pomoci bychom nebyli schopni tuto službu nadále provozovat. Registrujeme teď úbytek sponzorů, místních i zahraničních. Na vině je nejen pandemie covidu, ale i přetrvávající politická situace a represe státního aparátu. Naštěstí Arcidiecézní charita Praha, která v naší oblasti dlouhodobě pomáhá dětem z chudých rodin i bohoslovcům z našeho teologického semináře, vyslyšela naši prosbu a pokryla výpadek ve financování.“

Sociální pracovníci navštívili 245 seniorů. Vyráželi do terénu třikrát týdně a v průměru navštívili 4 až 5 domácností denně, v každé z nich strávili přibližně jednu hodinu. „Senioři měli radost z potravin a bylo vidět, že jsou nesmírně vděčni i za pozornost a zájem. Využili jsme příležitost a informovali je také o dostupných sociálních službách a sociální podpoře poskytované státními a veřejnými organizacemi,“ upřesňuje ředitel Raczko.

Arcidiecézní charita Praha působí v Bělorusku od roku 2004. Aktuálně pomáhá téměř 600 chudým dětem v programu Adopce na dálku®. Od roku 2018 podporuje Domov pro seniory v Kryčevě, pomoc rozšířila také do Domova pro seniory v Krasnopole. V prosinci loňského roku zorganizovala humanitární pomoc běžencům na bělorusko-polské hranici.

Pomozte seniorům v Bělorusku

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • zakoupíme polohovací postele, vanu se zvedákem a další kompenzační pomůcky
  • zajistíme pro domovy pro seniory v Kryčevě a Krasnopole hygienické potřeby vč. inkontinenčních pomůcek
  • zajistíme terénní péči lidem v hmotné nouzi v grodenské oblasti

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 11. 2023

Adopce na dálku® pomáhá 30 let

Aktuálně z Běloruska

1. 8. 2023

Běloruské děti podnikají prázdninové výlety s Charitou

Aktuálně z Běloruska

9. 3. 2023

Komu slouží naše mobilní pomoc v grodněnské diecézi?

Aktuálně z Běloruska

27. 2. 2023

Čeští dárci obdarovali běloruské děti z nízkopříjmových rodin