Student Gift z programu Adopce na dálku® zažil nařčení z čarodějnictví

Student Gift z programu Adopce na dálku<sup>®</sup> zažil nařčení z čarodějnictví

Rodiče ho nařkli z čarodějnictví a vyhnali z domu. Od šesté třídy do maturity žil sám. O víkendech si vydělával na živobytí. Sousedé a kamarádi mu občas dali něco na přilepšenou. Studoval díky programu Adopce na dálku®. Dokončil střední školu a chystá se ve studiu pokračovat.

Student Gift z programu Adopce na dálku zažil nařčení z čarodějnictvíPříběh chlapce, jehož jméno znamená „naděje“, bere dech. Je šokující, že je v dnešní době něco podobného možné. Gift neměl šťastné dětství. Zažil spoustu konfliktů mezi rodiči a příbuznými. Údajně kvůli vlastnictví rodinných pozemků. Dlouhodobé nesváry vedly k nařčení z čarodějnictví. Pověrčiví rodiče vyhnali Gifta i jeho bratra z domu v naději, že tím vleklé konflikty vyřeší. Od té doby chlapec mámu a tátu neviděl. Později zůstal na všechno sám. Asi po roce ho totiž opustil i jeho starší bratr.

Od šesté třídy základní školy přežíval Gift sám. O víkendech pracoval na tržišti. Dělal cokoli, aby získal peníze na jídlo. Občas mu pomáhali sousedé a přátelé, když viděli, jak chlapec živoří.

Student Gift z programu Adopce na dálku zažil nařčení z čarodějnictvíPřes všechny těžkosti má Gift jasnou vizi. Chce získat vzdělání. Pomáhá mu v tom program Adopce na dálku®. Díky své píli a vytrvalosti se mu podařilo ukončit střední školu s vynikajícími výsledky – prospěl s vyznamenáním. Nyní se rozhoduje, kam dál. Rád by byl učitelem nebo zdravotníkem.

Nedávno se do Solwezi, kde Gift žije, přestěhoval jeho bratranec. Přišel za prací v místním mlýně na obilí. Po nějaké době se za ním přistěhovala i jeho žena s šesti dětmi. Bratranec Gifta osobně neznal, ale věděl o něm z doslechu. Nevěděl, kde v Solwezi žije, ale po nějaké době se mu ho podařilo vypátrat. Když se konečně setkali a viděl, jak Gift žije, ihned mu nabídl, aby se k nim přestěhoval. Giftův život se tak po dlouhých letech dostává do normálních kolejí.

Gift o sobě říká: „Hodně času trávím čtením novel, knih s křesťanským zaměřením a Bible. Pravidelně chodím do kostela. Tento rok budu pokřtěn. O víkendech pomáhám kamarádovi v malém obchodě s elektronikou na tržišti. Opravuji staré mobily. Přes víkend si vydělám přibližně 5 dolarů. Jsem opravdu rád, že mohu žít s rodinou mého bratrance a že mi nabídl nový domov a rodinu. Předtím jsem měl velké obavy o budoucnost. Nyní se mohu soustředit na výběr další školy a těším se, až začnu další studium. Děkuji mému dárci v České republice a programu Adopce na dálku. Jsem velmi vděčný. Mým snem je stát se zdravotníkem. Zvažuji též povolání učitele.“

Související články

Aktuálně ze Zambie

12. 1. 2023

Z chudého chlapce stavební inženýr: Díky vzdělání jsem jiný člověk

zambie mikrofinancování Aktuálně ze Zambie

11. 9. 2022

226 mikropůjček pomohlo chudým zambijským rodinám rozjet drobné podnikání

Zambie drobné půjčky Aktuálně ze Zambie

5. 10. 2021

Půjčka pomohla obnovit podnikání paní Catherine v Zambii

Aktuálně ze Zambie

4. 9. 2020

Pomoc do Zambie pro 370 chudých rodin: mýdla, potraviny i vitamíny