Tříkrálová naděje pro lidi v nouzi

27. 12. 2022

Tříkrálová naděje pro lidi v nouzi

Statisíce lidí začínají nový rok dobrým skutkem. Příležitost k tomu dává největší dobročinná akce v naší zemi – Tříkrálová sbírka. Malým i velkým koledníkům v královských pláštích a s královskými korunkami na hlavách přispějí lidé do zapečetěných pokladniček. Tyto peníze pak Charita promění v pomoc lidem, kteří se ocitají v tíživé životní situaci.

„Tříkrálová sbírka proběhne od 1. do 15. ledna, a to již po třiadvacáté,“ upřesňuje Pavel Šimek, koordinátor sbírky z Arcidiecézní charity Praha. „Tradičně podpoří potřebné lidi v naší zemi prostřednictvím sociálních služeb Charity i přímou pomocí konkrétním rodinám v nouzi. Desetina sbírky je určena na pomoc do zahraničí.“

Jak pomůže letošní sbírka v pražské arcidiecézi

Výtěžek podpoří profesionální sociální služby na pomoc seniorům, rodinám v tísni a lidem na okraji společnosti. Pomůže s provozem azylových domů, domovů pro seniory a center pro lidi bez přístřeší. Charitní pečovatelské služby pomohou díky ní seniorům v jejich domácím prostředí.

Nepostradatelný je její výtěžek ve službách, které na svůj provoz nezískávají žádnou veřejnou dotační podporu, například charitní šatníky pro sociálně slabé. Tříkrálová sbírka pomůže s provozem hned několika šatníků: v Benešově, Praze-Čakovicích, Praze-Modřanech a Kladně.

Díky Tříkrálové sbírce mohou Charity rozjet i nové projekty. A mnohdy jde o dofinancování velkých investičních akcí, jako je výstavba Komunitního centra sv. Anežky, které chystá Arcidiecézní charita Praha v Londýnské ulici v Praze 2 nebo sociální byty v obci Uhy, kde staví Charita Kralupy nad Vltavou.

Přímá pomoc lidem v nouzi

Část výtěžku sbírky podporuje celodiecézní, celorepublikové a zahraniční projekty. O využití 65% části však rozhoduje místní farnost či farní Charita, a tak je zajištěno, že sbírka pomáhá i přímo v místě, kde byly peníze vykoledovány.

Často míří podpora konkrétním rodinám a jednotlivcům, kteří se ocitají v nouzi. „Pracuji ve škole a už je vidět, že peníze v rodinách chybí. Bylo mi smutno, když mi malá holčička před Vánoci řekla, že dárky od Ježíška letos nedostane, protože Ježíšek musí zaplatit elektřinu a uhlí,“ říká Eva Maříková, koordinátorka Tříkrálové sbírky v obci Krušovice. Nejen že krušovičtí zajistili dívence vánoční dárky, ale díky Tříkrálové sbírce plánují podpořit i rodiče čtyřleté Vanesky, kteří se krátce před Vánoci dozvěděli, že jejich dcera onemocněla leukémií. Dnes podstupuje náročnou léčbu. Maminka je s holčičkou v nemocnici, musela přestat pracovat. Otec chodí do práce a stará se o druhou dceru. „Rodina bude potřebovat podporu – jak psychickou, tak finanční a materiální, aby těžkou situaci zvládla,“ doplňuje Eva Maříková.

Konkrétním rodinám pomáhá výtěžek Tříkrálové sbírky nejčastěji s úhradou školních obědů, školních pomůcek, zájmových kroužků, sportovního vybavení či škol v přírodě, lyžařských výcviků a dalších školních akcí, u nichž je nutná finanční spoluúčast rodičů. Děti ze sociálně slabých rodin tak nemusejí být vyčleněny z kolektivu svých spolužáků.

Poselství o narození Božího Syna

Tříkrálová sbírka není jen jednou z finančních sbírek. Svátek Tří králů uzavírá vánoční období a tříkrálové koledování zároveň nese poselství o narození Božího Syna. Koledníci tak budou opět rozdávat lidem radost a přinášet poselství naděje. „Je pro nás radostí vidět, jak se starobylá tradice proměnila v největší dobročinnou akci v Česku. Děkujeme všem ochotným dárcům za jejich podporu,“ uzavírá Pavel Šimek.

Jak pomůže sbírka v pražské arcidiecézi

Podpoří profesionální sociální služby

Přispěje na další projekty pomoci

Poskytne lidem v nouzi přímou materiální pomoc

Úplný seznam záměrů Tříkrálové sbírky

  • Na www.trikralovasbirka.cz najdete kompletní seznam projektů, které Tříkrálová sbírka podpoří v roce 2023, a dále i archiv s přehledem pomoci z předchozích ročníků sbírky.

Podpořte Tříkrálovou sbírku online

Chci přispět

Související články

Tříkrálová sbírka

13. 2. 2024

Arcibiskup Jan Graubner poděkoval koledníkům Tříkrálové sbírky

Tříkrálová sbírka

2. 2. 2024

Tříkrálová sbírka hlásí dosud nejvyšší výnos. Děkujeme!

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Tříkrálová sbírka

22. 1. 2024

Probíhá sčítání Tříkrálové sbírky