Tříkrálová sbírka v pražské arcidiecézi podpoří maminky s dětmi v tísni i seniory

10. 12. 2017

Tříkrálová sbírka v pražské arcidiecézi podpoří maminky s dětmi v tísni i seniory

Přípravy na Tříkrálovou sbírku 2018 vrcholí. Zveřejňujeme diecézní i místní záměry, které budou ze sbírky v pražské arcidiecézi podpořeny.

Rádi bychom představili čtyři projekty, na které letos vybírají koledníci Tříkrálové sbírky v pražské arcidiecézi. Tzv. diecézní záměry jsou podpořeny vždy 15% částkou z výtěžku sbírky v dané (arci)diecézi. Arcidiecézní charita Praha vybrala následující projekty:

Materiální a potravinová pomoc nejchudším lidem

Materiální a potravinová pomoc nejchudším lidem Je stále více lidí, kteří nemají na jídlo. Málokdo ví, že Charita shání, získává a distribuuje tuny pomoci. Buduje také humanitární sklady, kde může uložit větší množství trvanlivých potravin, oblečení a hygienických potřeb a dalších darů, které může využít pro potřeby lidí v nouzi nebo když nastanou mimořádné události jako třeba povodně. V současné době Arcidiecézní charita Praha vylepšuje a buduje funkční systém materiální a potravinové pomoci, který bude schopný reagovat na žádosti, které průběžně a stále častěji přicházejí. Více informací.

Azylový dům pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem

Azylový dům pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad LabemAzylový dům v Brandýse nad Labem slouží ženám a jejich dětem, když se ocitnou v nepříznivé sociální situaci. Poskytují tu azyl a pomoc při hledání nového zaměstnání, bydlení, případně řešení osobní situace, pomáhají maminkám při výchově a péči o děti. V současné době tu žijí převážně matky s malými dětmi na mateřské dovolené, které se z různých důvodů (opuštění partnerem, dluhy, domácí násilí apod.) ocitly bez přístřeší a hrozí proto umístění jejich dětí do ústavní výchovy. Díky péči tohoto zařízení nemusely být jen za poslední rok umístěny do ústavu děti třiadvaceti maminek. Více informací.

Vybudování komunitního centra Farní Charity Vlašim

Vybudování komunitního centra Farní Charity VlašimVe Vlašimi slouží Charita lidem už čtvrt století. Všechny její sociální a zdravotní služby jsou roztroušené na několika místech ve městě. Chtějí tu proto vybudovat Komunitní centrum. Svému nápadu říkají „Jedna klika k Charitě“. Vlašimští by rádi koupili a opravili dům. Uspořádali už vlastní sbírku a chtějí požádat o Evropskou dotaci. K tomu ale budou potřebovat peníze na spoluúčast, ke které by měla pomoci i část výnosu letošní Tříkrálové sbírky. V novém domě by vzniklo komunitní centrum pro seniory, nastěhovaly by se sem sociální poradny, středisko domácí péče i administrativní zázemí. Plánují zde i půjčovnu rehabilitačních pomůcek. Více informací.

Podpora českých nemocnic v Ugandě

Podpora České nemocnice v UganděV mrazivém lednovém počasí vybírají koledníci na pomoc také těm nejchudším v daleké a horké Africe. Arcidiecézní charita Praha vybudovala a stále podporuje svého druhu jedinečnou nemocnici v Ugandě. Česká nemocnice sv. Karla Lwangy stojí v kraji Buikwe a loni poskytla péči 20 757 pacientům. Pomoc českých dárců nyní směřuje také další ugandské nemocnici v městečku Matugga. Žije zde přes třicet tisíc obyvatel a městu chybí kvalitní zdravotní péče. Františkáni se rozhodli situaci zlepšit vybudováním nemocnice a Arcidiecézní charita Praha chce tento jejich záměr podpořit. Charita získává finanční prostředky na podporu nemocnic z darů soukromníků i firem, veřejné sbírky, ale také od štědrých dárců Tříkrálové sbírky. Více informací.

Každá Charita či farnost, která sbírku koordinuje, vybírá charitativní projekty ve svém regionu. Podle pravidel sbírky 65 % z výtěžku zůstává v regionu, kde byly peníze vykoledovány. Uvádíme příklady těchto záměrů:

 • Podpora Domova svaté rodiny
 • Nákup edukačních a terapeutických pomůcek pro denní stacionáře v Odoleně Vodě a Obříství, dále v domech s pečovatelskou službou, kde Farní charita Neratovice provozuje pečovatelskou službu
 • Podpora Nízkoprahového denního centra pro ženy v nouzi Farní charity Praha 1 – Nové Město
 • Příspěvek na rekonstrukci a vybavení Domu na půli cesty a Azylového domu pro matky s dětmi (Kralupy nad Vltavou)
 • Příspěvek na letní pobytový tábor pro klienty Sociálně aktivizační služby a Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež (Kralupy nad Vltavou)
 • Výměna opotřebované a poškozené podlahové krytiny v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi v Roudnici nad Labem
 • Podpora sociálních služeb Farní charity Příbram
 • Podpora sociálních služeb Farní charity Starý Knín
 • Podpora sociálních služeb Farní charity Vlašim
 • Podpora stavby Komunitního centra Farní charity Kolín
 • Podpora charitní pečovatelské služby a asistenční služby pro staré a nemocné osoby v Berouně
 • Podpora provozu lůžkového Hospice Dobrého Pastýře
 • Farní charita Vlašim  – podpora provozu Charitního šatníku – místa vzájemné pomoci v Benešově
 • Zajištění provozu charitního sociálního šatníku v Roudnici nad Labem
 • Provoz humanitárního šatníku Farní charity Praha – Modřany
 • Podpora Azylového domu sv. Terezie, Praha 8 – Karlín
 • Provoz a vybavení nebytových prostor Farní charity Praha 3 – Vinohrady sloužící k uskladnění materiálu v rámci projektu Potravinové a materiální pomoci (FEAD)
 • Podpora financování ošetření osob bez zdravotního pojištění v nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze 1
 • Nákup dvou chodítek pro klienty Farní charity Holešovice
 • Sociální projekt Bethanie – výpomoc lidem v sociální nouzi (Dobříš)
 • Příspěvek na letní tábor pro sociálně slabé děti (Lysá nad Labem, Dolní Počernice)
 • Podpora sociálně slabých rodin a jednotlivců, podpora nemocných osob, sociálně slabých seniorů (např. nákup léků, příspěvek na pojízdné polohovací křeslo pro postiženého muže, pomoc matce samoživitelce se dvěma syny, z nichž je jeden handicapovaný, nákup kompenzačních pomůcek pro chlapce, který v důsledku postupující nemoci přichází o zrak, volnočasové aktivity pro děti ze sociální slabých rodin atd.)

Koledníky Tříkrálové sbírky můžete potkat v ulicích měst a obcí od 1. do 14. ledna 2018. Děkujeme všem ochotným dárcům za jejich dary.

Související články

Tříkrálová sbírka

13. 2. 2024

Arcibiskup Jan Graubner poděkoval koledníkům Tříkrálové sbírky

Tříkrálová sbírka

2. 2. 2024

Tříkrálová sbírka hlásí dosud nejvyšší výnos. Děkujeme!

Aktuálně z Běloruska

24. 1. 2024

Tříkrálovou koledu znají i v Bělorusku. Tradici udržují „adoptované děti“

Tříkrálová sbírka

22. 1. 2024

Probíhá sčítání Tříkrálové sbírky