V Azylovém domě Gloria oslavili Den dětí

7. 6. 2022

V Azylovém domě Gloria oslavili Den dětí

Den dětí oslavili ve středu 1. června obyvatelé Azylového domu Gloria v Praze-Hlubočepech. Zahrada domu, který slouží především maminkám v těžké životní situaci, patřila tentokrát jejich dětem.

Program začíná hudebním představením. Zapojují se děti od těch nejmladších, až po 15letého Járu, který se chlubí, že si už zítra půjde pro občanku. Je sdílný, ukazuje svá oblíbená videa na mobilu, mluví o kamarádech ve škole a říká, že po základce půjde někam do učení. „Ještě nevím kam,“ krčí rameny.

Jára má dva sourozence. Na otázku, co jej přivedlo do azylového domu, neodpovídá. Prý to ale „máma měla těžký.“ V Glorii se mu líbí, byť je zde přísný režim, včetně zákazu mluvit sprostě. Ten bere evidentně vážně. Když v jedné písničce zazní sprosté slovo, hned video s provinilým výrazem v obličeji vypíná.

Navenek vypadají zdejší děti šťastně a vesele. Při bližším pohledu se však jejich situace jeví trochu jinak. „Jsou tu někdy až neuvěřitelné příběhy. Jedna holčička, veselá, krásná slečna, trochu pokulhávala, ne moc, mírně. Všimli jsme si toho a ptali se sociální pracovnice, co se stalo. Holčička má za sebou pokus o sebevraždu. Skočila z okna a zlomila si ošklivě obě nohy. Řada žen je v azylovém domě, protože zažívaly domácí násilí, jehož děti byly svědkem,“ říká Jarmila Lomozová, mluvčí Arcidiecézní charity Praha, jež Azylový dům Gloria provozuje,.

Vzdušný polibek

Po kulturním představení následují společenské hry. Děti jsou rozděleny do dvou družstev a mají za cíl hledat po zahradě lístečky s úkoly, které pak plní. Jde o různé jazykové přesmyčky, které mají vyluštit. Během hry rozmisťují pracovníci Charity na jednu z laviček zabalené dárečky. Všichni k nim ještě dostávají psací potřeby a menší děti omalovánky. „Dárky zajišťovala Nadace Agel, která je dlouhodobě patronem Azylového domu Gloria. Podporuje přímou pomoc jednotlivým rodinám a přispívá i na provoz domu. Zástupci nadace azylový dům pravidelně navštěvují, zajímají se o příběhy rodin,“ doplňuje Jarmila Lomozová.

Při rozdávání dárků je rušno – děti jsou nedočkavé. Z dárků mají velikou radost. Některé hned na místě začínají do bloků psát a kreslit.

„V jednu chvíli, když jsem obdivovala výtvor jedné malé holčičky, mě jiné dítě upozornilo na stařenku za oknem, která nám mávala. V druhé části domu totiž provozujeme Domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou. Jedna z klientek nás celou dobu pozorovala a zřejmě se těšila z dění, z dětského nadšení a z ruchu, který naše akce vyvolávala. Doširoka se usmívala a mávala nám. Pak i poslala vzdušnou pusu, kterou jsme oplatili,“ vykresluje atmosféru svátečního dne Jarmila Lomozová.

Jiří Prinz, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského
Článek vyšel v Katolickém týdeníku č. 24/2022 


Azylový dům Gloria je jedním ze šesti azylových domů, které Charita v pražské arcidiecézi provozuje. Každoročně poskytnou střechu nad hlavou a sociální asistenci více než 400 maminkám a jejich dětem. Azylový dům Gloria na pražském Barrandově pomáhá s podporou Magistrátu hl. m. Prahy a NADACE AGEL.

Podpořit rodiny v tísni můžete i vy

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • maminkám s dětmi, které nemají kde bydlet, poskytneme azyl
  • obětem domácího násilí zajistíme psychoterapii
  • dětem ze sociálně slabých rodin pořídíme oblečení a školní pomůcky

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

10. 4. 2024

„Sociální automobil“ pomůže Azylovému domu v Brandýse nad Labem

Pomoc rodinám v nouzi

8. 3. 2024

Těhotné ženy, která trávila noci v MHD, se ujali pracovníci Azylového domu Gloria

Tříkrálová sbírka

17. 1. 2024

Paní Jana se postavila na vlastní nohy i díky Tříkrálové sbírce

Pomoc rodinám v nouzi

28. 8. 2023

Maloobchodní řetězec otevírá dveře nového obchodu a srdce pro rodiny v tísni