Adopce na dálku podporuje nevidomou běloruskou klavíristku

Adopce na dálku podporuje nevidomou běloruskou klavíristku

Nasťa Gurenkova byla do programu Adopce na dálku® přijata v roce 2020, když navštěvovala 6. třídu základní školy. Dívka je nevidomá, žije se svou maminkou a sestrou v běloruském Grodnu.

Nasťa navštěvuje speciální školu pro děti se zrakovým postižením, po vyučování jezdí do hudební školy Grodno State Musical College – je totiž vynikající klavíristkou.

Díky svému talentu a píli přeskočila ve hře na klavír mnoho studentů druhého a dokonce třetího ročníku vysoké školy. To neuniklo pozornosti Mezinárodní charitativní nadace klavírního virtuóza Jurije Rozuma pro podporu talentovaných dětí, která ji bedlivě sleduje.

Aby mohla nastoupit co nejdříve na konzervatoř, rozhodla se spojit výuku osmé a deváté třídy. Minulé léto tedy bylo nabité učením a zkouškami, výsledky se dostavily. Nasťa dostala 8-9 bodů z 10, problémy jí dělají jen přírodní vědy.

Kde se vzala láska k hudbě? Začalo to dětským klavírem s rozsahem jedné oktávy. Nicméně zkreslené zvuky přinášely Nastě spíše utrpení. „Znělo to jako, když se vybije baterie nějaké hračky,“ vzpomíná Nasťa. „Myslela jsem, že všechna piana jsou taková. Když jsem přišla do školky, uslyšela jsem úplně jiný zvuk. Ten pravý. Zdálo se mi o něm každou noc.“

Když rodiče viděli touhu dítěte po hudbě, koupili Nastě syntezátor, ale i to bylo pro malou pianistku málo. Na konci roku 2015, když bylo Nastě osm let, se rodina přestěhovala do velkého pokoje v ubytovně a rodiče koupili dceři opravdové piano.

Rodina Anastasii rozumí a podporuje ji, jak může. Máma, táta, mladší sestra Ksenie i maličký bratr Míša, kterému bude brzy 1,5 roku. Tvorba je pro Nasťu vším. Chtěla by co nejvíce času trávit s podobně smýšlejícími lidmi. Učí se cizí jazyky a plánuje dopsat  fantastickou knihu, na které pracuje od svých 12 let. Hlavní hrdinkou je Angličanka obklopená cizinci. „Chci se naučit  cizí jazyky, kterými postavy mého příběhu mluví,“ říká Nasťa.

Učitelé se o budoucnost klavíristy nebojí. Určitě si najde svou cestu. Může se stát vynikající učitelkou, skladatelkou, proslavit se na mezinárodní hudební scéně. Moc držíme Nastě palce, třeba ji jednou uslyšíme hrát i u nás v Česku…

Pomáhejte v Bělorusku

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Dlouhodobě podporujeme sociálně slabé rodiny s dětmi
  • Pomáháme seniorům v domovech v Kryčevě a Krasnopole

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Běloruska

11. 7. 2024

„Adoptované“ děti během prázdnin pomáhají ve farnosti, aby oplatily pomoc, kterou dostaly

Aktuálně z Běloruska

27. 6. 2024

Jak Adopce na dálku ® změnila život Veroniky z Běloruska

Aktuálně z Běloruska

8. 4. 2024

Jak se běloruská rodina vypořádala se ztrátou matky. Pomohla i Adopce na dálku®

Aktuálně z Běloruska

4. 3. 2024

Jak prožívají půst studenti z programu Adopce na dálku® v Bělorusku