Díky pomoci z Česka dokázala chudá indická rodina přetnout začarovaný kruh chudoby

Díky pomoci z Česka dokázala chudá indická rodina přetnout začarovaný kruh chudoby

V mnoha komunitách se program Adopce na dálku® stává klíčovým nástrojem v boji proti chudobě. Dětem dává šanci na vzdělání a jejich rodičům pomáhá získat lepší zdroj obživy.

Pomoc padá na úrodnou půdu u chudých, pracovitých lidí, kteří se narodili do nuzných poměrů, kteří chudobu zdědili po svých rodičích a nikdy v životě nedostali příležitost svou situaci změnit.

Ve třicetileté historii programu Adopce na dálku® jich jsou desetitisíce. Mezi nimi i rodiče devítiletého „adoptovaného“ chlapce Mevina, kteří žijí ve vesnici Kable v kraji Shimoga v indickém svazovém státu Karnátaka.

Svépomocná skupina

Změna u nich nenastala jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den. Naopak. Vše začalo před více než deseti lety, kdy se chudí manželé zapojili do jedné ze svépomocných skupin, jejichž vznik podporuje Arcidiecézní charita Praha.

Díky svépomocné skupině se začali vzdělávat v mnoha praktických oblastech života. Vytvořili si cenné kontakty napříč komunitou a hlavně začali spořit pro budoucnost.

„Mám pocit, jakoby se mi otevřely nové obzory,“ říká paní Meera, Mevinova matka. „Nové dovednosti, které jsem získala, mi dodaly odvahu ucházet se o místo v místní škole. Nedokážete si představit, jaký je to pocit mít stálé zaměstnání.“ Z naspořených peněz si rodina postupně opravila dům.

Farma díky mikropůjčce

Dalším důležitým krokem byla mikropůjčka, která přičinlivé rodině umožnila chov prasat a drůbeže. Rozrůstající se farma zajišťuje potraviny nejen pro potřebu domácnosti, ale přebytky přinášejí příjem do rodinného rozpočtu.

Rodiče podporují své děti ve studiu. Mevin, jehož školní docházku financuje v programu Adopce na dálku® paní Dagmar z Hustopečí na Břeclavsku, studuje s vyznamenáním. Na konci minulého školního roku měl z kannady (místní jazyk) 94 %, z angličtiny 95 % a z matematiky dokonce 97 %. Starší bratr Winston chodí do osmé třídy a náklady na jeho vzdělání zvládají rodiče platit z vlastních příjmů.

Konec kruhu chudoby

Před několika lety byla Mevinova rodina vážně postižena chudobou. Byli závislí na nízkých příjmech z námezdní práce v zemědělství a život byl pro ně každodenním bojem o přežití. Dnes mají stabilní zdroj příjmu, další plány do budoucna i větší sebevědomí. A také jistotu, že jejich děti už nebudou živořit pod hranicí chudoby, ale že budou moci žít důstojný a naplněný život.

Podpořte pomoc chudým lidem v Indii

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme nadaným dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Darujeme nejchudším dětem školní pomůcky.
  • Zorganizujeme ve vesnicích zdravotní osvětu.
  • Poskytneme drobné půjčky farmářům.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně z Indie

7. 9. 2023

„Adoptovaná“ dívka z Indie projevila nezlomné odhodlání na cestě za svým snem

Aktuálně z Indie

25. 8. 2023

„Adoptované děti“ v Indii získávají kladný vztah k ochraně životního prostředí

Indie Aktuálně z Indie

13. 6. 2023

V indickém Bídaru vyrazilo 450 dětí na prázdninový tábor. Navážou na něj pravidelné dětské kluby

Aktuálně z Indie

12. 5. 2023

Adopce na dálku v indickém Bídaru: 2 lékaři, 15 inženýrů, bezpočet učitelů a zdravotních sester