Dva příběhy: Díky vašim darům pomáháme lidem, které zasáhla koronakrize

Dva příběhy: Díky vašim darům pomáháme lidem, které zasáhla koronakrize

Díky celonárodní Sbírce pro Česko: na vlně pomoci proti bezmoci, kterou dárci podpořili více než čtyřmi miliony korun, pomáhá Charita jednotlivcům a rodinám zasaženým koronakrizí. Jsou mezi nimi i pan Miloš, který ztratil práci a ocitl se na ulici, a paní Jana, jíž směřovala finanční pomoc na zubní ošetření pro syna Petra.

Pan Miloš je jedním z těch, kteří vinou nouzového stavu ztratili práci. „Z agentury, která mě posílá do továrny, volali 26. března hned ráno. Prý už nemusím do práce chodit,“ vzpomíná. Pro agenturu pracoval Miloš poslední dva roky za minimální mzdu. Dostával 12 300 korun měsíčně, ale stačilo mu to na to, aby zaplatil ubytovnu a jídlo.

Teď byl úplně bez příjmů. Se slovenským občanstvím nemá nárok na žádné dávky. Rodinu tady nemá a pár přátel, které požádal o pomoc, pro něj nemohli nic udělat. Sami byli ve složité situaci.

Miloš strávil pár dní hledáním práce, ale bezvýsledně: „Pak už jsem neměl sílu na nic. Když Vás stokrát odmítnou, už nemáte energii žádat znovu.“

Z ubytovny Miloše vyhodili. Skončil doslova pod mostem. Znal nízkoprahové centrum Charity, kam dřív chodil. Zašel i teď. Na polévku a pro radu.

„Pana Miloše známe několik let,“ říká pracovnice Farní charity Nymburk paní Jiřina Červená. „Když se dostal do problémů, vždy je aktivně řešil. Poslední dva roky k nám na Charitu nechodil. Obrátil se na nás s žádostí o pomoc až nyní, kdy ztratil práci.“

Díky Sbírce pro Česko: na vlně pomoci proti bezmoci mohla Charita panu Milošovi poskytnout finanční dar, aby se mohl vrátit na ubytovnu. Podpoří ho i v hledání zaměstnání.


Paní Jana je matkou samoživitelkou, která nemá žádného partnera po svém boku. Stará se o čtyři děti – Petra, Janu, Dominiku a nejmladší dvouletou Pavlu. S tou je nyní na rodičovské dovolené. Jejími příjmy jsou rodičovský příspěvek a dávky poskytované státem. Výživné od otce dětí nedostává, protože to jeho současná finanční situace nedovoluje. Během nouzového stavu přišel o práci.

Syn Petr potřebuje ošetření zubního lékaře, ve třech zubech má rozsáhlejší kazy. Lékař mamince sdělil, že jedna plomba bude stát 1 500 korun.

Paní Jana nemá žádný dluh ani na nájemném, ani na energiích. Vždy se snaží vše uhradit v rámci splátkového režimu nebo si finanční prostředky půjčí od svých přátel, kterým pak vše řádně uhradí. O své děti se stará, její děti jsou pro ni to nejdůležitější a vše podřizuje jejich potřebám.

Vzhledem k její finanční situaci, která je dlouhodobě špatná, si není schopná našetřit peníze do rezervy. Během koronavirové karantény byly navíc všechny děti nemocné a musela vynaložit finanční prostředky na léky, neboť veškeré léky nebylo možné pořídit na předpis.

Dar ve výši 4 500 korun ze Sbírky pro Česko: na vlně pomoci proti bezmoci umožní Janě zaplatit zubařský zákrok, který syn potřebuje.

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

14. 6. 2024

Zpěvačka Yanna: Chci pomáhat dětem, protože jsem na vlastní oči viděla, jak je hodně z nich nešťastných

Pomoc rodinám v nouzi

30. 5. 2024

Azylový dům sv. Gerarda pomáhá už 20 let maminkám a dětem v nouzi

Pomoc rodinám v nouzi

29. 5. 2024

Rozhovor se sestrou Imeldou: Se sbírkou Daránek můžete dětem v nouzi darovat zážitky na celý život

Pomoc rodinám v nouzi

24. 5. 2024

Daránek pomáhá dětem