Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria

12. 12. 2022 Příběhy pomoci

Měla 22 bytů, domov ale žádný. Teď jí ho pomáhá hledat Azylový dům Gloria

Během šestnácti let se stěhovala 22krát. Porodila čtyři děti, v současné době se stará o tři z nich. Nejstarší dcera vyrůstá u prarodičů. Alena si přeje jediné: získat vlastní bydlení a žít se všemi dětmi pohromadě. K tomu jí pomáhají pracovníci Azylového domu Gloria, který v Praze-Hlubočepech provozuje Arcidiecézní charita Praha.

Od alkoholika ke gamblerovi

Alenu týral otec-alkoholik, vychodila speciální školu. Z domova utekla za přítelem v 17 letech. Narodily se jim postupně tři děti. K idylce však měla mladá rodina daleko. Alenin přítel propadl hazardu, zadlužil se, neplatil nájem, a tak se museli vystěhovat. Začalo několikaleté martýrium s hledáním bytů po celé ČR. Narodil se další potomek. „Tehdy jsme měli pronajatý baráček, ale partner opět nezaplatil nájem a majitelé nás večer vyhodili na ulici. Spali jsme tehdy v autě,“ vzpomíná Alena.

Život v Praze

Rodina se na tři roky ubytovala v jedné pražské ubytovně. Když Alenin partner utekl, Aleně hrozilo vystěhování na ulici. V té době zasáhli sociální pracovníci a zajistili Aleně ubytování v Azylovém domě Gloria.

 „Alenin největší problém byl, že sebou nechala snadno manipulovat. Její muž ji tahal do všech svých průšvihů a ona neuměla říct ne,“ vzpomíná na první setkání ředitelka Azylového domu Gloria sestra Imelda Jana Hrdličková. Zároveň ale ženu chválí za to, že má snahu svou situaci řešit. Je podle ní empatická a umí hospodařit se skromným rozpočtem. Hezky se stará o své děti, které mají ADHD a sklony k sebepoškozování. „Třeba pozve v azylovém domě na večeři rodinu, která je na tom ještě hůř. Říká, že když už vaří, tak navaří víc,“ chválí Alenu sestra Imelda.

Příprava na nový život

Vedle praktické pomoci tady učí ženu samostatnosti. Alena pravidelně dochází na socioterapii. Díky této metodě si uvědomí, že se nemůže nechat jen vláčet situací, že musí uchopit život do vlastních rukou a být aktivní.

Po roce má šanci získat sociální byt z magistrátu. „Myslím, že výchovu dětí paní Aleny by velmi ohrozilo další putování po azylových domech a krátkodobých pobytech v nevyhovujících ubytovnách,“ vysvětluje sestra Imelda.

MPSVAzylový dům Gloria je jedním ze šesti azylových domů, které Charita v pražské arcidiecézi provozuje. Každoročně poskytnou střechu nad hlavou a sociální asistenci více než 400 maminkám a jejich dětem.

Aktivity projektu Podpora rozvoje rodičovských kompetencí a osobního rozvoje ohrožených rodin jsou podpořeny z dotačního programu Rodina. 

Zapojte se do adventní výzvy. Darujte potřebným rodinám noc v teple

Na co váš příspěvek využijeme?

  • rodinám bez přísřeší zajistíme na přechodnou dobu ubytování a podporu vedoucí ke stabilizaci jejich krizové životní situace
  • uhradíme náklady na provoz azylových domů a nocleháren včetně zvýšených nákladů na energie

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

10. 4. 2024

„Sociální automobil“ pomůže Azylovému domu v Brandýse nad Labem

Pomoc rodinám v nouzi

8. 3. 2024

Těhotné ženy, která trávila noci v MHD, se ujali pracovníci Azylového domu Gloria

Tříkrálová sbírka

17. 1. 2024

Paní Jana se postavila na vlastní nohy i díky Tříkrálové sbírce

Pomoc rodinám v nouzi

28. 8. 2023

Maloobchodní řetězec otevírá dveře nového obchodu a srdce pro rodiny v tísni