Od podlahy po střechu: Jak jsme proměnili Nemocnici sv. Josefa v Ugandě

6. 11. 2023

Od podlahy po střechu: Jak jsme proměnili Nemocnici sv. Josefa v Ugandě

Jak jsme vás již dříve informovali, v Ugandě jsme podpořili všeobecnou nemocnici sv. Josefa v Buyenge v arcidiecézi Kampala. Každý měsíc se na nemocnici obrátí cca 2 700 pacientů ze dvou měst a 32 vesnic. Před rekonstrukcí, kterou podpořili čeští dárci, chybělo potřebné vybavení a budova byla v dezolátním stavu. Střechou zatékalo, na stropech se tvořily mokré mapy a pacienti se v období dešťů brodili v loužích vody.

První fáze rekonstrukce je již dokončena a první maminky již přivedly na svět novorozence v hygienických, bezpečných a důstojných podmínkách.

„S vděčností vám jménem celé arcidiecéze děkuji za podporu, kterou jste věnovali Nemocnici sv. Josefa v Buyenge,“ napsal kampalský arcibiskup Paul Ssemogerere, který se na jaře tohoto roku osobně setkal s dárci v Praze. „Pomohli jste zlepšit zdravotní péči pro tisíce pacientů a velmi jste povzbudili celý tým nemocnice, který se s novým zápalem pustil do práce ve prospěch nemocných dětí i dospělých.“

První fázi rekonstrukce podpořila Arcidiecézní charita Praha částkou 15.000 eur (cca 367.000 korun). Rozpočet, který by u nás stěží stačil na rekonstrukci bytu, dokázal v Ugandě zásadně zrenovovat celé zdravotní středisko.

Rekonstrukce Nemocnice sv. Josefa zahrnovala:

Střecha

Oprava střechy zahrnovala odstranění starých střešních tašek, položení izolace a nové krytiny. Oprava pomohla zabránit únikům vody a zlepšila střešní konstrukci.

Stropy

Starý strop byl odstraněn a nahrazen novým stropním rámem s použitím dřeva a pletiva. Nové štuky a malba dotvořily funkční a vzhledný povrch.

Podlahy

Původní podlahová krytina byla odstraněna a nahrazena dlažbou, což umožnilo udržení čistého a hygienického prostředí nemocnice.

Dveře a okna

V nemocnici byla osazena nová okna a interiérové dveře. Nainstalovány byly i nové bezpečnostní vstupní dveře, což zvýšilo bezpečnost zdravotního zařízení.

Elektronistalace

V nemocnici byla vyměněna elektroinstalace, která již nesplňovala normy a představovala bezpečnostní riziko. Nové vypínače a zásuvky zlepšily vzhled.

Instalatérské práce

Rekonstrukce se týkala i nových rozvodů vody, výměny toalet a umyvadel  a vodovodní potrubí byly odstraněny a nahrazeny novými, což zlepšilo hygienické podmínky pro pacienty.

Výmalba

Před samotnou výmalbou bylo potřeba upravit štuky stěn a opravit praskliny ve zdech. Finální výmalba velmi přispěla k úhlednému a útulnému prostředí.

Příspěvek místní komunity

K opravám aktivně přispěla i místní arcidiecéze. Zakoupila zdravotnické vybavení a nová lůžka. Zrenovovala nábytek v recepci a na porodním oddělení.

Nemocnice sv. Josefa, která byla založena v 60. letech minulého století a která od té doby nebyla rekonstruována, se změnila k nepoznání. V dalších fázích pomoci se Arcidiecézní charita Praha zaměří na vybavení zubní ordinace a na částečnou energetickou soběstačnost objektu s pomocí solárních panelů.

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Zajistíme lidem přístup k pitné vodě.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Česká nemocnice v Ugandě

1. 12. 2023

Příběh z České nemocnice v Ugandě: Včasná léčba zachránila dítěti život

Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 11. 2023

Adopce na dálku® pomáhá 30 let

Aktuálně z Ugandy

30. 10. 2023

Důležitá změna v programu Adopce na dálku®: Dopisy dorazí z Ugandy přímo do vašich schránek

Aktuálně o pomoci v zahraničí

5. 10. 2023

30 let zahraniční pomoci: Desetitisícům chudých rodin a dětí jsme změnili život k lepšímu