Pomáhám dětem získat sebedůvěru, říká speciální pedagožka z azylového domu

3. 6. 2022

Pomáhám dětem získat sebedůvěru, říká speciální pedagožka z azylového domu

Příchod do azylového domu je zátěžový nejenom pro ženu, ale také pro její děti. V Azylovém domě Gloria na pražském Barrandově jsou na to připraveni. Zatímco maminkám se věnují sociální pracovnice, dětem poskytuje okamžitou pomoc speciální pedagožka Janka Linhartová.

„Děti potřebují být v něčem úspěšné,“ vysvětluje Janka Linhartová. „Je potřeba, aby neselhávaly v běžných situacích, jako je příprava domácích úkolů nebo v drobnostech, třeba v obalení sešitů, ořezání tužek nebo nakreslení obrázku z nepovinného úkolu. Tomu všemu se společně věnujeme. Vnímám to jako okamžitou, každodenní podporu, která dětem pomáhá uspět a získávat sebedůvěru.“

Maminky, které přicházejí do azylového domu, prochází těžkou životní situací. Často nemají čas se dětem věnovat. Někdy to podle Janky Linhartové ani neumí, protože samy pocházejí z narušeného rodinného prostředí a v dětství nezažily lásku a péči svých rodičů.

„Uvědomte si, že některé děti neumí základní věci jako je pozdravení nebo poděkování. Doma to nikdy neslyšely. Tam se často jen křičelo a ony ocení i to, že s nimi dělám domácí úkoly v klidu,“ popisuje část své práce Janka. K dětem je vždy vstřícná, ale zároveň nastavuje pravidla a hranice. „Nikdy nezvyšuji hlas. Snažím se ukázat, že lepší je řešit situace v klidu a po dobrém.“

Důvěra dětí i maminek

Nejprve k sobě ale musí najít cestu. To je jednodušší s malými dětmi, ti starší už bývají odtažitější. „Pro ně už jsem stará ženská a ze začátku mi nevěří. Pokud to ale překonáme, svěřují se mi se svými plány do budoucna a zjišťují, jak se žije mimo azylový svět. Hodně si povídáme. Ptají se třeba i na to, jak žiju a vychovávám své děti já,“ prozrazuje Janka s tím, že je k dětem vždy upřímná. Jedině tak si získá jejich důvěru.

Janka si získala i důvěru maminek. Často si ji proto berou s sebou jako doprovod do školy, když se řeší problém s prospěchem, docházkou nebo kázní dětí. Přítomnost speciálního pedagoga vítá i škola.

Posměch od vrstevníků

Na otázku, zda děti trpí tím, že vyrůstají v azylovém domě, Janka odpovídá: „Malé děti jsou spokojené tam, kde je jejich maminka. Ty starší už pobyt v azylovém domě vnímají jako stigma. Nemůžou si domů pozvat kamarády, nemůžou tu udělat narozeninovou oslavu. Mnozí zažili i posměch od vrstevníků. Je to pro ně těžké.“

Janka věří, že vše dobré, co děti i díky její podpoře a pomoci zažijí, se zapisuje. Proto má její práce velký smysl. „Radost mi udělala nedávná oslava Dne dětí. Děti zvládly vystoupení, na které se moc těšily. Jejich mamky nemají moc příležitostí vidět své děti vynikat. To se na Den dětí povedlo,“ uzavírá Janka.


Azylový dům Gloria je jedním ze šesti azylových domů, které Charita v pražské arcidiecézi provozuje. Každoročně poskytnou střechu nad hlavou a sociální asistenci více než 400 maminkám a jejich dětem. Azylový dům Gloria na pražském Barrandově pomáhá s podporou Magistrátu hl. m. Prahy a NADACE AGEL.

Podpořit rodiny v tísni můžete i vy

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • maminkám s dětmi, které nemají kde bydlet, poskytneme azyl
  • obětem domácího násilí zajistíme psychoterapii
  • dětem ze sociálně slabých rodin pořídíme oblečení a školní pomůcky

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Pomoc rodinám v nouzi

12. 6. 2024

Zpěvačka Yanna: Chci pomáhat dětem, protože jsem na vlastní oči viděla, jak je hodně z nich nešťastných

Pomoc rodinám v nouzi

30. 5. 2024

Azylový dům sv. Gerarda pomáhá už 20 let maminkám a dětem v nouzi

Pomoc rodinám v nouzi

29. 5. 2024

Rozhovor se sestrou Imeldou: Se sbírkou Daránek můžete dětem v nouzi darovat zážitky na celý život

Pomoc rodinám v nouzi

24. 5. 2024

Daránek pomáhá dětem