Sbírka na pomoc dlužníkům v akci milostivé léto už pomáhá

Před třemi týdny vyhlásila Arcidiecézní charita Praha sbírku na pomoc zodpovědným dlužníkům v rámci akce milostivé léto. Díky stovkám ochotných dárců, kteří chtějí pomoci lidem ven z dluhové pasti, již sbírka pomáhá prvním dlužníkům.

Akci milostivé léto vyhlásil stát, aby dal lidem možnost zbavit se některých exekucí. Dlužník musí zaplatit původní půjčku a poplatek 908 korun, penále bude odpuštěno a exekuce zastavena. Možnost se vztahuje na pohledávky vůči státu, samosprávám a jejich organizacím.

„Dlužníci často na zaplacení jistiny nemají. Veškerý majetek jim již zabavila exekuce a z příjmů jim nechává dvojnásobek životního minima,“ připomíná Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Mnoho lidí se nachází v dluhové pasti. Ačkoli svůj dluh pravidelně splácí, jeho výše se kvůli vysokým úrokům a penále nesnižuje, mnohdy naopak narůstá.“

Spadla do dluhů, když pomáhala dceři a vnoučatům

Do dluhové pasti se dostala paní Eva, důchodkyně z Prahy. Z dluhu na nájemném v obecním bytě ve výši 84 tisíc narostl i kvůli tvrdosti exekuční legislativy před rokem 2014 obří dluh 2,5 milionu korun. Paní Eva má exekuci na důchod, žije z minima. Za 19 let pravidelného splácení umořila z jistiny pouhých 30 tisíc korun.

„Čím víc splácím, tím víc dlužím,“ připadá paní Evě. Její dluh vznikl před 20 lety, když se k ní nastěhovala dcera s malými dětmi. Utíkala před manželem, který ji týral. „Dcera nevěděla, že mi občas nevybydou peníze na nájem,“ vzpomíná paní Eva. Bylo to těžké období, prioritou pro ni bylo pomoci vnoučatům, jejichž otec neplatil alimenty. Vše ostatní šlo tehdy stranou.

Paní Eva je mezi prvními dlužníky, kterým pomůže sbírka Arcidiecézní charity Praha v rámci akce milostivé léto. Stačí totiž v jejím případě zaplatit „pouze“ 54 tisíc a zbývající dluh 2,5 milionu korun bude odpuštěn. „Svůj dluh bych nikdy nebyla schopná splatit. Jsem vám moc vděčná!  Je to pro mě zjištění, že dobří lidé existují,“ říká dojatě penzistka.

Charita nabízí pomoc zodpovědným dlužníkům

Příjemce finanční pomoci vybírá odborná sociální poradna Arcidiecézní charity Praha. Důležitým kritériem je přitom aktivní přístup dlužníka. „Šanci na poskytnutí daru z charitní sbírky mají dlužníci, kteří své dluhy splácí, kteří jsou zodpovědní a kteří už další dluhy nedělají,“ vysvětluje Helena Kopecká, vedoucí charitní Poradny pro lidi v tísni.

Paní Andrea pracuje jako pečovatelka. Před 13 lety se jí rozpadlo manželství. Manžel zůstal v obecním bytě, který si pronajímali. Přestal platit nájem, a protože se paní Andrea zapomněla z bytu odhlásit, stala se spoludlužníkem. Když ženu po několika letech navštívil exekutor, dluh činil 150 tisíc korun. A penále milion korun k tomu!

„Je to pro mě nepochopitelné. Nastal nekonečný kolotoč, který by nikdy neskončil. Splácím už přes 13 let, uhradila jsem téměř milion. Milion a čtvrt ale stále dlužím, nemá to konce,“ posteskla si paní Andrea, které z jejích potíží pomůže sbírka Charity. „Je to jediná a pro mě poslední možnost, abych se dluhu úplně zbavila, jinak bych ho do konce života nesplatila.“ Pomoc od dárců ji dojala. „Moc děkuji! Vážím si těch, kteří myslí na lidi v podobné situaci, jako jsem já.“

Šance na oddlužení v rámci akce milostivé léto potrvá do 28. ledna stejně jako sbírka Arcidiecézní charity Praha. Dárci ji mohou podpořit darem na sbírkové konto Arcidiecézní charity Praha 749986/5500, variabilní symbol 4121.

Kontaktujte nás

Helena Kopecká

vedoucí Poradny pro lidi v tísni, Pernerova 20, Praha-Karlín

222 313 739, 737 280 635 (po-pá: 10-16 hod)

PhDr. Jarmila Lomozová

zástupkyně ředitele pro public relations

Související články

Novinky z ostatních Charit

25. 9. 2023

I člověk bez domova může číst Maupassanta. Podivín inspiruje lidi ve svém okolí

Pomoc lidem s postižením

20. 9. 2023

Centrum Fatima vrací do života lidi s handicapem

Pomoc seniorům

11. 9. 2023

Dojemné setkání: 100letou obyvatelku Domova vyhledala dcera slavného vypravěče

Novinky z ostatních Charit

1. 9. 2023

Empatická lektorka češtiny přetváří životy ukrajinských uprchlíků v Praze