Uganda znovu otevírá školy, mnozí už se do nich ale nevrátí. Covid-19 jim sebral vzdělání

Uganda znovu otevírá školy, mnozí už se do nich ale nevrátí. Covid-19 jim sebral vzdělání

17letá Agnes umývá nádobí v místní restauraci, ve které je zaměstnaná. Mnohem raději by si ale oblékla novou školní uniformu a vrátila se do třídy jako její kamarádka Rachel .

V Ugandě se 10. ledna 2022 po téměř dvou letech znovu otevřely školy. Tato africká země tak měla kvůli covidové pandemii nejdelší školní uzávěru na světě.

Rachel patří mezi ty šťastnější. Do školy se vrátila. „Jsem nadšená. Děkuji Bohu, že jsme všichni zdraví, že jsme tu nelehkou dobu přečkali a že nyní mohu pokračovat ve studiu,“ svěřila se dívka.

Přerušená školní výuka se týkala více než deseti milionů žáků a studentů. Jedna třetina dětí se do školy ale už nejspíš nevrátí. Mnohé začaly pracovat v zemědělství nebo na stavbách, řada dívek otěhotněla nebo byla provdána. Mezi březnem 2020 a červnem loňského roku země oznámila 22,5% nárůst v počtu těhotenství u dívek ve věku 10 až 24 let. Hrozí, že nová generace negramotných Uganďanů rozšíří řady nezaměstnaných a chudých.

Státní školy, kam chodí většina ugandských dětí, v době uzávěry nenabídly za docházku žádnou alternativu. Výuka měla probíhat prostřednictvím rádia, televize a novin, ale vesnické děti neměly ke vzdělání v této formě přístup.

Pomoc přišla od Arcidiecézní charity Praha v rámci programu Adopce na dálku®. „S finanční pomocí českých dárců jsme vytiskli pro všechny „naše“ děti vlastní učební materiály a dohlíželi na jejich studium, abychom výpadek školní docházky maximálně kompenzovali,“ říká Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha. „Máme obrovskou radost, že jsou děti se svými spolužáky opět ve školách, a přejeme jim úspěšný start do nové studijní etapy!“

Uganda je první africkou zemí, kde začala Arcidiecézní charita Praha pomáhat. V roce 2001 rozšířila do Ugandy program Adopce na dálku® a brzy i další rozvojové projekty, které pomáhají v oblasti vzdělávání, zdravotní péče a místního rozvoje. Díky českým dárcům získalo vzdělání deset tisíc ugandských školáků ze sociálně slabých rodin, desetitisíce pacientů ošetří ročně Česká nemocnice v Ugandě. Vloni si pražská Charita připomněla 20. výročí pomoci v Africe.

Podpořte pomoc chudým lidem v Ugandě

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Zaplatíme dětem z chudých rodin vzdělání.
  • Zpřístupníme nejchudším lidem lékařskou péči.
  • Zorganizujeme rekvalifikační kurzy pro dospělé.
  • Zajistíme lidem přístup k pitné vodě.

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Aktuálně o pomoci v zahraničí

16. 4. 2024

Kostel sv. Kajetána bude hostit unikátní výstavu UNESCO zaměřenou na východní Afriku

Uganda Aktuálně z Ugandy

14. 3. 2024

10 nových studní v Ugandě zajistí čistou vodu pro 8000 lidí

Česká nemocnice v Ugandě

12. 2. 2024

Josef: „Málem jsem zemřel, ale Česká nemocnice v Buikwe mi zachránila život.“

Aktuálně z Ugandy

1. 2. 2024

Mimořádný dar změnil budoucnost 10 chudých rodin v Ugandě