V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

12. 12. 2017 Příběhy pomoci

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V pátek 8. prosince oslavila 100. narozeniny naše klientka paní Růžena Tipplová. Oslavu jsme začali mší svatou v kapli Domova pro seniory. Popřát paní Božence přišel prezident a ředitel Arcidiecézní charity Praha P. Stanislaw Gora a Jaroslav Němec i další hosté. Při slavnostním obědě nechyběl narozeninový dort ani přípitek.

Životní příběh paní Růženy Tipplové  

Paní Růžena Tipplová pochází z pěti dětí. Narodila se ve Václavicích nedaleko Náchoda. Maminka pečovala o děti a domácnost, tatínek pracoval v tkalcovně textilních fabrikantů Bartoňů z Dobenína.

Po absolvování obecné školy pracovala Boženka deset let v přádelně. V těchto letech patřila do společenství schonstattských sester a zvažovala o vstoupení do řádu. K tomu nedošlo, ale službě Církvi se dostala prostřednictvím Charity. Ta jí podpořila ve studiu ošetřovatelství. Paní Růžena pak pomáhala zakládat Charitu v Přelouči, v které pracovala jako zdravotní sestra. Když přišli k moci komunisté, přešla do státní služby, pracovala jako zdravotní sestra v OÚNZ v Jroměři. Protože však chodila pravidelně do kostela a hlásila se otevřeně k víře, začala mít s režimem potíže. Přátelé jí poradili, ať jde do Prahy, že tam se všechno ztratí.

Sehnala si tedy místo v Thomayerově nemocnici v Praze a přestěhovala se tam na ubytovnu. V Thomayerově nemocnici také potkala svého budoucího manžela, který tam pracoval jako údržbář. Vdala se v roce 1962, ve svých 45 letech, a z ubytovny se přestěhovala k manželovi do rodinného domku. Její velkou zálibou se stala zahrádka, měla skalku, jezírko a spoustu kytiček.

Před důchodem, do kterého odešla v 1974, ještě Růženka pracovala na plicním oddělení v Kateřinské ulici.

Potom s manželem prodali domek v Praze a koupili si menší domeček ve Cvrčovicích u Kladna. V roce 1998 Růženka ovdověla a zůstala v domečku sama, dál se starala o zahrádku a všechno si zařizovala. Později už jí to začalo zmáhat a cítila se osamělá, protože synovci a neteře bydleli daleko a neměl jí kdo pomáhat. V roce 2013 přivezla Růženku k nám do Domova její neteř, aby se podívala, a protože se jí v Mukařově líbilo, hned si podala žádost k přijetí. V létě 2015 pak nastoupila k nám do Domova pro seniory kardinála Berana na jednolůžkový pokoj. Paní Tipplová je v dobré kondici a má stále dobrou náladu.

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

 

 

Související články

Aktuálně ze sociálních služeb

27. 11. 2022

Pavel z osady a maminka nemocné holčičky. Balíčky potravin pomáhají těm nejchudším

Pomoc seniorům

19. 10. 2022

Z Domova pro seniory kardinála Berana: Miluje podzim, i když ho už nevidí

Novinky z ostatních Charit

31. 8. 2022

Domov sv. Anežky České v Berouně se už 10 let stará o seniory s projevy demence

Milostivé léto Givt úvod Aktuálně ze sociálních služeb

19. 8. 2022

Milostivé léto je zpět. Pomozme zodpovědným dlužníkům zbavit se exekucí