V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

12. 12. 2017 Příběhy pomoci

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V pátek 8. prosince oslavila 100. narozeniny naše klientka paní Růžena Tipplová. Oslavu jsme začali mší svatou v kapli Domova pro seniory. Popřát paní Božence přišel prezident a ředitel Arcidiecézní charity Praha P. Stanislaw Gora a Jaroslav Němec i další hosté. Při slavnostním obědě nechyběl narozeninový dort ani přípitek.

Životní příběh paní Růženy Tipplové  

Paní Růžena Tipplová pochází z pěti dětí. Narodila se ve Václavicích nedaleko Náchoda. Maminka pečovala o děti a domácnost, tatínek pracoval v tkalcovně textilních fabrikantů Bartoňů z Dobenína.

Po absolvování obecné školy pracovala Boženka deset let v přádelně. V těchto letech patřila do společenství schonstattských sester a zvažovala o vstoupení do řádu. K tomu nedošlo, ale službě Církvi se dostala prostřednictvím Charity. Ta jí podpořila ve studiu ošetřovatelství. Paní Růžena pak pomáhala zakládat Charitu v Přelouči, v které pracovala jako zdravotní sestra. Když přišli k moci komunisté, přešla do státní služby, pracovala jako zdravotní sestra v OÚNZ v Jroměři. Protože však chodila pravidelně do kostela a hlásila se otevřeně k víře, začala mít s režimem potíže. Přátelé jí poradili, ať jde do Prahy, že tam se všechno ztratí.

Sehnala si tedy místo v Thomayerově nemocnici v Praze a přestěhovala se tam na ubytovnu. V Thomayerově nemocnici také potkala svého budoucího manžela, který tam pracoval jako údržbář. Vdala se v roce 1962, ve svých 45 letech, a z ubytovny se přestěhovala k manželovi do rodinného domku. Její velkou zálibou se stala zahrádka, měla skalku, jezírko a spoustu kytiček.

Před důchodem, do kterého odešla v 1974, ještě Růženka pracovala na plicním oddělení v Kateřinské ulici.

Potom s manželem prodali domek v Praze a koupili si menší domeček ve Cvrčovicích u Kladna. V roce 1998 Růženka ovdověla a zůstala v domečku sama, dál se starala o zahrádku a všechno si zařizovala. Později už jí to začalo zmáhat a cítila se osamělá, protože synovci a neteře bydleli daleko a neměl jí kdo pomáhat. V roce 2013 přivezla Růženku k nám do Domova její neteř, aby se podívala, a protože se jí v Mukařově líbilo, hned si podala žádost k přijetí. V létě 2015 pak nastoupila k nám do Domova pro seniory kardinála Berana na jednolůžkový pokoj. Paní Tipplová je v dobré kondici a má stále dobrou náladu.

V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny V Domově pro seniory kardinála Berana oslavila naše klientka 100. narozeniny

 

 

Související články

Novinky z ostatních Charit

31. 8. 2022

Domov sv. Anežky České v Berouně se už 10 let stará o seniory s projevy demence

Milostivé léto Givt úvod Aktuálně ze sociálních služeb

19. 8. 2022

Milostivé léto je zpět. Pomozme zodpovědným dlužníkům zbavit se exekucí

Pomoc seniorům

21. 7. 2022

Osobní asistentka pomohla paní Bohumile prožít naplněné stáří. Pečovala o ni až do konce

mukařov Pomoc seniorům

11. 7. 2022

Dotek přináší radost a může i léčit. Senioři se setkali s terapeutickým koněm