Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší

19. 6. 2023

Zdravotní sestřička Hanna z Ukrajiny má české kořeny. Díky tomu bylo přestěhování do Česka snazší

Péče o nemocné je její profese a hobby současně. 26letá Hanna je plná energie a svůj život rozděluje na „před“ a „po“. Před příchodem do Česka a po něm. 

Hanna se narodila na Ukrajině. Dědečka, který byl Čech, už bohužel nepamatuje. Přesto jí právě on změnil život. Díky jeho českým kořenům mohla Hanna spolu se svojí maminkou a dětmi natrvalo přesídlit do České republiky. Pomohl jí v tom vládní program přesídlení krajanů, v němž hraje významnou roli i Arcidiecézní charita Praha. Krajanům asistuje při příjezdu a pomáhá jim v integraci do české společnosti. Od roku 2015 poskytla tuto pomoc více než 2 200 krajanům, kteří se do programu přesídlení zapojili.

„První dny v Česku jsem zvládala jen díky Charitě,“ vzpomíná Hanna. „Kromě ubytování a jídla mi pomohli integrovat se do vašeho systému včetně výuky češtiny. Pomoc Charity byla vynikající,“ pochvaluje si Hanna. Je ráda, že se do Česka rozhodla přestěhovat i její sestra. Ta po vystudování střední školy žila nějakou dobu v Číně, kde se živila modelingem. Budoucnost v této zemi a profesi ale neviděla. Dnes je ráda, že je s rodinou pohromadě.

Hanna má nyní v Česku bezpečné zázemí, nejbližší rodinu i práci, která ji baví a naplňuje. Vystudovaná zdravotnice si brzy po příchodu našla zaměstnání zdravotní sestry na plicním oddělení v motolské nemocnici. Ráda pomáhá a poznává nové lidi, a tak nevylučuje studium psychologie. Odreagovává se jógou a cestováním. „V Praze se cítím dobře. Našla jsem tu nový domov,“ uzavírá Hanna.


Foto: Hanna má v Česku bezpečné zázemí, práci, která ji baví, i nejbližší rodinu. Její oblíbený snímek z rodinného alba byl pořízen minulou zimu. Hanna (vpravo) je na něm se svou matkou a sestrou.

Přečtěte si příběhy dalších krajanů, kteří přesídlili do Česka

Pavlo a jeho žena Olha žijí v Česku již několik let. I přes počáteční jazykovou bariéru se Olha dokázala vrátit ke své profesi, které se věnovala na Ukrajině. Čtěte více

Se čtyřmi dětmi přesídlila do Česka v roce 2000. Zatímco v Oděse měla Olha prestižní zaměstnání, v Česku pracuje jako skladnice. Čtěte více

Pan Dmytro přišel do Česka před čtyřmi lety. Díky úspěchům ve fotbale, kterému se věnuje ve volném čase, o něm nedávno vyšel článek v Českobudějovickém Deníku.

Pomozte uprchlíkům na území pražské arcidiecéze

Pomocí vašeho bankovního účtu můžete zaslat libovolnou částku. Každý dar je důležitý.

Na co váš příspěvek využijeme?

  • Poskytujeme podporu Ukrajincům, které válečný konflikt nutí opustit zemi
  • Poskytujeme cizincům na území Česka, kteří se ocitají v nouzi, materiální pomoc, právní a sociální doprovázení

Pomáhejte s námi lidem v nouzi

Můžete pomoci jednorázově nebo přispívat pravidelně každý měsíc.
Váš dar proměníme v pomoc lidem, kteří naši podporu potřebují.

 

Děkujeme, že chcete pomáhat!

Pomoci můžete
online a hned Šipka nahoru (bílá)

Související články

Přesídlení krajanů

29. 1. 2024

Do Česka přesídlili krajané z Ukrajiny, Ruska, Venezuely i Moldavska. Charita jim pomáhala s integrací

Aktuálně ze sociálních služeb

18. 12. 2023

Charita se spolu s klienty chystá na Vánoce

Přesídlení krajanů

22. 8. 2023

Perla uprostřed válečného chaosu. Příběh ukrajinské rodiny s českými kořeny nás chytl za srdce

Přesídlení krajanů

17. 2. 2023

V Česku našla domov a bezpečí. Příběh přesídlené krajanky Olhy