MEDEVAC

Program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (dále jen „program MEDEVAC“) je primárně určen dětským pacientům, kterým není možné zajistit léčbu v jejich zemi a jejichž stav je natolik vážný, že jsou ohroženi na životě. Program financuje Ministerstvo vnitra ČR a organizačně se na něm podílí Charita Praha.

Děti jsou při svém léčebném pobytu v České republice doprovázeny jedním z rodičů. Po propuštění z nemocnice jsou klienti ubytováni v Olivově dětské léčebně o.p.s., kde absolvují přibližně měsíční rekonvalescentní pobyt.

Středisko Migrace se na projektu MEDEVAC podílí od roku 2006. Postupně do České republiky přicestovali děti z Pákistánu, Iráku, Kosova, Gruzie ,Kambodži, Libye, Barmy a Syrie. Jednalo se většinou o děti s vrozenými vadami, vadami srdce a traumaty z válečných konfliktů nebo živelných katastrof. Operace byly realizovány v Institutu klinické a experimentální medicíny, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, ve Fakultní nemocnici v Motole. a ve Všeobecné fakultní nemocnici.   

Na program MEDEVAC navazuje rozvojový projekt „Kardiologická operace dětského pacienta z Kambodže“. V dubnu 2011 podstoupila operaci osmiletá dívka, která do ČR přiletěla v doprovodu své matky a po úspěšné operaci ve Fakultní nemocnici v Motole a rekonvalescenci se mohla vrátit zpět do Kambodži. Nyní pokračuje operací další dívky z Kambodži.

Pracovnice Střediska migrace se snažily všem těmto pacientům i jejich rodičům co nejvíce usnadňovat orientaci v cizím prostředí, poskytovaly sociální asistenci, vyřizovaly drobné nákupy, zprostředkovávaly komunikaci přes tlumočníky a pomáhaly s organizací jejich volnočasových aktivit.

Více informací o programu MEDEVAC najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR

Související články:

Rozhovor se Světlanou Porche, koordinátorkou sociální asistence v projektu MEDEVAC Ukrajina 17. března 2014
Charita pomůže dalším 11 zraněným z Ukrajiny 6. března 2014
Aktuálně z projektu MEDEVAC: 27 zraněných Ukrajinců přicestovalo do Česka 28. února 2014
MEDEVAC Ukrajina začíná, jsme u toho! 27. února 2014
Poděkování ze Sýrie projektu MEDEVAC 14. dubna 2013
Středisko Migrace se rozloučilo s libyjskými pacienty 18. října 2011
Operace dětí z Libye proběhly úspěšně 22. srpna 2011
Program MEDEVAC pomáhá dětem z Libye 9. července 2011
Operace srdce zachránila život děvčátku z Kambodži – byli jsme u toho 1. června 2011

Tříkrálová sbírka 2019
Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371