25 let Adopce na dálku

Díky vaší pomoci mohlo získat vzdělání 32 tisíc potřebných dětí. Děkujeme!

Chcete pomoci i Vy?

Domov svaté Rodiny

Pomozte vytvořit láskyplný domov
pro lidi s mentálním postižením. I malý dar je pro nás velkou pomocí.

Chci pomoci

Nemocnice v Ugandě

K záchraně životů stačí docela málo. Zapojte se, prosíme, do sbírky pro Českou nemocnici v Ugandě.

Více...

Kalendář s příběhem

Kalendář 2018 ukazuje konkrétní životní příběhy, jichž se Charita svou pomocí dotýká. 

Více...

Charita pomáhá ukrajinským dětem i díky zkušenostem z azylového domu

Charita pomáhá ukrajinským dětem i díky zkušenostem z azylového domu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes v Černínském paláci v Praze přivítal druhou skupinu ukrajinských dětí, které jsou v České republice na dvoutýdenním ozdravném pobytu. Ve třicetičlenné skupině jsou nejen potomci českých krajanů, ale také děti z východní části Ukrajiny, která je nejvážněji postižena tamním konfliktem.

Děti českému ministru zahraničí namalovaly obrázky a otiskly své ruce na velký papír. I když během zotavovacího pobytu poznávají krásy České republiky, hlavním účelem je podle Zaorálka jejich pobyt v klidném prostředí. "Ty děti jsou ze Slavjanska, jsou z míst jenom desítky kilometrů vzdálených od míst bojů. Jsou to děti, které mají za sebou zážitky, se kterými někdy není snadné se vyrovnat," řekl ministr.

K tomu, aby znovu našly mnohdy ztracenou rovnováhu, dětem pomáhá mimo jiné canisterapie. Aktivity se speciálně vycvičenými psy jim zprostředkovala Arcidiecézní charita Praha, která se podílí na tvorbě programu. Hodinu se děti mohou se psy nejen mazlit, ale také si vyzkoušet různé psí sporty. "Máme zkušenost z azylového domu, že děti a zejména ty traumatizované, což se týká i těchto Ukrajinců, jsou ze psů nadšené. Psi je vůbec nehodnotí, takže se mohou chovat přirozeně. Pomáhá jim to odžít si různá traumata," řekl jeden z canisterapeutů Pavel Houška.

Ve třetím turnusu, který do Česka přijede v pondělí, mají nad dětmi krajanů převahu děti přímo postižené válkou na Ukrajině. Zaorálek považuje aktivity na pomoc Ukrajině za nezbytné. "Je to taková kapka v moři, ale já mám pocit, že se musíme snažit a dělat co nejvíc těch kapek. To je to málo, co můžeme," poznamenal.

Ozdravné pobyty jsou součástí humanitárních aktivit, kterými se Česká republika snaží zmírnit dopady ukrajinského konfliktu na civilní obyvatelstvo. Z dalších činností se například díky programu MEDEVAC léčili pacienti z Ukrajiny v pražských nemocnicích.

Zdroj: ČTK
Foto: Arcidiecézní charita Praha

 

Videoreportáž z návštěvy Černínského paláce

Reportáž z návštěvy ukrajinských dětí v Černínském paláci najdete v archivu TV Barrandov, Naše zprávy ze dne 24. února 2015, od minuty 12:52.

Pomáhejte nám pomáhat!
 

Navštivte Penzion u sv. Kryštofa

Využijte služeb našeho penzionu.
Praha 10 - Záběhlice

TEL. 272 769 371