Novinky

Témata

Dva roky provozu Centra Na Dolíku: cesta od dobrovolné pomoci k profesionální službě Pomoc rodinám v nouzi

5. 5. 2014

Dva roky provozu Centra Na Dolíku: cesta od dobrovolné pomoci k profesionální službě

Nízkoprahové denní centrum pro osoby ohrožené sociálním vyloučením v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi je sociální službou, která vznikla spontánně. Na začátku byla skutečná potřeba několika desítek lidí bez domova. V Brandýse nebylo místo, kde by mohli najít pomoc. Obraceli se proto na sestry vincentky, které jim v rámci svých možností pomáhaly.

Celý článek

Pomoc směřující do Kodaikanalských hor (Indie) Aktuálně z Indie

14. 3. 2014

Pomoc směřující do Kodaikanalských hor (Indie)

Již 14 let podporuje Arcidiecézní charita Praha internátní školu sv. Františka Xaverského ve vesnici Shenbaganur v Kodaikanalských horách. Tři stovky žáků jsou zapojeny do Adopce na dálku® a Charita navíc přispívá na provoz internátní školy.

Celý článek

Tři králové vyšli letos poprvé na horu Říp Tříkrálová sbírka

9. 1. 2014

Tři králové vyšli letos poprvé na horu Říp

Tříkrálová sbírka se tradičně koná také na Podřipsku. Organizuje ji zde Farní charita Roudnice nad Labem. Letošní ročník byl velmi vydařený. Výtěžek sbírky činil 117 345 Kč a navíc byla založena nová tradice – výstup koledníků na horu Říp.

Celý článek

Česká nemocnice v Ugandě

16. 12. 2013

Nemocnice v Ugandě očima novináře Milana Vodičky

Novinář Milan Vodička navštívil před nedávnem Českou nemocnici sv. Karla Lwangy v Ugandě, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha. Nepřijel si nemocnici jen prohlédnout, ale pomáhal v ní jako dobrovolník.

Celý článek

Hellen z Mpanshy boduje na turnaji v Lusace Aktuálně o pomoci v zahraničí

19. 11. 2013

Hellen z Mpanshy boduje na turnaji v Lusace

Hellen Chanda ze zambijské Mpanshy studuje ZŠ díky programu Adopce na dálku®. Kromě školy má jedno velké hobby – šachy. Ačkoli ve vesnické škole, kam dochází, není organizován žádný šachový kroužek s odborným vedením, dosáhla Hellen vynikajícího umístění na národním šachovém turnaji pořádaném Zambijskou šachovou asociací v hlavním městě Lusace.

Celý článek

Rok od otevření pekárny (Zambie) Aktuálně o pomoci v zahraničí

15. 11. 2013

Rok od otevření pekárny (Zambie)

Uběhl přesně jeden rok od chvíle, kdy se v zambijském městečku Mpanshya začal péct čerstvý chléb. Do té doby se dovážel z hlavního města vzdáleného dvě stě kilometrů. Vybudování pekárny je jedním z rozvojových projektů Arcidiecézní charity Praha v Zambii.

Celý článek

Nabídka služeb pro lidi trpící roztroušenou sklerózou Pomoc lidem s postižením

17. 6. 2013

Nabízíme pomoc lidem trpícím roztroušenou sklerózou

Centrum pro tělesně postižené – Fatima nabízí nově své služby také lidem trpícím roztroušenou sklerózou, kteří mají v důsledku tohoto onemocnění tělesné postižení. Více informací.

Celý článek

Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen Aktuálně o pomoci v zahraničí

24. 9. 2012

Počítačový kurz v zambijské Mpanshye byl právě zahájen

Dnes ráno usedlo k počítačům v nově vybavené počítačové učebně na ZŠ Mpanshya Basic třicet chlapců a dívek a dva místní učitelé. Všichni absolvují dvoutýdenní kurz výpočetní techniky, který pořádá Charita Praha díky projektu Překonávání Digital Divide v Africe, financovaném v rámci vládního programu zahraniční rozvojové spolupráce. Projekt zároveň spolufinancuje Tchaiwanská ekonomická a kulturní kancelář  a na realizaci se podílí také tchaiwanská firma Institute for Information Industry a česká společnost eNovation.

Celý článek

Podpořili jsme chráněné dílny v Indii Aktuálně z Indie

15. 6. 2012

Podpořili jsme chráněné dílny v Indii

Při Speciální škole sv. Anežky v indickém Mangalore jsme před rokem podpořili vznik nových učebních kurzů. Zdravotně postižení studenti se učí vyrábět papírové talíře, zpracovávat dřevo a vázat knihy. Dobrou zprávou je, že tyto chráněné dílny jsou konkurenceschopné a nepotřebují naši další podporu.

Celý článek

Rozhovor s biskupem Blinem (Vitebsk, Bělorusko) Aktuálně z Běloruska

4. 6. 2012

Rozhovor s biskupem Blinem (Vitebsk, Bělorusko)

Během mezinárodního setkání u příležitosti oslav 450. výročí od znovuobnovení Pražské arcidiecéze jsme požádali o rozhovor otce biskupa Wladyslava Blina z diecéze Vitebsk ve východním Bělorusku. 

Celý článek

Česká nemocnice v Ugandě

15. 3. 2012

Po stopách České nemocnice v Ugandě s MUDr. Matějkem

Zeptali jsme se doktora Jaromíra Matějka, jak probíhala jeho pracovní cesta do Ugandy, do České nemocnice v Buikwe i dalších zdravotnických zařízení.

Celý článek

Azylový dům sv. Terezie bude pomáhat seniorům Pomoc lidem bez domova

12. 3. 2012

Azylový dům sv. Terezie bude pomáhat seniorům

Azylový dům sv. Terezie rozšířil svou kapacitu o nová čtyři lůžka. Budou sloužit seniorům, kteří nemají zázemí rodiny, prostředky na vlastní bydlení ani na pobyt v domově seniorů a zůstali by tak bez jakékoli pomoci.

Celý článek

Zkušenost s dobrovolnictvím v Ugandě Aktuálně z Ugandy

16. 10. 2011

Zkušenost s dobrovolnictvím v Ugandě

Před nedávnem se z Ugandy vrátila dobrovolnice Romana Garguláková. V rámci svého studia využila nabídky Rozvojového střediska a odjela vyučovat místní studenty základní a střední školy. Romany jsme se zeptali na její zkušenosti a vzpomínky.

Celý článek

Operace srdce zachránila život děvčátku z Kambodži – byli jsme u toho Naše pomoc uprchlíkům

1. 6. 2011

Operace srdce zachránila život děvčátku z Kambodži – byli jsme u toho

Dne 1.4. do České republiky v doprovodu matky přiletěla kambodžská holčička Chi Srey Mey. Díky operaci srdce, kterou podstoupila díky finančním prostředkům Ministerstva zahraničních věcí na humanitární pomoc a rozvojovou spolupráci, může opět vést plnohodnotný život.

Celý článek

Aktuálně z Ugandy

11. 6. 2009

Dokumentární film České televize přibližuje život dětí v Ugandě

Děti války, děti míru. Tak zní název dokumentárního filmu z cyklu Příběhy z Afriky, který připravily Zuzana Šimůnková a Andrea Majstrorovičová z České televize. Ugandským školákům brání v učení války i bída.

Celý článek

Pomoc lidem s postižením

23. 2. 2009

Jana je na vozíku. Vzpomíná, jak se musela po smrti maminky osamostatnit

„V roce 2008 v létě se mi zhroutil život. Maminka, která se o mne šedesát let starala, zemřela. Pro mne tímto okamžikem začal boj o přežití, což v mém případě není nadsázka. Po čtyřech týdnech pobytu ve zdravotnických zařízeních následné péče se mi personál postaral o výron v kotníku, v koleni a v rameni, o proleženiny a rozbitou hlavu. Co to udělalo s psychikou, je asi zřejmé.
Přístup sester, kterým jsem chtěla poradit, jak se mnou zacházet, aby se méně nadřely, se dá shrnout do věty: „Nemluvte mi do toho, dělám to třicet let.“. Čím blíže byla sestra mé věkové kategorii, tím horší přístup a jednání. Bohužel. I když jsem si z domova nechala přivézt zvedák, nebyly ochotné změnit stereotyp zacházení s pacientem a zvedáku se odmítaly byť jen dotknout.

Celý článek